Günün ilk yarısında önemli bir veri bulunmamakta

Küresel piyasalarda “Covid-19 virüs” salgınının yayılma hızının dengelendiği yönündeki haberleri devamı ve önlemlerin giderek gevşetilmesi ile risk iştahının günün ilk yarısında etkili olmaya devam ettiği görülmekte. Ekonomik veri akışı açısından günün ilk yarısında takvimlerde takip edilene önemli bir veri bulunmamakta.

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC’nin bu yılın ilk çeyreğindeki vergilendirme öncesi karının 3,2 milyar dolara gerilediği belirtildi. Bankanın geçen yılın ilk çeyreğinde vergilendirme öncesi karı 6,2 milyar dolar seviyesinde kaydedilmişti.

İngiliz enerji şirketi BP bu yılın ilk çeyreğindeki karlılığı geçen yılın aynı dönemine göre %66 düşüş gösterdi. BP’den yapılan açıklamada, şirketin bu yılın ilk çeyreğindeki karının geçen yılın aynı döneminde kaydedilen 2,4 milyar dolardan 1,6 milyar dolar düşüşle 800 milyon dolara gerilediği bildirildi. Şirketin ürünlerine olan talepte sert düşüş yaşandığı belirtilen açıklamada, faaliyet ortamında “olağanüstü bir belirsizlik” seviyesi ile karşılaşıldığı kaydedildi.

Petrol piyasasında “Anomali” devam etmekte, The United States Oil Fund LP, elindeki tüm Haziran vadeli Ham Petrol(WTİ) kontratlarını sattı ve bunun sonucu Temmuz vadeli WTI fiyatları ile fark genişlerken, geçen hafta petrol fiyatlarının tarihte ilk kez “0” seviyesinin altına inmesine naden olan fiyat çöküşünün tekrarlanabileceğine yönelik korkular arttı. ABD’de üreticiler, depolama kapasitelerinin dolmasından dolayı ellerindeki petrolü ülkenin acil stoklarına vermeye başladı.

ABD Başkanı Trump, “Covid-19 virüs” salgınının ilk çıktığı yer olan Çin’de durdurulabileceğini belirterek, “Çin’e ilişkin çok ciddi soruşturmalar yapıyoruz. Çin’in yaptıklarından mutlu değiliz, gelinen bu noktadan mutlu değiliz.” dedi. Başkan Trump, “Çin’in virüsü bilerek yaydığı” suçlamalarına ilişkin ise “Çin’e ilişkin çok ciddi soruşturmalar yapıyoruz. Gelinen bu noktadan mutlu değiliz. Biz virüsün ilk çıktığı yerde durdurulabileceğini düşünüyoruz. Çin, bunu çok hızlı bir şekilde durdurabilirdi ve bu salgın tüm dünyaya sıçramazdı.” dedi.

Günün ikinci yarısında ekonomik veri akışı yeniden hızlanmaya başlayacak. Yaklaşık 1.5 günlük aranın ardından ABD seansı ile ABD’den Conference Board Tüketici Güveni, Richmond FED İmalat Endeksi rakamları takip ediliyor olacak. Beklentiler genel olarak salgının negatif etkilerine paralel olarak daralma yönünde.