Küresel piyasalarda normalleşme ve “pozitif haber” satın alma eğilimi, yönü belirliyor

Küresel piyasalarda ekonomik veriler ve fiyatlamalar arasındaki ayrışma “olumlu” hikayelerin piyasa tarafından daha hızlı ve hacimli alıcı bulduğunu göstermekte. Bu hafta takip edilecek veriler ve genel seyir içinde haber akışı kritik önem taşımakta. ABD ve Avrupa verilerinde tarihi düşük seviyeler kaydedilmesine karşın beklentilerin daha önce satın alınması ve piyasanın olumlu haberlere, olumsuz haberlerden daha fazla tepki vermesi küresel olarak yatırımcılardaki karamsarlıktan çıkma isteğine işaret etmekte. Hafta boyunca önemli verilerin yanında ABD-Çin görüşmeleri, “Covid-19 virüs” karantina sürecinden çıkış adımlarının ana gündem olması beklenmekte.

Başkan Trump’ın Cuma günü ABD’de bir Tv kanalına yaptığı açıklamada, Çin ile yapılan “faz 1” ticaret anlaşmasını bitirip bitirmemek “arasında kaldığını” söyledikten sonra ABD-Çin arasındaki ticari gerilimler devam edecek gibi görünüyor. Trump yönetimi, “Covid-19 virus” salgınını ele alış biçimine yönelik Pekin’e karşı, gümrük vergileri ve tedarik zincirini Çin’den başka yere çevirmek gibi cezai yaptırımları düşünüyor. Başkan Trump, Çin’in satın alma taahhütlerini yerine getirememesi durumunda ticaret anlaşmasını sonlandıracağını söyledi. Çarşamba günü, bir iki hafta içinde bunun mümkün olup olmayacağını anlayacağını belirtti. ABD ile Çin arasında devam eden “Covid-19 virus” gerginliği BM Güvenlik Konseyi’nde de anlaşmazlığa neden oldu. Üzerinde güçlükle uzlaşma sağlanan “tasarı” tehlikede.

Çin yönetimi, “Covid-19 virus” salgınına dair çoğu Amerikalı siyasetçilerden gelen ve Pekin’i suçlayan 24 iddiaya yanıt verdi. Özellikle ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Çin’in salgınla ilgili bilgi sakladığına ve virüsün laboratuvarda üretildiğine yönelik ithamları, geçtiğimiz haftaların gündemini oluşturmuştu. Çin Dışişleri Bakanlığı, internet sitesinde 30 sayfadan oluşan bir açıklama metni yayınlayarak, son basın toplantılarında ABD’ye verilen yanıtları daha ayrıntılı bir dille tekrarladı. Pekin, “akla mantığa sığmayan 24 iddia” olarak nitelendirdiği suçlamalara yanıtında çok kez eski ABD Başkanı Lincoln’a atıfta bulunarak, “Lincoln’un da dediği gibi, bazı insanları her zaman kandırabilirsiniz, herkesi bazen kandırabilirsiniz ama herkesi her zaman kandıramazsınız” ifadelerine yer verdi.

Uluslararası Para Fonu IMF Başkanı Georgieva, küresel ekonomik tahminlerin daha da düşürebileceğini söyledi. Georgieva ayrıca, ABD ile Çin’e “Covid-19 virus” salgınında ekonomik toparlanmayı zayıflatabilecek bir ticaret savaşını alevlendirmeme uyarısında bulundu.

FED’in bilanço büyüklüğü, “Covid-19 virus” pandemisi ortamında finans piyasalarının sorunsuz işlemesini sağlamak için yüklü miktarda Hazine tahvilleri ve mortgage destekli menkul kıymet alımlarının etkisi ile 6.72 trilyon dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Tarihi seviyeye ulaşan bilanço, salgının “2. Dalga” ihtimalini sebebi ile risk iştahını baskılamakta.

ABD’nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen Baker Hughes’un yayımladığı petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta da 33 adet azalarak 8 hafta üst üste düşüş gösterdi.

