4. Çeyrek Büyüme rakamları, ABD Conference Board Tüketici Güveni rakamları

Haftanın 2. Günü Almanya 2019 4. Çeyrek Büyüme rakamları günün ilk yarısında takip edilecek en önemli ekonomik veri olarak takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise ABD Conference Board Tüketici Güveni rakamları yakından takip edilecek.

2020’nin başından bu yana Almanya rakamlarında kısmi bozulmanın, 2019’un son çeyreğine dair Büyüme rakamları üzerinde benzer bir eğilim olması durumunda Almanya ekonomisinin geleceği için negatif yorumları arttırabilir. ABD Tüketici Güveni verisinde ABD ekonomik verilerindeki pozitif havaya paralel olarak artış beklenmekte. ABD verilerindeki güçlü seyir küresel virüs korkularına paralel olarak Dolar talebini ve Dolar endeksini yeni yükseltmeye devam edebilir.


“Covid-19 virüs” kaygılarının gündeme yeniden oturması ile başlayan yeni haftanın ilk gününde, Almanya’da Şubat ayı IFO İş Güveni Endeksi beklentilerin üzerine çıkarak, sürpriz şekilde 96.1 olarak açıklandı. Bu beklenmedik artışın, Yönetici otoritelerin salgının Çin büyümesine ve küresel büyümeye daha fazla zarar vermeden kontrol altına alınabileceğine dair temkinli kalmaları sebebi ile geldiği yorumları gündeme taşındı.

Yatırımcılar güvenli limanlara sığınma isteği ile birlikte ABD Hazine tahvillerine giderken, 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi 2016 yılından bu yana en düşük seviyesine indi. Avrupa’da ise, Almanya’da getiri eğrisinin bütünü Ekim ayından bu yana ilk kez sıfır seviyesinin altına indi ve bu durum, yatırımcıların Alman tahvillerini vadesi dolana kadar tuttuklarında para ödemeye razı olduklarını işaret ediyor. ABD ve Almanya Tahvillerindeki tarihi düşük seviyeler hisse senedi piyasasında tarihin en uzun soluklu yükseliş trendinin sonun gelinmiş olunabileceği yorumlarını beklentilerini güçlendirmekte.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye ile İdlib konusunda yeni bir dizi görüşme hazırlığında olduklarını, Ankara ile görüşmelerin İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinin işleyişiyle ilgili sorunları netliğe kavuşturmasını umduklarını ifade etti. Lavrov, Ankara ile yapacakları görüşmelerde İdlib’de teröristlerin hüküm süremeyeceği konusunda anlaşacaklarını umduklarını dile getirdi.

Beyaz Saray Bütçe ve Yönetim Ofisi Sözcüsü Semmel, yaptığı yazılı açıklamada ” Trump yönetimi “Covid-19 virüsü”nün yayılmasını ciddiye alıyor” ifadelerini kullandı. Virüsle mücadele için 2.5 milyar dolar ek fon talep eden bir planı Kongre’ye göndereceklerini belirten Semmel, bu fonun 1 milyar dolarının virüse karşı aşı geliştirme çalışmalarını hızlandırmak için ayırılacağını kaydetti.