Covid-19 virüsü, Kritik veriler

Geçtiğimiz hafta yeniden gündeme oturan “Covid-19 virüsü”, yeni haftada da gündemde kalmaya devam edecek. Virüs tehdidine yönelik gelen ve gelecek haber akışı piyasaları ve fiyatlamaları etkilemeye devam edecek. İngiltere, Avrupa ve ABD’den gelecek kritik veriler hafta boyunca takip ediliyor olacak.

Kuveyt ile Suudi Arabistan arasında tarafsız bölgede petrol çıkartılması ile ilgili Kuveyt Petrol Bakanı el-Fadıl, yaptığı basın açıklamasında, 5 yıllık aranın ardından Vefra bölgesinde petrol çıkarma faaliyetine yeniden başlandığını duyurdu. 2020 yılı bitmeden Vefra petrol sahasındaki kuyulardan günlük 140 bin varil ham petrol üretileceğini açıkladı. Bakan el- Fidan, Suudi Arabistan ile yaptıkları anlaşmaya binaen Hafci sahasındaki petrol çıkarma faaliyetlerine de başlayacaklarını, buradaki kuyularda günlük 250 bin varil üretim hedeflediklerini belirtti.

Çin sanayisini ve üretimini büyük ölçüde olumsuz etkileyen ve ülkenin bazı bölgelerinde sanayiyi durma noktasına getirilen “Covid-19 virüsü” etkisi ile küresel talebin düşeceğine dair Üç büyük ajans; Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC ) bu hafta yayınlanan aylık raporlarında 2020’nin ilk iki çeyreğinde küresel petrol talebine ilişkin tahminlerini paylaştı. Talepte azalmanın olacağı yönünde ortak kanı olsa da, kurumların daralma beklentileri, 1.3M ile 160k varil arasında değişmekte.

Goldman Sachs Brent ve WTI petrol fiyat tahminini düşürdü. Kurum Çin’de ortaya çıkan ve yüzlerce kişinin ölümüne neden olan “Covid-19 virüsü” kaygılarının petrol talebine olumsuz etkisi nedeniyle Brent ve WTI petrol için ilk çeyrek tahminlerini varil başına 10’ar dolar düşürdü. Banka 2020 ilk çeyrek fiyat beklentilerini Brent için 53$, WTİUSD için 48.50$ olarak güncelledi.

ABD’nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimi hakkında gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı 8-14 Şubat haftasında bir önceki haftaya göre 2 adet artış gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığı tarafından, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Trump ile Pazar günü telefon görüşmesi yaptığını ve 2 liderin ikili ilişkiler, bölgesel sorunlar ve 2 ülke arasındaki 100M $’lık ticaret hacmi hedefi ile ilgili olumlu temaslarda bulunduklarını açıklaması yapıldı.

“Covid-19 virüsü” salgını nedeniyle Çin’de ölenlerin sayısı, biri Hong Kong’da olmak üzere 1666’ya yükseldi. Kesinleşen virüs bulaşan kişi sayısı, 11 bin 272’sinin durumu ağır olmak üzere, 68 bin 500’e çıktı. Ayrıca, Fransa’da 25 Ocak’tan bu yana karantina altında tutulan 80’li yaşlardaki Çinli turistin yaşamını yitirmesiyle Avrupa’da Kovid-19 kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.

Çinli yetkililer “Covid-19 virüsü” etkilerinden kurtulmak için mücadele eden işletmeleri blockchain teknolojisi ile desteklemek istiyor. Dış Ticaret İdaresi Başkan Yardımcısı Changneng cumartesi yaptığı basın toplantısında, Çin Yeni Yılı tatilinden bu yana 87 Çin merkezli işletme sınır ötesi pilot blockchain finans platformundan 200 milyon dolardan fazla kredi aldığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) 19 Şubat’ta yeni politika faizini açıklayacak. İlk kotasyon anketine göre, faiz indirimleri sürecek. Foreks bilgi platformunun anketine göre TCMB PPK toplantısında ekonomistler haftalık repo faizinde 25 baz puanlık indirime gitmesini bekliyorlar.

İndependent Türkçe’de yayınlanan habere göre, Kurucuları arasında yer aldığı AKP’den istifa ettikten sonra siyasi kariyerine kuracağı partiyle devam edeceğini açıklayan Ali Babacan’ın yeni partisini duyuracağı tarih belli oldu. Babacan ve ekibinin mart ayının ilk haftasında yeni partiyi duyurması bekleniyor.

