Küresel Salgın endişelerinin dengelendiği haftada OPEC ve Petrol fiyatları ana gündem

ABD Başkanı Trump, Çin’in “Covid-19 virüs” salgınından kasten sorumluysa bunun sonuçlarıyla yüzleşmesi gerektiğini söyledi. Başkan Trump Beyaz Saray’da günlük düzenlenen basın toplantısında, ABD’de salgının zirve seviyesine” ulaştığına dair olumlu sinyaller görmeye devam ettiklerini ifade etti. Trump, ülkedeki “Covid-19 virüs” salgınının artışının bittiğine inandığını ve virüs nedeniyle can kayıpları konusundaki beklentilerinin 60-65 bine düştüğünü açıkladı.

ABD hisse senetleri, “Covid-19 virüs” için tedavi bulma yarışının getirdiği umut ve ABD Başkanı Trump ile eyalet valileri arasındaki gerginliğin çözülmesi ile birlikte, yatırımcıların Amerikan ekonomisinin yakında karantinadan çıkmaya başlayabileceğine ilişkin beklentilerinin artması sonrası üst üste ikinci haftayı da kazançla geçmeye yöneldi

ABD’de, Başkan Trump yönetimi ile eyalet valileri arasında karantina tedbirlerinin ne zaman kaldırılacağı ve hayatın ne zaman normale dönmeye başlayacağı konusunda yaşanan tartışmalarda geçtiğimiz hafta Başkan Trump’ın geri adım atması ile tansiyon düşme eğiliminde. Başkan’ın valilerden kısıtlamaları kaldırmaları için yol haritalarını belirlemelerini talep etmiş ve üç aşamalı bir ‘normale dönüş’ programı önermişti. Pazar günü düzenlenen telekonferansta ise birçok vali Başkan Yardımcısı Pence’e, test sayısı kayda değer ölçüde artırılmadığı sürece Trump’ın önerdiği kısıtlamaları kaldırma planlarını hayata geçirmenin olanaksız olduğunu söyledi.

Dünya Bankası (WB) Başkanı Malpass, “Covid-19 virüs” salgını nedeniyle büyük bir küresel resesyon beklediklerini, üretim, yatırım ve ticaretteki düşüşler dikkate alındığında, bunun 2008-2009 Küresel Finansal Krizi’nde yaşanandan daha derin olmasının öngörüldüğünü kaydetti. “Covid-19 virüs” salgınıyla mücadele kapsamında Dünya Bankası Grubunun aldığı tedbirlere değinerek, “Dünya Bankası, bu sabah itibarıyla gelişmekte olan 64 ülkedeki “Covid-19 virüs” programlarını finanse etti ve nisan sonuna kadar bu sayıyı 100 ülkeye çıkaracağız.” ifadesini kullandı. Malpass, Uluslararası Kalkınma Birliği (IDA) ülkelerini desteklemeye yönelik uluslararası çağrıda da bulunarak, 1 Mayıs’tan itibaren yoksul ülkelerin borçlarının geri ödemesinin askıya alınmasına sağlanan G20 desteğini memnuniyetle karşıladıklarını bildirdi.

“Covid-19 virüs” salgını sonrası neredeyse tüm kurum, kuruluş ve ekonomistler küresel ekonomide sert bir daralmanın yaşandığı görüşünde birleşirken, pandeminin kontrol altına alınmasının ardından yeniden toparlanmanın ne kadarlık bir zamana yayılacağı ve ne şekilde gerçekleşeceği konusunda farklı değerlendirmeler öne çıkıyor. Diğer yandan salgının negatif etkilerini azaltmak adına merkez bankalarından yeni adımlar atılmaya devam ediyor.

Reuters haber ajansının haberine göre, Japonya hükümeti “Covid-19 virüs” salgınından kaynaklanan ekonomik zararı hafifletmek ve nakit ödemeleri finanse etmek için teşvik paketini %8 oranında artırarak 1.1 trilyon dolara çıkaracak.

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre bir yıllık ana faiz oranı (LPR) Mart ayındaki %4.05’ten 20 baz puan indirimle %3.85 seviyesine çekildi. Banka geçen ay “Covid-19 virüs” ekonomik etkisi karşısında tampon oluşturma hedefiyle bir dizi adım atmıştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Uysal, salgın hastalığın küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ettiklerini belirterek, “Merkez bankalarıyla mevcut iş birliğimizi güçlendirmek ve yeni swap anlaşmaları tesis etmek amaçlı görüşmeler de yapıyoruz.” dedi. Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump arasında bu akşam bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Gelişmekte olan Ülke Borsa yatırım fonları (ETF) kurulduğu 2012’den bu yana düzenli olarak artış göstererek 64.2 Milyar Dolar’a kadar yükselişin ardından, son sekiz hafta peş peşe düşüş kaydetti. Gelişmekte olan Ülke ETF’lerinden geçtiğimiz hafta 1 günde 663 Milyon dolarlık rekor para çıkışı ile yaklaşık %1 düşüş yaşandı. Ani duruş senaryolarının fiyatlandığı piyasada çarşamba günü IMF gelişmekte olan ülkeler için büyüme tahmini %4.4’ten -%1’e revize etmişti. MSCI Gelişmekte olan ülkeler endeksi yılbaşından bu yana %20,6 değer kaybetti.

