Yükselen borsada son durum

Küresel risk iştahı iyileşmeye devam ediyor. Salgının ABD ekonomisinde yaptığı yıkımın boyutunu gösteren Tarım Dışı İstihdam verisine rağmen S&P 500 200 günlük ortalamasını kırmak için emin adımlarla yükseliyor.

Kötü habere iyi tepkinin arkasında piyasaların “derin V” toparlanması beklentisi var. ABD verim eğrisinin dikleşmeye devam etmesi de aynı mesajı veriyor. 2020 yılında 2008 krizinden daha sert bir küçülme yaşanacak. Ama toparlanma daha hızlı olacak. Faiz oranlarının düşük kalması beklenen bir dünyada bir yıllık kaybın fiyatlamalarda ve risk iştahındaki etkisi geçici ve sınırlı oluyor.

ABD dolarının gerilemesi, durgunluğun sona ereceğini fiyatlayan verim eğrisi, gelişmekte olan ülke paralarında son bir kaç gündür devam eden değer artışları ve Brezilya varlıklarında görülen tepki alışları risk iştahının yeniden güçlenmeye başladığını teyit ediyor.

Salgına karşı başarılı mücadelesine rağmen Türkiye gelişmekte olan piyasalardaki yükselişe sınırlı oranda katılıyor. 2018 yılında gördüğü dip seviyelere yaklaşan Türk lirası ve benzer ülkelere göre daha yüksek CDS oranları Borsa İstanbul’un yükselişe katılışını sınırlıyor.

Yüksek betalı Türkiye varlıklarının küresel risk iştahının toparlanmaya başladığı bir ortamda geride kalmasını teknik olarak ayı sinyali olarak görüyoruz. Yüksek betalı bir piyasa olarak Türkiye varlıklarının risk iştahı yükselirken daha iyi , gerilemelerde daha kötü performans göstermesini bekleniyordu.

Faiz oranlarının düşüklüğü nedeniyle yerleşik yatırımcının borsaya yöneldiği bir ortamda dünya piyasalarındaki yükselişe katılamamamız yabancı yatırımcıların Türkiye varlıklarında satış yapmaya devam ettiğini gösteriyor.

ABD ve Asya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da hafif pozitif bir açılış öngörüyoruz. Ancak yükselişin kalıcılığı konusu garanti değil. Geçen hafta tepkiye oynayıp terste kalan yatırımcılar küresel borsalardaki ilk geri dönüş işaretinde satışa geçebilirler.

Beklentileri aşan Vakıfbank hisselerinde endekse göre daha güçlü bir seyir olabilir. Kamu bankalarında geçen hafta görülen güçlü seyir devam edebilir. Geçtiğimiz aylarda kredilerini çok hızlı büyüten kamu bankalarının faizlerin düştüğü bir ortamda karlılıklarını artırabilir.