Irak’ın başkenti Bağdat’ta Amerikan Büyükelçiliği yakınlarında Amerikan askerlerinin de bulunduğu askeri üsse roket saldırısı düzenlendi. Yetkililer, saldırıda can kaybı ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Irak ordusu üsse 3 roketin isabet ettiğini açıkladı.

Bu Hafta

ABD’de Başkanlık Günü tatili sebebi ile piyasaların kapalı olması kaynaklı hafta başlangıcının sınırlı fiyat hareketleri şeklinde devam etmesi beklenirken haftanın geri kalanında yoğun bir takvim bizleri beklemekte.

17 Şubat Pazartesi günü; ABD piyasalarının ABD Başkanlık günü sebebi ile kapalı olacak olması sebebiyle piyasalarda sürpriz gelişmeler olmadığı sürece sakin bir fiyatlama beklenmekte. Günün en önemli verisi Türkiye’den gelecek Bütçe açığı verisi ile Eurogroup toplantısı dikkati çekmekte. Ticaret açığının daralan ithalat ile kapanmasının ardından artan üretim faaliyetleri ve yeni gelişmelerin, bütçe açığını olumsuz etkilemesi beklenmekte.

18 Şubat Salı günü; Haftanın 2. Günü ABD piyasalarının yeniden işleme açılması ile işlem hacimlerinde ve fiyatlamaların hızında artış beklenmekte. Ayrıca gün boyunca İngiltere’den gelecek istihdam verileri, Almanya ve Avrupa’dan gelecek ZEW endeksi verileri ve ABD New York İmalat Endeksi dikkat edilecek veriler olarak karşımıza çıkmakta. İngiltere İstihdam verilerinde genel beklentiler net bir toparlanmadan ziyade daha karışık bir veri seti gelebileceği yönünde. Almanya ve Avrupa’dan gelecek ZEW ekonomik hissiyat endeksi verilerinde Almanya’dan negatif beklenirken Avrupa verisini beklentisi olumlu yönde.

19 Şubat Çarşamba günü; Haftanın 3. Günüde ekonomik veri akışı açısından İngiltere’den gelecek enflasyon verileri ilk etapta dikkati çekse de, gün içinde TCMB faiz kararı ile ABD Konut sektörü verileri ile enflasyon verileri yakından takip edilecek. İngiltere verilerinde son dönemdeki olumlu havaya paralel olarak toparlanma beklentisi hakim. TCMB PPK toplantısında, 2019’da önden yüklemeli olarak yapılan faiz indirimlerinin ardından “25 yada 50” baz puanlık indirim beklenmekte. ABD konut sektöründe toparlanmanın devam etmesi beklenirken ÜFE rakamlarında, virüsün piyasalara olumsuz etkisi kaynaklı beklentiler sınırlı olarak tutulmakta.

20 Şubat Perşembe günü; Haftanın son 2 gününe girerken ekonomik veri akışının da hızlı geçmesi beklenmekte. Perşembe günü Almanya’dan gelecek ÜFE verileri ve GFK Tüketici güveni anketi beklenirken günün İngiltere Perakende satış verileri ve devamında Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin Ocak ayı toplantı tutanakları, ilerleyen dönemde ECB tarafından atılacak adım ve yeni düzenlemelere ilişkin içerebileceği mesajlara ilişkin takip edilecek. Yurt içinden ise Tüketici Güveni rakamları takip edilecek. Günün 2. Yarısında ABD tarafından Philadelphia İmalat Endeksi verisi ile Ham Petrol Stokları verileri takip edilecek. Almanya’dan son dönemde gelen verilerdeki bozulma ÜFE verileri beklentilerinde de aylık ve yıllık bazda ters beklentileri gündeme getirmekte. ABD Philadelphia İmalat Endeksi verisinde ise önceki dönem verisine gelen olumlu revizenin ardından toparlanma beklentileri güçlenmiş durumda.

21 Şubat Cuma günü; Haftanın son işlem günü Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’nin yanında ABD’den Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMİ) rakamları güne damgasını vuracak. Gün boyu takip edilecek PMİ verileri ile beraber Euro Bölgesinden gelecek TÜFE rakamları ile ABD Konut sektörü verileri takip ediliyor olacak. Kıta Avrupası’ndan gelecek PMİ rakamlarında önceki dönemde gelen toparlanmanın devam etmesi beklenirken, ABD verilerinde karışık beklentiler hakim.