“Covid-19 virüs” salgını yeni haftanın da gündeminde olmaya devam edecek.

Küresel piyasaların gündemini neredeyse 2020 başından bu yana meşgul eden “Covid-19 virüs” salgını yeni haftanın da gündeminde olmaya devam edecek. Özellikle Avrupa ve ABD’de son günlerde yaşanan rakamlardaki dengelenme ile salgının “zirve” noktasının takip edileceği haftanın ilerleyen günlerinde ekonomik veri akışının da etkili olamaya başlaması beklenmekte.

ABD Başkanı Trump, Çin’in “Covid-19 virüs” salgınından kasten sorumluysa bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi. Başkan Trump Beyaz Saray’da günlük düzenlenen basın toplantısında, ABD’de salgının ”pik noktasına” ulaştığına dair olumlu sinyaller görmeye devam ettiklerini ifade etti. ABD Başkanı Trump, ülkedeki “Covid-19 virüs” salgınının artışının bittiğine inandığını ve virüs nedeniyle can kayıpları konusundaki beklentilerinin 60 ila 65 bine düştüğünü açıkladı.

ABD’de, Başkan Trump yönetimi ile eyalet valileri arasında karantina tedbirlerinin ne zaman kaldırılacağı ve hayatın ne zaman normale dönmeye başlayacağı konusunda yaşanan tartışmalarda gerilim tırmanıyor. Başkan’ın valilerden kısıtlamaları kaldırmaları için yol haritalarını belirlemelerini talep etmiş ve üç aşamalı bir ‘normale dönüş’ programı önermişti. Pazar günü düzenlenen telekonferansta ise birçok vali Başkan Yardımcısı Pence’e, test sayısı kayda değer ölçüde artırılmadığı sürece Trump’ın önerdiği kısıtlamaları kaldırma planlarını hayata geçirmenin olanaksız olduğunu söyledi.

“Covid-19 virüs” görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 2400k’yı geçti. Salgın sebebi ile hayatını kaybedenlerin sayısı ise 160 bini geçmiş durumda.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Uysal, salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” dedi. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Petrol piyasasında dar boğaz devam etmekte, üretim kısıntılarının talepteki çöküşün etkisini giderememesinin ardından dünyada ham petrol depolama kapasitesinin hızla dolmasının etkisi ile düşüşünü sürdürdü ve 20 yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine indi.

Diğer 4.810 takipçiye katılın