İstihtam verileri, İmalat Endeksi, ZEW endeksi

Dün ABD piyasalarının Başkanlar Günü tatili kaynaklı kapalı olması sebebi ile haber ve veri akışının sınırlı olduğu ve teknik düzeltmeler yönünde hareketlerin ağırlıklı olduğu bir günü geride bıraktık

ABD hükümeti Avrupa Birliği’nden ithal edilen uçaklarda gümrük tarifelerini %10’dan % 15’e çıkaracağını ve uçak sübvansiyonları konusundaki 16 yıllık anlaşmazlık nedeniyle AB üzerindeki baskıyı artıracağını bildirdi. ABD ve Avrupa arasındaki anlaşmazlık Çin teknoloji şirketi Huawei altyapısının kullanımıyla ilgili konuda da dikkati çekmekte. ABD’nin Almanya büyükelçisinin Pazar günkü mesajı ile biraz daha arttı. Büyükelçi Grenell, paylaştığı bir tweet ile Başkan Trump’ın kendisinden, “Güvenilmez 5G sağlayıcısını kullanmayı tercih eden herhangi bir ülkenin” ABD tarafından sağlanan yüksek önem seviyesine sahip istihbarat ve paylaşımları tehlikeye sokacağını belirtmesini istediğini kaydetti. İngiltere Başbakanı Johnson konuya ilişkin olarak, Huawei alt yapısının kullanılmasının stratejik ve istihbarati olarak bir tehlike oluşturmadığını paylaştı.

JP Morgan, TCMB’nin bu hafta 50 bp (% 11.25’den% 10.75’e) indirimle parasal gevşeme döngüsüne devam etmesini bekliyor. BloombergHT’nin TCMB faiz kararına ilişkin anketi sonuçlandı. Ankete katılan 18 kurumun medyan beklentisi politika faizinin değişmeyerek % 11.25’te kalması yönünde.6 kurum 50 baz puan, 1 kurum ise 25 baz puanlık indirim bekliyor.

Japonya ekonomisi, koronavirüs salgınının 2020’nin başında ekonomik faaliyeti vurması ile birlikte, dördüncü çeyrekte satış vergisi artışından kaynaklanan olumsuz seyir sonrası olası bir resesyona doru ilerliyor. Japonya’da gayrisafi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın son çeyreğinde önceki çeyreğe göre %6.3 küçüldü. Bu, önceki vergi artışının gerçekleştirildiği 2014 yılından bu yana en büyük düşüşü işaret ediyor.

Çin’de “Covid-19 virüsü” salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 1869’a yükseldi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede kesinleşen Covid-19 vaka sayısı 11 bin 741’inin durumu ciddi olmak üzere 72 bin 436’ya çıktı.

ABD’li teknoloji şirketi Apple, “Covid-19 virüsü” kaynaklı işleyişin yavaşlaması ve düşük akıllı telefon talebi dolayısıyla Mart çeyreğinde ciro hedefine ulaşmayı beklemediğini duyurdu. Bu durum, Çin’de ortaya çıkan “Covid-19 virüsü “salgının dünyanın en değerli şirketlerinden bir olan Apple üzerinde tahmin edilenden daha fazla olumsuz etkisinin olduğunu gösteriyor. Apple’dan gelen açıklamalardan sonra endekslerde satış baskısı hakim.


Haftanın 2. Günü ABD piyasalarının yeniden işleme açılması ile işlem hacimlerinde ve fiyatlamaların hızında artış beklenmekte. Ayrıca gün boyunca İngiltere’den gelecek istihdam verileri, Almanya ve Avrupa’dan gelecek ZEW endeksi verileri ve ABD New York İmalat Endeksi dikkat edilecek veriler olarak karşımıza çıkmakta. İngiltere İstihdam verilerinde genel beklentiler net bir toparlanmadan ziyade daha karışık bir veri seti gelebileceği yönünde. Almanya ve Avrupa’dan gelecek ZEW ekonomik hissiyat endeksi verilerinde Almanya’dan negatif beklenirken Avrupa verisini beklentisi olumlu yönde.