“Covid-19 virüs” salgınının ekonomik aktiviteye etkisi de sert oluyor.

Küresel piyasalarda “Covid-19 virüs” pandemisi kaynaklı yaşanan ekonomik şokların ardından Avrupa ve ABD’den hafta boyunca beklenen bilançolar JPMorgan ile başladı. JPMorgan ilk çeyrek karı kredi maliyetlerinin yükselmesiyle %69 düşerek altı yıldan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi. Kurumun açıkladığı rakamlar yatırımcılara “Covid-19 virüs”ün banka bilançolarına etkisine ilişkin ipucu verdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) “Küresel Ekonomik Görünüm” raporunu yayınladı. Raporda ““Covid-19 virüs” salgınının ekonomik aktiviteye etkisi de sert oluyor. Bunun sonucunda 2020’de küresel ekonominin 2008’deki finansal krizden daha sert daralmasını beklemekte. Kurum, küresel ekonomik büyümenin bu yıl virüs salgınının etkisiyle %3 daralacağını öngördü, daha önce kurumun beklentisi %3.3 büyümeydi. 2021 büyüme beklentisi %3.4’ten %5.8’e yükseltildi. IMF Türkiye’nin ise bu yıl %5 daralacağı tahmininde bulundu.

ABD Başkanı Trump, “Covid-19 virüs” salgını dolayısıyla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) sağladıkları fonu durdurduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (UN) Genel Sekreteri Guterres, Başkanı Trump’ın “Covid-19 virüs” salgınına karşı başarısız olmakla eleştirdiği WHO’ya sağladıkları fonu askıya alma kararına, ”Şu an “Covid-19 virüs” karşı mücadelede WHO’nun ya da herhangi bir insani yardım kuruluşunun kaynaklarını azaltma zamanı değil, dayanışma zamanı.” sözleriyle tepki gösterdi.

Dünya genelinde salgından çıkışın sürecine yönelik beklentilere istinaden, WHO sözcüsü Harris, dünya genelinde “Covid-19 virüs” vaka bildirimlerinin yüzde 90’ının Avrupa ve ABD’den geldiğini belirterek “Dolayısıyla kesinlikle henüz zirveyi görmüyoruz” dedi. Benzer bir açıklama Alman Makroekonomi ve Konjonktür Araştırma Enstitüsü (IMK) Başkanı Dullien’den de geldi. Dulien’in konuya ilişkin değerlendirmesinde, eğer virüse karşı koruyucu önlemler çok hızlı bir şekilde kaldırılırsa, bu ekonomiye yarardan daha fazla zarar getirebileceğini belirtti.