ABD – Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

11 Mayıs Pazartesi günü ABD piyasaları güne negatif bölgede başladı. Negatif açılış sonrası endekslerde toparlanma izlendi. Özellikle Nasdaq’ta görece kuvvetli seyir dikkat çekti. Nasdaq, bugünkü yükselişle birlikte 21 Şubat’ta gerçekleşen fiyat boşluğuna çok yaklaşmış oldu. Günün sonunda, Dow Jones 109 puan değer kaybıyla 24222 seviyesinden, S&P 500 endeksi yatay olarak 2930 puandan ve Nasdaq 71 puan yükselişle 9192 seviyesinden kapanış yaptı.

Dow Jones endeksinde sağlık, bilgi teknolojileri ve lüks tüketim sektörleri günü artıda kapatırken diğer tüm sektörlerde değer kaybı görüldü. Endüstri, finans ve enerji sektörlerinde %2-2,5 civarı değer kayıpları endeksi aşağı çekti. Pfizer, Merck, Apple ve Microsoft endekste en çok değer kazanan hisseler olarak izlendi. American Express, Boeing, Caterpillar ve JP Morgan hisseleri ise en çok gerileyen hisseler oldu. S&P 500 endeksinde sağlık sektörü %1,7 primle öne çıktı. Finans, enerji ve ham madde sektörleri %1,5’in üzerinde değer kayıplarıyla en çok kaybettiren sektörler oldu.

Avrupa piyasaları yeni haftaya pozitif açılışlarla başladı. Cuma günü ABD kapanışına kadar etkili olan pozitif hava Avrupa seansına da taşınmış oldu. Ancak endekslerde günün ilk saatlerinde görülen primler kalıcı olmadı. İngiltere hariç ana endekslerde negatif kapanışlar gerçekleşti. DAX endeksinde emlak ve sağlık sektörleri hafif primlerle kapanış yaparken diğer tüm sektörlerde negatif kapanışlar görüldü. Temel tüketim, ham madde ve lüks tüketim sektörleri %1,5 civarı değer kayıplarıyla en çok gerileyen sektörler oldu. Endeksteki en volatil hisselerden olan Wirecard %8,3 primle dikkat çekti. Fresenius medikal şirketleri %1 civarı primlerle onu takip etti. Heidelbergcement, Henkel ve Infineon Tech en çok kaybettiren hisseler olarak izlendi. İngiltere FTSE 100 endeksinde ise temel tüketim sektörü %1,8 primle öne çıktı. En çok kaybettiren sektörler ise %1’in üzerinde kayıplarla finans ve ham madde sektörleri oldu

Eurotahvil Piyasaları

Haftanın ilk işlem gününde hem ABD hem de Avrupa 10 yıllıklarında satış baskısı hissedildi. ABD hazinesi 3 yıllık tahvil satışında yaklaşık 42 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşırken getiri oranı ise %0.23 ile rekor düşük seviyelerden gerçekleşti. ABD 10 yıllık tahvil getirisi ise yaklaşık 4 baz puan yükselerek 0.72 seviyelerine yaklaşırken ABD ekonomisinin açılacağına dair haberler güvenli limanlardan da satışı beraberinde getirdi. Avrupa 10 yıllık getirilerinde de ortalama 3 baz puanlık yükselişler dikkat çekiyor, İtalya 10 yıllık tahvil getirisi 1.87 seviyelerinden işlem görmekte. Türkiye’de 5 yıllık CDS yaklaşık 25 baz puan geri çekilmeyle 620 seviyelerinden işlem görürken hazine kıymetlerinde kısa vadelerde $1, daha uzun vadelerde ise $2’a yakın primler izlendi. 2047 vade hazine kıymeti 75 seviyesinin üzerine çıkarken şirket kıymetlerinde de benzer kazanımlar söz konusu. Garanti Bankası 2027 kıymeti yaklaşık 50c primle işlem görürken 2022 vade İŞ Bankası sub kıymeti de yaklaşık 25c primli işlem gördü.