Satın Alma Müdürleri Endeksi, PMİ verileri, TÜFE rakamları

Günün ilk saatlerinde Almanya ÜFE rakamları beklentileri aşarak son dönemde Almanya’dan gelen verilerdeki bozulmaların aksine güçlü ve pozitif açıklandı. Almanya’da ÜFE yıllık bazda %0.2, aylık bazda %0.8 artış gösterdi. Almanya’da Tüketici Güveni ise beklenti dahilinde 9.9’dan 9.8’e geriledi. “Covid-19 virüsü” kaygılarının tüketici güveni üzerinde etkili olduğu görülmekte. Almanya’dan gelen rakamlarının ardından İngiltere’den açıklanan Perakende satış rakamları takip edildi. İngiltere’de ekonomik verilerdeki toparlanma eğilimi Perakende Satış rakamlarında da devam ederek, aylık bazda %0.9, yıllık %0.8 artış gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Ocak ayı toplantı tutanaklarında politika yapıcıların, ekonomik iyimserliği ve risk iştahını destekleyici gelişmelerin yanında, “Covid-19 virüsü” salgınının ekonomik toparlanmanın önünde önemli bir engel olacağına vurgu yaptıkları gözlemlendi. Tutanaklarda ayrıca, küresel ticaret geriliminin azmakta olduğu, ABD ve Çin’in ticaret anlaşmasının ilk fazını duyurması ve BREXİT’e ilişkin belirsizliğin azaldığına vurgu yapıldı. Politika yapıcıların ayrıca aşırı iyimserliğin faizleri yukarı çekerek parasal tedbirlerin etkisini azaltabileceği yönünde uyarılarda bulundu.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin İdlib vilayetinde bulunan Türk askeri unsurlarına yönelik düzenlenen bir hava saldırısında 2 askerin hayatını kaybettiğini, beş askerin yaralandığını duyurdu. Anadolu Ajansı’na göre, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli muhalif unsurlar İdlib’in güneyinde Suriye Milli Ordusu ile çatışma halinde olduğu ve bölgeden TSK unsurlarının yoğun hareket halinde.

Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Akar, ABD’nin Türkiye’ye Patriot füzesi konuşlandırabileceğini söyledi. Özel bir televizyon kanalında konuşan Akar, “Çünkü bizim ülkemize karşı hem füze tehdidi var hem de bu konuda daha önce yaşanmış bazı olaylar var. ABD’nin Türkiye’ye Patriot batarya desteği olabilir” ifadesini kullandı. Akar, “Ayrıca NATO Genel Sekreteri’nin de bu konuda çeşitli açıklamaları var. Sayın Stoltenberg de bu konuyu gerçekten yakinen takip etmekte. Onların da birtakım teşvikleri, planları, uygulamaları önümüzdeki günlerde ortaya çıkabilir” diye ekledi. Konuya ilişkin ABD’den, Türkiye tarafının Patriot sistemlerine ilişkin bir talepte bulunduğu ancak bu konuda henüz bir karar alınmadığı açıklaması yapıldı.

ABD’li Kongre üyeleri, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya bir mektup göndererek, İdlib’de yaşananlar nedeniyle Suriye ile Rusya’ya yönelik yaptırım uygulanması çağrısında bulundu.

Çin’de “Covid-19” salgınında ölenlerin sayısı 2238’e vaka sayısı 11 633’ünün durumu ciddi olmak üzere 75 465’e çıktı. Çin dışında can kayıplarının ve vaka sayısının artması, salgına yönelik kaygıları tekrar gündeme taşımakta.


Haftanın son işlem günü Fransa, Almanya, Euro Bölgesi ve İngiltere’nin yanında ABD’den Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMİ) rakamları güne damgasını vuracak. Gün boyu takip edilecek PMİ verileri ile beraber Euro Bölgesinden gelecek TÜFE rakamları ile ABD Konut sektörü verileri takip ediliyor olacak. Kıta Avrupası’ndan gelecek PMİ rakamlarında önceki dönemde gelen toparlanmanın devam etmesi beklenirken, ABD verilerinde karışık beklentiler hakim.