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Birol, yaptığı açıklamada petrolde geçen ay olduğu gibi yeniden eksi fiyat görmeyi beklemediğini söyledi.Mayıs ayında ise hafif toparlanma olduğunu belirten Birol daha fazla toparlanma için 2 etkene bakılacağını söyledi ve “Birincisi ekonomik toparlanma, ikincisi ülkelerin karantinaları hafifletmesinin ulaştırma sektörüne ne kadar can vereceği konusu. İşler normal şekilde devam ederse fiyatların bu seviyelerde olacağını düşünüyoruz. Ekonomide hafif bir düzelme olup insanlar evden çıkarsa fiyatlarda nispi toparlanma görebiliriz” şeklinde konuştu. Üretici ülkelerden daha fazla petrol kesintisi beklemediğini söyleyen Birol “normal şartlar altında OPEC bu şekilde kesintiye devam edecek, ABD, Kanada gibi ülkelerde üretimlerde düşüş yaşanacak, biz de fiyatları belki bu seviyelerin biraz daha üzerinde göreceğiz” diye konuştu. Petrolde geçen ay olduğu gibi yeniden eksi fiyatları görme ihtimalinin azaldığını belirten Birol “bunun en önemli nedeni ABD ciddi tedbirler aldı, yeni rezervler açtı, üretimde de ciddi düşüş var. Düzenleyici kuruluşlar bu konuda önemli tedbirler aldı. Eksiye geçmesi imkansız demiyorum ama şansı çok daha düşük, fiyatlarda aşağı yönlü baskı olabilir ama dünyada ekonomik toparlanma olur., ikinci virüs dalgası gelmezse ve talep canlanırsa fiyatların bu seviyelerin de biraz üstüne çıkacağını düşünüyorum” dedi.

ABD Başkanı Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, küresel enerji piyasalarındaki gelişmeleri ve bölgesel konuları ele aldılar. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Trump ile Kral Selman, “Covid19 virüs” salgınıyla mücadeledeki olumlu gelişmeleri ve küresel ekonomilerin yeniden canlandırılmasını ele aldılar. İki lider, küresel enerji piyasalarındaki istikrarın önemi konusunda da mutabık kaldı.” ifadelerini kullandı.

ABD’de hisse senedi piyasaları ile ekonomi arasındaki bölünme genişliyor. Ekonomik faaliyetlerde tarihi düşüşlere işaret eden son ekonomi verilere rağmen, FED’den ve ABD hükümetinden gelen benzersiz teşviklerin piyasaların ekonomideki büyük durgunluğu görmezden gelmesine yol açtığı ve “2. Dalga”nın olmayacağı beklentileri kısa vadeli risk iştahını gündemde tutmakta. Bu haftaki ekonomi verileri, zaten korkunç olan tahminlerden daha kötü olursa endekslerdeki seviyelerin aşırı alım noktasına yakın olduğu yönündeki yorumlar artabilir. Ancak bir önceki ayın zayıf ekonomi verilerine rağmen hisse senetlerinin Nisan ayında 30 yılın en iyi aylık kazancını kaydettiği için, artışın bozulup bozulmayacağını söylemek için çok erken.

ABD’de Tarım Dışı İstihdam “Covid-19 virus” pandemisi nedeniyle tarihi düşük seviyelere geriledi, Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre tarım dışı istihdam Nisan’da 20.5 milyon azalırken işsizlik oranı %4.4’ten %14.7’ye yükseldi. İstihdam böylece 1939’a kadar giden veri setinin en hızlı düşüşünü kaydetti. Beklentiler 21.5 milyon istihdam kaybı ve işsizlik oranının ise %16 olması yönündeydi. Çarşamba günü açıklanan veriye göre ülkede ADP özel sektör istihdamı da 20.2 milyon azalarak tarihi düşüş kaydetmişti. Bu arada Mart ayı tarım dışı istihdam verisi de 701 bin düşüşten 870 bin düşüşe revize edildi.

Amerika’da Maliye Bakanı Mnuchin, işsizlik oranının azalmadan önce muhtemelen daha kötüye gideceğini belirtti. Mnuchin ABD’de bir Tv kanalına yaptığı açıklamada, ekonominin yeniden açılmaması halinde iş kayıplarının kalıcı hale gelebileceğini de kaydetti. Mnuchin, “daha iyi bir 3. çeyrek ve 4. çeyreğe sahip olacağız. Ve gelecek yıl çok iyi bir yıl olacak” dedi. İşsizlik konusunda bir açıklama da Beyaz Saray ekonomi danışmanlarından Hassett, işsizlik oranının %20’nin üzerine çıkabileceğini, en kötüsünün Mayıs ya da Haziran ayında gerçekleşeceğini kaydetti.

ABD Merkez Bankası(FED) Başkanı Powell, çarşamba günü Peterson Enstitüsü’nde yapacağı vebinar’da, ekonomiye ve FED’in açıkladığı destek programlarına dair vereceği mesajlar takip edilecek. Geçen hafta bazı bölgesel FED Başkanları ekonomiye dair temkinli tonda açıklamalar yapmış, ekonomik görünümdeki belirsizliğe dikkat çekmişti.

