Avrupa borsalarının açılması ile küresel piyasalarda işlem hacimleri yeniden artmaya başladı

Paskalya tatilinin sona ermesinin ardından Avrupa borsalarının açılması ile küresel piyasalarda işlem hacimleri yeniden artmaya başladı. Günün ilk yarısında takip edilen önemli bir veri bulunmamakta.

Karantinalarını Nisan ortasına kadar planlayan ülkeler “Covid-19 virüs” yayılma tehdidinin devam etmesiyle karantina sürelerini uzatma kararı aldı. Karantina sürelerini uzatan ülkeler arasında İngiltere, Fransa, İtalya ve Hindistan başı çekmekte.

“Covid-19 virüs” kaynaklı ekonomik faaliyetlerdeki bozulmalara ilişkin rakamlar ve beklentileri negatifte tutmaya devam ediyor. Bloomberg’in aylık anketine göre Euro Bölgesi 2020’nin Ocak – Haziran döneminde %10’dan fazla daralacak. En büyük darbe %8.3’lük daralmayla ikinci çeyrekte olacak. Yılın devamına bir toparlanma beklense de 2020’yi bölge ekonomisinin %5’in üzerinde daralmayla tamamlaması bekleniyor. Goldman Sachs’in yıllık bazda ki rakamlarına göre gelişmiş ekonomiler bu çeyrekte bir önceki üç aylık döneme göre %35 civarında daralacak. 2008 finansal kriz döneminde %9 civarında kaydedilen bir önceki rekorun kırılması beklenmekte

“Covid-19 virüs”den iyileşen tüm hastaların ikinci bir enfeksiyona karşı kendilerini koruyacak antikorları geliştirmediğini belirten Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri bazı kişilerin hastalığı geçirmiş olsalar bile bağışıklık kazanmadığı endişesine dikkat çekti.

Libya’da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler, General Halife Hafter’e bağlı birliklerin kontrolündeki 2 kenti geri aldı. Bölge sakinleri ve uluslararası gözlemciler, UMH’ye bağlı birliklerin başkent Trablus’un 60 kilometre batısındaki Surman’ı ve 75 kilometre ilerisindeki bir diğer kent Sabrata’yı tamamen ele geçirdiğini aktardı.

Ekonomik veri akışı sakin geçen günün ikinci yarısında ABD’den açıklanacak İthalat ve İhracat fiyat endeksleri takip edilecek. Beklentiler genel olarak negatif yönde kalmaya devam ediyor.