Haftanın veri akışı açısından en yoğun günü

Haftanın dördüncü işlem gününde veri akışı açısından en yoğun gün olarak takip edilecek. Günün ilk yarısında Euro bölgesinde Almanya İFO İş İklimi endeksi ve Almanya TÜFE rakamları takip edilecek. Küresel anlamda yaşanan ekonomik bozulmanın etkisi ile açıklanacak olan veriler üzerinde genel anlamda negatif beklenti devam ediyor.

Günün ikinci yarısında ise OPEC aylık raporu beklenirken haftanın en önemli ekonomik verisi ABD tarafından gelecek olan İşsizlik Haklarından Yararlanma başvuruları olacak. Son üç haftada ABD’de 16 milyonu aşan İşsizlik Hakları başvurularının, bu haftada geçtiğimiz haftalara benzer bir performans göstermesi beklenmekte.

Küresel piyasalarda Paskalya tatili ile yavaşlayan ekonomik veri akışının ABD’den gelen veriler ile yeniden hız kazandı. ABD’de FED verilerine göre, Sanayi Üretimi virüs salgının başladığı Mart ayında %5.4’le tahminlerin üzerinde düşerek 1946’dan bu yana en büyük düşüşü kaydetti, ABD’de Perakende Satışlar ise %8.7 düşüş gerçekleştirdi. Günün ilk yarısında Fransa, İspanya ve İtalya’dan açıklanan TÜFE rakamları takip edildi. Fransa’dan gelen veriler beklentilerden daha olumlu açıklanırken, İtalya rakamları beklenti dahilinde, İspanya TÜFE rakamları ise beklentiden daha kötü performans gösterdi.

ABD endeksler Çarşamba günü, büyük bankalardan gelen kötü finansallar ve perakende, imalat ve konut verilerinin çok kötü çıkmasının keskin bir küresel resesyona ilişkin endişeleri artırması sonucu düştü.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen AB ülkelerinin aldığı kısıtlayıcı önlemlerin kaldırılmasına ilişkin yol haritasını kabul ettiklerini basın toplantısı ile duyurdu. Kısıtlayıcı önlemlerin ekonomiler üzerinde ciddi faturaları olduğunu belirten Leyen, önlemlerin kaldırılmasına ilişkin önerilerinin 3 ön koşula bağlı olduğunu, bunların “”Covid-19 virüs”ün yayılmasında ciddi düşüş, yeterli sağlık sistemi kapasitesi, elverişli gözetleme ve izleme kapasitesi” olduğunu ifade etti.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Birol, OPEC ve OPEC dışı bazı ülkelerin geçen hafta günlük ham petrol üretim miktarlarını Haziran sonuna kadar 10 milyon varil azaltma kararının sorunu tam anlamıyla çözmese de anlaşma olmasaydı durumun daha da kötü olabileceğini, bu anlaşmayla daha da kötüye gidişin engellediğini söyledi. Birol Nisan ayının petrol fiyatları ve piyasası için zor geçeceğini ve fiyatlardaki baskının devam edebileceğini sözlerine ekledi.