İngiltere Başbakanı Johnson, “Covid-19 virus” salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili hazırlanan planı açıkladı. Johnson, Pazar günü yayımlanan açıklamasında, Johnson, evden çalışabilenlerin evden çalışmaya devam etmeleri gerektiğini ve işe de ancak zorunda olunduğu zamanlarda gidilmesi gerektiğini vurguladı. Johnson, özellikle inşaat ve imalat sektöründe evden çalışması mümkün olmayanların ise “işe geri dönmeye teşvik edildiklerini” sözlerine ekledi. Johnson, beş kademeden oluşan bir alarm düzeyi belirlediklerini ve İngiltere’nin şu an en ciddi alarm düzeyinin bir altı olan 4’ten 3’e doğru ilerlemekte olduğunu söyledi. Dükkan ve okulların kademeli bir şekilde açılabileceğini belirtti.

sviçre Merkez Bankası (SNB) Başkanı Jordan pandemi sonrası Frank’ın daha da değerlenmesinin önüne geçebilmek için faizleri daha da indirebileceklerini söyledi Başkanı Jordan ülkesinde yayımlanan bir gazeteye yaptığı açıklamada; Pandemi sonrası Frank’taki değerlenmenin önüne geçebilmek için SNB’nin Döviz piyasasındaki müdahalelerinin yoğunlaştığını ve faizleri daha da fazla düşürebileceklerini belirtti. Küresel ekonomideki şiddetli daralma beklentisinin yarattığı güvenli liman talebi ve diğer merkez bankalarının aldığı önlemlerinin Frank üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturduğunu söyledi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) altınla ilgili gelişmeleri değerlendirdiği 2020’nin ilk çeyrek raporunu yayımladı. Buna göre, dünya genelinde ekonomik aktivitenin dip yapmasına sebep olan “Covid-19 virus” salgını, yatırımcıları güvenli liman varlıklara yönlendirdi. Yılın ilk çeyreğinde altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre %1 artışla yaklaşık 1.084 ton olurken, altının ons fiyatı 1.703 dolarla Aralık 2012’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. Küresel altın talebi bu dönemde 55 milyar dolarlık bir büyüklüğe erişerek, dolar bazında 2013’ün ikinci çeyreğinden bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünyanın en büyük varlık fonu, Norveç hükümetinin harcamalarını karşılamak için tarihte ilk kez varlıklarını nakde döndürmek durumunda kalacak. 1 trilyon dolarlık dev fonun yönetiminden sorumlu Norveç Merkez Bankası Başkanı(NB) Olsen, mekanizmanın İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en kötü ekonomik krizde manevra alanı tanıdığını söyledi. Olsen, fonun kamuyu desteklemesiyle ilgili olarak “Mali politikada dram yok.” dedi. Fon, nakit akımıyla ilgili tahminlerini belirtmedi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, bütün dünyanın “Covid-19 virus” kriziyle mücadele ettiği şu dönemde IŞİD ve diğer terör örgütlerinin ve gruplarının Suriye’de yeniden yapılanmaya gittiğini açıkladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Bachelet, kuruluşun Cenevre’deki merkezinde yaptığı açıklamada, bölgedeki durumu saatli bir bombaya benzetti ve bunun asla dikkatten kaçmaması gerektiğine vurgu yaptı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, sadece Nisan ayında örgütlerin kendi yaptığı patlayıcılarla düzenlediği saldırılarda 35 sivilin hayatını kaybettiğini tespit ettiklerini duyurdu. Mart ayında ise bu rakamın 7 olduğu bildirildi. Saldırıların çoğunun, Türk ordusu ile müttefiki grupların ve Kürtlerin baskın olduğu Demokratik Suriye Güçleri’nin kontrolündeki kuzey ve doğu bölgelerinde düzenlendiği açıklandı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Libya’da Hafter güçlerinin Türkiye’nin bu ülkedeki çıkar ve diplomatik temsilciliklerine saldırılarına devam etmesi durumunda hedef alınacağını açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eğer misyonlarımız ve çıkarlarımız Libya’da hedef alınırsa Hafter güçlerini yasal hedef olarak değerlendireceğiz” denildi. Açıklamada ayrıca Trablus’taki Mitiga Havaalanı’na saldırının başkente yönelik artan topçu ateşinin bir parçası olduğu ve bunun savaş suçu olduğu vurgulandı. Perşembe günü Türkiye ve İtalya Trablus’taki büyükelçiliklerinin çevre bölgesinin bombalandığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta veri akışının yoğun geçmesinin ardından bu hafta ekonomik veri akışında sakinlik bekleniyor. Hafta boyunca takip edilecek olan büyüme rakamlarının yanı sıra Çarşamba günü ABD Merkez Bankası FED Başkanı Powell’ın konuşması haftaya damgasını vurması bekleniyor.