Ekonomik veri akışı haftanın son günlerinde hız kazanacak

Geçtiğimiz haftaki yoğun ekonomik takvimin ardından, veri akışı açısından sakin başlayan yeni haftada ekonomik veri akışı haftanın son günlerinde hız kazanacak. Ekonomik veri akışı sakin olsada haber akışı açısından gündeme oturan yeni gelişmeler söz konusu. “Covid-19 virüs” salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin gevşetilmesi ile başlayan olumlu hava, önlemlerin yumuşatılmasının ardından vaka sayılarında gözlemlenen sınırlıda olsa artışlar “2. Dalga” korkularını gündemde getirmekte.

Avrupa Birliği (EU) Komisyonu Sözcüsü De Keersmaecker, günlük basın toplantısında, “Covid-19 virüs”le mücadele bağlamında üye ülkeler arasında koordinasyon çalışmalarının sürdüğünün altını çizdi. De Keersmaecker, “Avrupa Hastalıkların Önlenmesi ve Kontrol Merkezi (ECDC), son risk analizinde üye ülkelere gözetim sistemlerini iyice geliştirerek ikinci bir “Covid-19 virüs” dalgasına karşı hazırlıklı olmaları çağrısında bulundu.” dedi. Risklere ilişkin iletişimin açık olması gerektiğini kaydeden Sözcü De Keersmaecker, ilk “Covid-19 virüs” dalgasındaki süreç iyi yürütülse bile ikinci dalganın meydana gelebileceğini belirtti.

Suudi Arabistan, petrol üretiminde gönüllü ve tek taraflı olarak günlük 1 milyon varil kısıntıya gideceğini açıkladı. Küresel enerji piyasalarında yeni oluşmaya başlayan toparlanmayı hızlandırmak isteyen krallığın günlük petrol üretimi 18 yılın en düşük seviyesine düşürecek. Haziran’da günlük petrol üretimi için 7.5 milyon varilin biraz altını hedefleyen Suudi Arabistan’ın son OPEC+ anlaşmasına göre resmi hedefi 8.5 milyon varil seviyesinde.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) parasal teşvikine ilişkin Avrupa’nın en üst mahkemeleri arasında süregelen tartışmalar sürerken, Başkan Lagarde’ın ekonomilere gereken desteği sağlayabilmek adına daha geniş bir program açıklaması beklenmekte. Kendisi de bir avukat olan Lagarde, Euro Bölgesi’nin “Covid-19 virüs” krizini aşması için ne gerekiyorsa yağacağını söyledi. Piyasadaki genel kanı olası hamlenin neredeyse kesin olarak ayrı bir tahvil alım programı olan 750 milyar euroluk pandemi alım programını hızlandırmak ve gerekirse genişletmek olacağı yönünde. Bahsi geçen hamlenin şekil ve tarihine ilişkin gelecek detaylar Avrupa varlıkları başta olmak üzere piyasalar üzerinde de hareketliliği tetikleyecektir.

Dünya Altın Konseyi (WGC) altınla ilgili gelişmeleri değerlendirdiği Nisan raporunda, Küresel piyasalarda “Covid-19 virüs” nedeniyle yaşanan çalkantılı dönem yatırımcıları güvenli liman olan altına yönlendirirken, altın bazlı yatırım fonları Nisan’da portföylerine 9,3 milyar dolar değerinde, 170 ton altın ekledi ve tuttukları altın miktarı rekor seviye olan 3 bin 355 tona ulaştı. Böylece, altın bazlı yatırım fonlarının yönetimi altında bulunan altın değeri tarihi yüksek seviye olan 184 milyar dolar oldu.

Ekonomik Takvim

12:30 Almanya, EUR 10 Yıllık Tahvil İhalesi
14:00 Brezilya, BRL BCB MPC (Copom) Tutanağı
14:00 Meksika, MXN Sanayi Üretimi (Aylık)
15:00 Brezilya, BRL Hizmet Hacmi (Aylık)
15:00 Hindistan, INR Sanayi Üretimi (Yıllık)
15:00 Hindistan, INR İmalat Üretimi (Yıllık)
15:00 Hindistan, INR TÜFE (Yıllık)
15:30 Amerika Birleşik Devletleri, USD TÜFE (Aylık)
15:30 Amerika Birleşik Devletleri, USD Çekirdek TÜFE (Aylık)
17:00 Amerika Birleşik Devletleri, USD Fed Valisi Quarles Konuşması
19:00 Amerika Birleşik Devletleri, USD USDA WASDE Raporu
20:00 Amerika Birleşik Devletleri, USD 10 Yıllık Tahvil İhalesi
21:00 Amerika Birleşik Devletleri, USD Federal Bütçe Dengesi