Para Politikası Kurulu, Enflasyon verileri, Covid-19 virüsü

Haftanın ilk önemli verileri İngiltere’den gelen İstihdam ve Ortalama kazanç verileri olarak takip edildi. İngiltere’de İstihdam rakamları beklenti dahilin de olumlu açıklandı. İşsizlik oranı %3.8 olarak teyit edilirken Haftalık İşsizlik başvuruları ise 5.5K artış gösterdi. Ücret verilerinde ise beklentilerinde altında kalan daralma Pound üzerinde baskı oluşturmakta. Ortalama Kazançlar geçtiğimiz dönemki %3,2’lik artışın ardından %2.9 artış göstererek beklenti altında kaldı. Günün ikinci önemli veri setinde ise Almanya ve Euro Bölgesinden gelen ZEW endeksi rakamları beklentilerinde üzerinde düşüş gösterdi. Çin’de ortaya çıkan “Covid-19 virüsü” etkilerinin ilk kez değerlendirildiği hissiyat endekslerinde Euro bölgesi endeksi 25.6’lık bir önceki dönem verisinin ardından, 10.4 olarak açıklandı. Almanya’da ise 26.7 ile 2015’den bu yana gelen en iyi endeks verisinin ardından 8.7 gelerek beklentilerin altında kaldı.

Almanya’nın önemli denetim ve danışmanlık firması EY tarafından yapılan bir çalışmaya göre, Alman borsasında Prime Standard denilen kriterlere göre işlem gören 306 şirket geçen yıl 171 aşağı yönlü gelir ve kar uyarısı yayınladı. Söz konusu uyarılar bir önceki yıla göre yüzde 25 artarak rekor kırdı.

Bank of America (BofA) yayınladığı anketine göre, “Covid-19 virüsü” salgının Çin’in ekonomi büyüme beklentilerine zarar vereceği korkuları, yatırımcıların küresel büyüme beklentilerinde sert düşüşe yol açtı. Çin’in görünümündeki kötüleşme nedeniyle, dünya ekonomisinin büyüyeceğine ilişkin bahislerin Ekim ayından beri ilk kez düştüğü görüldü. Katılımcıların net yüzde 18’i önümüzdeki 12 aylık dönemde büyümenin güçlenmesini bekliyor. Ocak’ta düzenlenen ankette bu oran yüzde 38 seviyesindeydi.

Çin’de “Covid-19 virüsü” salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2005’e, kesinleşen vaka sayısı 11 977’sinin durumu ciddi olmak üzere 74 bin 185’e çıktı.

Libya’da ayrılıkçı Hafter güçlerinin Trablus Limanına yaptığı saldırı sonucunda Libya’nın petrol üretiminin sevkiyatında azalma beklenemkte.

ABD Başkanı Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien, Rus petrol şirketi Rosneft’in Venezüella petrolünün büyük oranda Hindistan ve Çin’e satışına aracılık faaliyetleri sebebi ile yaptırım listesine alınacağını açıkladı.


Haftanın 3. Günüde ekonomik veri akışı açısından İngiltere’den gelecek enflasyon verileri ilk etapta dikkati çekse de, gün içinde TCMB faiz kararı ile ABD Konut sektörü verileri ile enflasyon verileri yakından takip edilecek.

İngiltere verilerinde son dönemdeki olumlu havaya paralel olarak toparlanma beklentisi hakim. ABD konut sektöründe toparlanmanın devam etmesi beklenirken ÜFE rakamlarında, virüsün piyasalara olumsuz etkisi kaynaklı beklentiler sınırlı olarak tutulmakta.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) bugün 2020’nin ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından Tsi 14:00’da Faiz ve toplantı kararlarını açıklayacak. TCMB’den beklenen faiz kararına ilişkin J&P Morgan, HSBC ve Medley Global gibi yabancı kurumların yayınladığı beklentilerde, 50 baz puan faiz indirimi ile faizlerin %10.75’e çekilmesi beklenirken, Bloomberg’den gelen ve yurt içindeki 18 aracı kurum ile yapılan ankette 10 kurumun faizlerde değişiklik yapılmayarak %11.25’de bırakılmasını beklediği, 7 kurumun ise 50 baz puan indirim ile faizlerin %10.75’e düşürülmesi beklenmekte. Bir kurumdan ise 25 Baz puan indirim beklentisi hakim.