Küresel virüs kaygıları ve alınacak önlemler

Ekonomik veri akışının sınırlı ve genel olarak sığ olacağı haftaya “Covid-19 virüsü” haberlerinin damga vurması beklenmekte. Virüsün Çin’den farklı ülkelere sıçraması sonucu Küresel gündemi işgal etmiş durumda.

24 Şubat Pazartesi günü; Haftanın ilk gününde yurtiçinden Kapasite Kullanım Oranı, İmalat Güveni ve Yabancı Turist Girişi rakamları takip edilirken Almanya İFO İşletme Güveni ve İngiltere’den Mortgage Onayları takip edilirken, gündemin ana konusu Küresel virüs kaygıları ve alınacak önlemler ile ilgili gelişmeler olmakta

25 Şubat Salı günü; Haftanın 2. Günü Almanya 2019 4. Çeyrek Büyüme rakamları günün ilk yarısında takip edilecek en önemli ekonomik veri olarak takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise ABD Conference Board Tüketici Güveni rakamları yakından takip edilecek. 2020’nin başından bu yana Almanya rakamlarında kısmi bozulmanın, 2019’un son çeyreğine dair Büyüme rakamları üzerinde benzer bir eğilim olması durumunda Almanya ekonomisinin geleceği için negatif yorumları arttırabilir. ABD Tüketici Güveni verisinde ABD ekonomik verilerindeki pozitif havaya paralel olarak artış beklenmekte. ABD verilerindeki güçlü seyir küresel virüs korkularına paralel olarak Dolar talebini ve Dolar endeksini yeni yükseltmeye devam edebilir

26 Şubat Çarşamba günü; Haftanın 3. Gününün ekonomik veri akışı açısından en sakin günü olması beklenmekte. Avrupa ve İngiltere’den dikkate değer bir veri akışı beklenmezken, ABD’den gelecek Yeni Konut satışları ve Ham Petrol Stok rakamları takip edilecek. ABD Konut piyasasında artışın devamı beklenirken, “Covid-19 virüsü” kaynaklı küresel etkilerin petrol stok ve dolayısıyla talebine yönelik olumsuz etkileri yakından takip edilecek.

27 Şubat Perşembe günü; Haftanın son 2 gününe girerken ekonomik veri akışı ivme kazanacak. İngiltere’den gelecek Ulusal Konut Fiyat Endeksi rakamları ile Türkiye Ekonomik Güven Endeksi verileri günün ilk yarısında takip edilecek. Günün ikinci yarısında ABD’den gelecek Dayanıklı Mal Siparişleri, 2019 4. Çeyrek Büyüme rakamı ve Bekleyen Konut satış rakamları takip ediliyor olacak. İngiltere ekonomisi için önemli bir gösterge olan Konut Fiyat Endeksinde aylık ve yıllık bazda beklentiler ters yönde hareket etmekte kısa vadedeki bozulmanın uzun vade fiyatlardaki etkisi ilerleyen dönemlerde Ada ekonomisinin performansına yönelik vereceği sinyalden ötürü takip edilecek. Türkiye Ekonomik Güven Endeksinde toparlanmanın devam etmesi beklenmekte. ABD Büyüme verisinde değişiklik beklenmezken Dayanıklı Mal Siparişleri ve Bekleyen Konu Satışlarında toparlanma beklentisi hakim.

28 Şubat Cuma günü; Haftanın son işlem gününün ilk yarısına Almanya’dan gelecek İstihdam ve TÜFE rakamları damgasını vuracak. Haftanın kapanışında önce ABD’den gelecek Kişisel Tüketim rakamları ve Michigan Tüketici Güven Endeksi ve Chicago PMİ verisi ile Kanada’dan gelecek 2019 4. Çeyrek ve Aralık Büyüme rakamları takip ediliyor olacak. Almanya İstihdam piyasasında güçlü havanın devamı beklenirken TÜFE rakamlarında da toparlanma beklentisi hakim. ABD Kişisel Tüketim verileri tek başına önemli bir gösterge olarak kabul edilmese de ABD ekonomisinin FED’in enflasyon hedeflerine ne kadar uyumlu olacağı konusunda öncü bir gösterge olarak takip ediliyor olacak.


Jeopolitik risklerin kısmen yeniden devreye girdiği ve Çin tarafından alınan ekonomik önlemler ile “Covid-19 virüsü” kaynaklı ekonomik kaygıların kısmen azaldığı geçtiğimiz haftanın ardından yeni hafta başlangıcında “Covid-19 virüsü” yeniden gündeme oturmuş durumda.

