Ülkelerdeki gelişmeler ve yeni alınan “normalleşme” kararları

Geçtiğimiz haftayı tarihin en kötü Tarım Dışı İstihdam verisinin beklentisi ve gölgesinde geçiren küresel piyasalarda yeni hafta başlarken ekonomik takvim’de gözler Pandeminin negatif etkilerini gözler önüne serecek verilerde olacak. Ayrıca salgının ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin giderek gevşetildiği ve önlemleri gevşeten ülkelerdeki gelişmeler ve yeni alınan “normalleşme” kararları takip edilecek

İngiltere Başbakanı Johnson, “Covid-19 virus” salgını nedeniyle getirilen kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili hazırlanan planı açıkladı. Johnson, Pazar günü yayımlanan açıklamasında, Johnson, evden çalışabilenlerin evden çalışmaya devam etmeleri gerektiğini ve işe de ancak zorunda olunduğu zamanlarda gidilmesi gerektiğini vurguladı. Johnson, özellikle inşaat ve imalat sektöründe evden çalışması mümkün olmayanların ise “işe geri dönmeye teşvik edildiklerini” sözlerine ekledi. Johnson, beş kademeden oluşan bir alarm düzeyi belirlediklerini ve İngiltere’nin şu an en ciddi alarm düzeyinin bir altı olan 4’ten 3’e doğru ilerlemekte olduğunu söyledi. Dükkan ve okulların kademeli bir şekilde açılabileceğini belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Libya’da Hafter güçlerinin Türkiye’nin bu ülkedeki çıkar ve diplomatik temsilciliklerine saldırılarına devam etmesi durumunda hedef alınacağını açıkladı. Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Eğer misyonlarımız ve çıkarlarımız Libya’da hedef alınırsa Hafter güçlerini yasal hedef olarak değerlendireceğiz” denildi. Açıklamada ayrıca Trablus’taki Mitiga Havaalanı’na saldırının başkente yönelik artan topçu ateşinin bir parçası olduğu ve bunun savaş suçu olduğu vurgulandı. Perşembe günü Türkiye ve İtalya Trablus’taki büyükelçiliklerinin çevre bölgesinin bombalandığını açıklamıştı.

ABD’de hisse senedi piyasaları ile ekonomi arasındaki bölünme genişliyor. Ekonomik faaliyetlerde tarihi düşüşlere işaret eden son ekonomi verilere rağmen, FED’den ve ABD hükümetinden gelen benzersiz teşviklerin piyasaların ekonomideki büyük durgunluğu görmezden gelmesine yol açtığı ve “2. Dalga”nın olmayacağı beklentileri kısa vadeli risk iştahını gündemde tutmakta. Bu haftaki ekonomi verileri, zaten korkunç olan tahminlerden daha kötü olursa endekslerdeki seviyelerin aşırı alım noktasına yakın olduğu yönündeki yorumlar artabilir. Ancak bir önceki ayın zayıf ekonomi verilerine rağmen hisse senetlerinin Nisan ayında 30 yılın en iyi aylık kazancını kaydettiği için, artışın bozulup bozulmayacağını söylemek için çok erken.