ABD’de tüketici güveni 9 yılın en düşük seviyesine indi

Küresel piyasaları hafta başından bu yana meşgul eden Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC toplantısından çıkacak sonuçlar beklenirken, dünün ilk yarısında İngiltere’den açıklanan Sanayi ve İmalat Üretim rakamları “Covid-19 virüs” salgını kaynaklı bozulmanın beklenen boyutta olmaması ve önceki verilerde görülen olumlu revizeler salgının negatif etkilerine karşı olan karamsar havayı kısmen dağıtmış durumda. ABD’de Haftalık İşsizlik Hakları Başvuranları artışına devam ederek 6.6 milyon oldu. ABD’de tüketici güveni 9 yılın en düşük seviyesine indi

ABD Merkez Bankası (FED), “Covid-19 virüs” pandemisinin negatif etkileri ile mücadele kapsamında, 2.3 trilyon dolar tutarında ek yardım sağlayacak yeni adımlar serisini açıkladı. Söz konusu adımlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler ile eyalet ve yerel hükümetlere yardım programları içeriyor.

FED Başkanı Powell, FED’in ABD’nin yıkıcı “Covid-19 virüs” pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için tüm gücünü, yetkisinin sınırlarını zorlamakta olduğunu da işaret ederek, “etkili, önceden harekete geçerek ve agresif bir şekilde” kullanmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Georgieva, “Covid-19 virüs” pandemisinin küresel piyasalar üzerindeki etkileri ile alakalı olarak, “Ekonomilere bu zorlu dönemde yardımcı olabilecek politika adımları konusunda üyelerimizin tümü ile görüş alışverişinde bulunuyoruz. Gelecek hafta düzenlenecek bu sanal ilkbahar toplantısında, aralarında Türkiye’nin de olduğu üyeler ile bu yapıcı temasa devam edeceğiz. Tüm üyeler için buradayız” şeklinde görüş bildirdi.

HSBC stratejistlerinin kaleme aldığı raporda gelişmekte olan ülkelerle alakalı olarak, “Artan mali bedeller ve sermaye çıkışı riskleriyle birlikte aşırı önlemler alınmak durumunda olabilir. Sermaye kontrolleri kriz zamanlarında sürpriz bir şey değil, ancak bunları fonlama kaynaklarını korumak için sadece son çare olarak görüyoruz.” ifadelerine yer verildi.

OPEC petrol üretiminde 1 Mayıs’tan itibaren günde 10 milyon varillik kesinti yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Mayıs ve Haziran aylarında geçerliliği sürecek olan anlaşma kapsamında Suudi Arabistan’ın petrol üretimini günde 3.3 milyon varile, Rusya ise günlük petrol üretimini 2 milyon varile düşürecek.

Avrupa Birliği (EU) ülkeleri, “Covid-19 virüs” etkilerine karşı yaklaşık 540 milyar euroluk ekonomik pakette uzlaşı sağladı. Paket kapsamında oluşturulacak ek fonların ihtiyaç duyan ülkelerde sadece Salgınla mücadele ve sağlık sektöründe kullanılacağı belirtildi.