Konut Satışları verileri, Brainard, Mester, Clarida

Günün ikinci yarısında ise ABD’den İmalat ve Hizmet sektörlerinin yanında Birleşik PMİ rakamları ile tamamlanan Konut Satışları verileri takip edilecek. Ayrıca ABD Merkez Bankası (FED) yöneticileri Brainard, Mester ve Clarida’nın konuşmaları takip ediliyor olacak.

Haftanın son gününün ekonomik takvim açısından son derece hareketli geçmesi beklenirken, Jeopolitik risklerin ve virüs kaygılarının gündeme gelmesi ile haber akışı konusunda da hareketlilik dikkat çekiyor.

Günün ilk yarısında Almanya’da Şubat İmalat sektörü Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMİ) 44.8 beklentiye karşın 47.8 seviyesinde gerçekleşirken, Hizmet sektörü PMİ 53.3 olarak gelerek 53.8’lik beklentilerin altında kaldı. Euro Bölgesi’nde imalat PMI Şubat’ta beklentiyi aştı. IHS Markit tarafından Cuma günü açıklanan verilere göre Euro Bölgesi’nde imalat PMI Şubat ayında 47.4 beklentisini aşarak 49.1 değerini aldı. İngiltere’den ise Hizmet Sektörü PMI rakamları hemen hemen beklenti dahilinde 53.8 açıklanırken İmalat PMİ verileri 49.7 beklentisini geçerek 51.9 olarak açıklandı.

Honda Motor, Çin hükumetinin ülkede faaliyet gösteren şirketlerden çalışanlarını 11 Mart’a kadar işyerlerinden uzak tutmalarını talep etmesinin ardından, “Covid-19 virüsü” salgınının merkez üssü Wuhan’daki fabrikasında faaliyetlerini yeniden başlatma planını ileri çektiğini bildirdi.

Kredi derecelendirme Kurumu Fitch’in bu gece piyasalar kapandıktan sonra Türkiye not değerlendirmesini yayınlaması bekleniyor., Türkiye’nin kredi notunu ‘BB-‘, görünümünü ise ‘Durağan’ olarak koruması bekleniyor.

Çin Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Nanping, “Covid-19 virüsü” salgınına karşı geliştirilen aşıların en erken nisan sonunda klinik deneylere başlayacağını söyledi.