Küresel piyasaları etkisi altına alan “Covid-19 virüs” salgını ile mücadele kapsamında küresel merkez bankalarında devam eden genişlemeci eğilime paralel olarak TCMB’nin Çarşamba günü gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında genel beklentiler 50 baz puanlık indirim yönünde olurken Goldman Sachs ve JP Morgan bu hafta Merkez’den temkinli(25 baz puan) indirim bekliyor

Yeni haftada…

Küresel piyasalarda Pandeminin özellikle Avrupa’da “zirve noktasına” ulaşıldığına dair haber akışının devamı hafta boyunca takip edilmeye devam edilecek. Ekonomik veri akışı açısından hareketli geçecek olan haftada “Covid-19 virüsü” salgını nedeni ile yaşanan ekonomik daralma ile beraber veri akışında olumsuz beklenti hakimiyetini sürdürüyor. Ayrıca geçtiğimiz hafta başlayan çeyreklik kar ve bilanço açıklamaları devam edecek. Özellikle ABD endekslerinde Bilanço haberlerinin etkili olmaya devam etmesi beklenmekte.

20 Nisan Pazartesi; Haftanın ilk işlem gününde veri akışı açısından oldukça sakin geçen günün ilk yarısında Almanya Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisi rakamları takip edildi. Günün ikinci yarısında ise Kanada’dan gelecek olan aylık bazda Toptan Satışlar rakamları takip edilecek. Ekonomik daralmanın etkisi ile veri akışında negatif beklenti devam ediyor.

21 Nisan Salı; Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik veri akışı açısından oldukça hareketli geçecek olan günün ilk yarısında Birleşik Krallık tarafından Ortalama gelir Endeksi rakamları ve İşsizlik Oranı rakamları ile İşsizlik Hak Başvurusu değişim rakamları önemle takip edilecek. Euro bölgesinde ise Almaya ZEW Ekonomik Hissiyatı verisi parite tarafında fiyat hareketleri açısından yön belirleyici olacaktır. Günün ikinci yarısında takip edilecek olan Kanada Perakende rakamları ve ABD Mevcut Ev Satışları verisi rakamlarında ise Pandemi kaynaklı olarak negatif beklenti hakimiyetini sürdürüyor.

22 Nisan Çarşamba; Haftanın üçüncü işlem gününde günün ilk yarısında İngiltere’den Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) rakamları takip edilecek. Günün ikinci yarısında TL varlıklar için önem arz eden TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından açıklanacak olan faiz oranları önemle takip edilecek. Küresel merkez bankalarının genişlemeci politikaları devam ettirmesine paralel olarak, TCMB’nin ortalama 50 baz puan faiz indirimine gitmesi bekleniyor. TCMB kararına yönelik beklentiler 100 baz puan ile 25 baz puanlık indirim yapılması yönüne değişmekte. Kanada gelecek olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamları ve ABD’den açıklanacak olan Ham Petrol Stokları rakamları küresel anlamda yaşanan petrol krizi nedeni ile önemle takip edilecek.

23 Nisan Perşembe; Haftanın dördüncü işlem gününde Ekonomik veri akışı açısından oldukça yoğun geçecek olan günün ilk yarısında İngiltere Perakende Satışlar verisinin yanı sıra, Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) rakamları, sektörel bazda takip edilecek. İngiltere’nin ardından Euro bölgesi ve Almanya İmalat PMI ve Hizmet PMI rakamları da takip edilecek diğer PMI rakamları olarak karşımıza çıkmakta. Günün ikinci yarısında ABD tarafından İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurusu rakamları günün en önemli verisi olarak takip edilecek. Akşam saatlerinde ise ABD Yeni Konut Satışları takip ediliyor olacak. Ekonomik anlamda yaşanan bozulmanın etkileri ile veri akışında negatif beklenti hakimiyetini sürdürüyor.

24 Nisan Cuma; Haftanın Son işlem gününde ekonomik veri akışı açısından sakin bir güne başlarken günün ilk yarısında İngiltere Perakende rakamları ve Euro bölgesi Almanya IFO İş İklimi endeksi rakamları Salgın kaynaklı ekonomik etkileri göstermesi açısından önemle takip edilecek. Günün ikinci yarısında ise ABD Dayanıklı Mal Siparişleri verisi ve Michigan Tüketici beklentileri rakamları takip ediliyor olacak. Yaşanan ekonomik bozulmadan kaynaklı olarak olumsuz veri akışı beklentisi sürüyor. Gün boyunca “Covid-19 virüsü” salgınında yaşanan haber akışının ekonomiye dair etkileri takip edilmeye devam edilecek.