“Covid-19 virüsü”nün Güney Kore, İran ve İtalya’nın da olduğu birçok ülkede yalnızca birkaç gün içinde hızla yayılmasının ardından çok sayıda ülke önlem amaçlı yeni seyahat yasakları ve kısıtlamalar uygulamaya başladı. Güney kore’de 6 kişi, İtalya’da 2 kişi, İran’da ise 8 kişi hayatını kaybetti. Hastalık sebebiyle dünya genelinde 2 bin 462 kişi hayatını kaybetti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Ghebreyesus, Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan “Covid-19” salgınına karşı daha etkin mücadele için uluslararası topluma 675 milyon dolar yardım çağrısında bulundu. Ghebreyesus salgına yönelik en büyük endişenin “Covid-19 virüsü”nün daha zayıf sağlık sistemleri olan ülkelere yayılma potansiyelinin devam ediyor olması ve İran’da vaka artışından özellikle endişe duyulduğunu belirtti.

İran’da “Covid-19 virüsü” nedeniyle 8 kişi hayatını kaybederken, Yetkililer tarafından Türkiye’nin İran ile olan sınır kapılarinin kapatıldığı bildirildi. Van’da “Covid-19 virüsü” şüphesi ile 3 kişi yoğun bakıma alındı.

İtalya’da “covid-19” salgınından etkilenenlerin sayısı 79’u bulurken, Başbakan Conte liderliğindeki hükümet, vaka sayısının yoğun olduğu Lombaridya ve Veneto bölgelerinde giriş ve çıkışları sınırlandırma kararı aldı. İtalya sanayi üretiminin %30’nun gerçekleştiği bölgede firmalar çalışanlarından evlerinde kalmalarını istedi. Ayrıca Venedik festivalinin ve çieşitli spor müsabakalrının iptal edildiği bildirildi.

Güney Kore Devlet Başkanı en üst düzey salgın hastalık alarmı ilan etti ve yetkililerden ‘‘emsali görülmemiş’’, ‘‘etkili’’ önlemler almalarını istedi. Güney Kore’de 169 yeni vakayla beraber toplam vaka sayısı 602’ye çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile Cuma günü yapılan telefon görüşmesinde, yapılan tüm anlaşmalara bağlı olduklarını ifade ettikleri görüşmede, Libya’daki gelişmeler de ele alındı. İdlib’de insani krizin durdurulmasının şart olduğu, İdlib’de çözümün Soçi Mutabakatının tam olarak uygulanmasından geçtiğini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Almanya Başbakanı Merkel ile yaptıkları görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “İdlib’deki durum derhal ateşkes sağlayarak çözülür. Bunu Rusya ve Esed rejiminden istedik.” dedi. Konuya ilişkin İstanbul formatında 4’lü (Rusya, Türkiye, Almanya ve Fransa) bir toplantının düzenlenmesi konusunda talep ve isteklerini belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” ve görünümünü “durağan” olarak teyit etti. Raporda ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığı, enflasyonda %20’li seviyelerden ciddi bir geri çekilme olduğu, cari açığın gelişme gösterdiği ve dış risklerin hala yüksek seviyelerde olmasına rağmen azaldığı bildirildi. Türkiye’nin 2020 yılı büyüme tahminin %3,9 olarak paylaşıldı

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Fransa’nın kredi notunu teyit ederken, görünümünü aşağı çekti Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Ülkenin kredi notu ‘Aa2’ olarak teyit edildi Kredi notunun görünümü ‘Pozitif’ten ‘Durağan’a çekildi.

Görünümün ‘Durağan’a çekilmesinin temel nedeninin, Moody’nin Fransa’nın mali gücünün Mayıs 2018’de öngördüğü ölçüde iyileşmeyeceği görüşünü yansıtması olduğu belirtildi.

İran’ın Hoy kentinde dün saat 08.53’te 5,9 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Deprem sebebi ile Van’da 9 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

ABD’de başkanlık yarışı devam ederken, Nevada’da Demokratların ön seçiminde Vermont Senatörü Sanders rakiplerine fark atarak birinci oldu. resmi olmayan sonuçlara göre Sanders %46 düzeyinde oy aldı. Sanders’ı yaklaşık %23 ile Biden takip ederken, ön seçimlerin sürpriz ismi Buttigieg ise %14 civarında oy aldı.

Rusya’nın, ABD’de yapılacak başkanlık seçimleri için Demokrat Parti’den aday adayı olan Sanders’ın kazanmasına yardım etmek için seçimlere müdahale ettiği iddia edildi. Washington Post’un konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD istihbaratı Rusya’nın, Sanders’ın seçimlerden galip çıkması için müdahalede bulunduğunu tespit etti ve bu konuda Sanders’ı bilgilendirdi.