ÜFE, Tüketici Güveni Rakamları, Philadelphia İmalat Endeksi verisi, Ham Petrol Stokları

Günün ilk yarısında İngiltere’den gelen TÜFE rakamları takip edildi. İngiltere’de TÜFE verilerinin genel olarak olumlu beklentilerinde üzerinde açıklanması ile İngiliz varlıklarına yönelik risk iştahı artmış durumda. ABD’de ÜFE Ocak ayında beklentilerin üzerinde 0.5 arttı. Bu, Ekim 2018’den beri görülen en büyük artış oldu. ÜFE’de yıllık bazda artış da %1.3’ten % 2.1’e yükseldi.

ABD Merkez Bankası(FED) 28-29 Ocak tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısına ait tutanaklarda “Mevcut para politikası duruşu bir süre daha uygun kalmaya devam edecek” denildi. Tutanaklarda, “Covid-19 virüsü” görünüme dair belirsizlikler arasında yer alıyor. Repo operasyonları Nisan’dan sonra kademeli olarak bitirilebilir”. “Fed uzmanları 2020’de ve 2021’de potansiyel üzerinde büyüme bekliyorlar. Yetkililere göre komite repo olanaklarını tartışmaya devam etmeli” denildi.

Çin’de “Covid-19 virüsü” salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2120’ye, vaka sayısı 74 bin 576’ya yükseldi. Çinli yetkililer vaka tespiti konusunda uygulanan metodu tekrar değiştirdiklerini ve eski metoda geri döndüklerini açıkladılar. Rusya, “Covid-19 virüsü” salgını nedeniyle Çin vatandaşlarının ülkeye girişini geçici olarak durdurdu. İran’ın Kum kentinde “Covid-19 virüsü” nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Japonya’da da karantina altında tutulan Cruze gemisinde 2 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Virüsün farklı ülke ve bölgelerde can kayıplarını ve yayılma hızını arttırması durumunda virüse yönelik kaygıların yeniden gündeme gelebileceğine dair yorumları gündeme getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın 2. toplantısında politika faizini 50 baz puan düşürerek % 10.75’e çekti. TCMB’nin açıklamasında “Covid-19 virüsü” salgınının sermaye akımları, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturabileceği etkilerin yakından takip edildiği, politika faizinde daha ölçülü bir indirim yapıldığı belirtilirken kredi büyümesinin enflasyon üzerindeki etkilerinin takip edildiğini paylaştı.

Türkiye ile Rusya arasındaki Suriye gerginliği ilişkin taraflar arasında süren görüşmelerden sonuç çıkmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “İdlib’e her an girebiliriz” açıklaması yaparken, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov “Türkiye ile anlaşamadık” dedi. Türkiye ve Rusya arasında görüşmelerin devam edeceği yönündeki açıklamalar tansiyonu dengede tutarken, İdlip konusunda anlaşmaya varılamaması TL varlıklar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.


Haftanın son 2 gününe girerken ekonomik veri akışının da hızlı geçmesi beklenmekte. Perşembe günü Almanya’dan gelecek ÜFE verileri ve GFK Tüketici güveni anketi beklenirken günün İngiltere Perakende satış verileri ve devamında Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nin Ocak ayı toplantı tutanakları, ilerleyen dönemde ECB tarafından atılacak adım ve yeni düzenlemelere ilişkin içerebileceği mesajlara ilişkin takip edilecek. Yurt içinden ise Tüketici Güveni rakamları takip edilecek. Günün 2. Yarısında ABD tarafından Philadelphia İmalat Endeksi verisi ile Ham Petrol Stokları verileri takip edilecek.

Almanya’dan son dönemde gelen verilerdeki bozulma ÜFE verileri beklentilerinde de aylık ve yıllık bazda ters beklentileri gündeme getirmekte. ABD Philadelphia İmalat Endeksi verisinde ise önceki dönem verisine gelen olumlu revizenin ardından toparlanma beklentileri güçlenmiş durumda.