Ekonomik veri akışının bugün itibari ile yeniden hızlanması bekleniyor

Hafta başlangıcından bu yana sakin geçen ekonomik veri akışının bugün itibari ile yeniden hızlanması beklenirken, haftanın ilk 2 gününü en önemli verisi olan ABD TÜFE verisi takip edildi. ABD’de “Covid-19 virüs” salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler kapsamında birçok faaliyetin durdurulması ve şirketlerin kapatılması çekirdek enflasyon verisinde rekor düşüş getirdi. ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre TÜFE Nisan’da aylık %0.8 düştü, bu 2008’in Aralık ayından beri en büyük düşüş olarak kayda geçti, yıllık bazda artış %0.3’e geriledi

ABD Başkanı Trump, federal hükümetin emeklilik fonunun Çin hisselerine yatırım yapmasını engellemeye yönelik bir adım attı. Trump yönetimi tarafından Federal Emeklilik Tasarruf Yatırım Kurulu’nun Başkanı Kennedy’e gönderilen mektupta, kamu çalışanlarının paralarının Çin şirketlerini de içeren bir fona aktarılmasına ilişkin “atılan tüm adımların durdurulması” talimatı yer aldı.

Norveç hükümeti, ekonomiyi desteklemek için dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç varlık fonundan 37 milyar dolar ile rekor miktarda nakit çekecek. Bu durumda dünyanın en büyük varlık fonu nakit üretmek için tarihi bir varlık satışı yapmak durumunda kalacak. Norveç’in 2016 yılında kırılan rekorunun dört katından fazla olan bu eşi benzeri görülmemiş nakde dönüş, “Covid-19 virüs”ün tetiklediği ikiz kriz kaynaklı ekonomik hasarın ölçeğini gösteriyor. Norveç varlık fonunun hangi varlıklar üzerinde satışa geçeceği yönünde şimdilik detaylı bir bilgi bulunmamakla birlikte, olası satışların başlaması ile ilerleyen günlerde varlık fiyatlarında hacimli hareketler gündemde gelebilir.

ABD St. Louis FED Başkanı Bullard, ekonominin 90 ila 120 günden daha uzun bir süre için kapalı tutulmasının iflasları ve Bunalım ölçeğinde bir resesyonu tetikleyebileceğini söyledi. Bullard, negatif faiz uygulamasına yönelik kuşkularını yineledi ve bu stratejinin geçmiş kayıtlarının karışık olduğunu, ABD için iyi bir çözüm olmadığını sözlerine ekledi. Bullard, baz senaryosunun derin bir negatif ikinci çeyreğin ardından ikinci yarıda pozitif büyüme olduğunu belirtti.

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ABD petrol talebinin 2020’de günlük olarak 2.2 milyon varil azalarak 18.3 milyon varil/gün’e düşeceğini bildirdi. ABD ham petrol üretiminin geçen yıl kırılan rekor olan 11.7 milyon varil/gün seviyesinden 540.000 varil/ gün düşmesinin beklendiği belirtildi.

Suudi Arabistan kabinesi, OPEC+ ‘yı petrol üretim oranlarındaki düşüşe bağlı kalmaya ve global petrol piyasalarındaki dengeyi yeniden kazanmaya katkıda bulunmak için üretimi daha da azaltmaya çağırdı.

Ekonomik Takvim

10:30 Sweden, SEKTÜFE (Aylık)
10:30 Sweden, SEKTÜFE (Yıllık)
12:00 Avrupa Birliği, EURSanayi Üretimi (Aylık)
12:00 Avrupa Birliği, EURECB Yönetim Kurulu Üyesi Lane’in Konuşması
14:00 Dünya çapındaOPEC Aylık Petrol Piyasası Raporu
14:00 Birleşik Krallık, GBPNIESR GSYİH tahmini
15:00 Brezilya, BRLPerakende Satışlar (Aylık)
15:30 Amerika Birleşik Devletleri, USDÜFE (Aylık)
16:00 Amerika Birleşik Devletleri, USDFed Başkanı Powell Konuşması
17:30 Amerika Birleşik Devletleri, USDÇED Ham Petrol Stokları Değişimi
17:30 Amerika Birleşik Devletleri, USDÇED Cushing Ham Petrol Stokları Değişimi
19:00  Avrupa Birliği, EURECB Yönetim Kurulu Üyesi Lane’in Konuşması