FED Başkanı Powell açıklamaları

Dün ABD piyasaları, Fed Başkanı Powell’ın yaptığı konuşmada ekonomide aşağı yönlü riskleri öne çıkarırken negatif faiz ihtimalinin masada olmadığını belirtmesi sonucunda ekside tamamladı. Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin daha önce benzeri görülmemiş aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu ve bu risklerin, maliye ve para politikası yapıcılarının bu zorluğa karşı baş kaldırmamaları durumunda, hanehalkı ve işletmelere sürekli bir hasar verebileceğini söyledi. Bu bağlamda, toparlanmanın hız kazanmasının zaman alabileceğine değinen Powell, bu durumun likidite problemlerinin ödeme güçlüklerine dönüşmesine neden olma ihtimalini ifade etti. İlave desteğin maliyetli olma ihtimalini belirten Powell, fakat bunun uzun vadeli ekonomik hasarın önlenmesine yardımcı olması ve toparlanma ile sonuçlanması durumunda yapmaya değer olduğunu da belirtti. Negatif faizlerin cazip olmadığını yineleyen Powell, değişen koşullara göre bütün araçları kullanacaklarını ve uzun vadede daha çok mali teşviğe ihtiyaç duyulabileceğini ifade etti. Ayrıca, salgının seyrine dair belirsizlikler ve ABD-Çin arasında devam eden gerilim de fiyatlamalardaki negatifliğin devam etmesinde etkili olan diğer unsurlardı. Dow Jones endeksi %2,17 düşüşle 23.247,97 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %1,75 değer kaybıyla 2.820,00 seviyesinden tamamladı. Nasdaq endeksi de %1,55 düşüşle 8.863,17 puan standardına geriledi.

İngiltere ekonomisi ülkenin karantina kısıtlamalarını uygulamaya başlaması ile Mart ayında neredeyse %6 daraldı. “Covid-19 virüs” pandemisine yönelik alınan önlemler halihazırda durgun olan İngiltere ekonomisine iyice yük bindirdi. İngiltere Merkez Bankası sarsıcı bir öngörüde bulunarak bu çeyrekte ekonominin %25 daralmasını beklendiğini bildirdi.

Alman anayasa mahkemesinin Avrupa Merkez Bankası’nın (ECN) kilit önemdeki politika araçlarından birini sorgulamasının ardından euronun istikrarına ilişkin endişeleri gidermek isteyen Almanya Başbakanı Merkel, euroyu savunmayı taahhüt etti. Bundesbank’ın AMB’nin tahvil alım programına katılmasını güvence altına almak istediğini belirten Merkel, mahkemenin kararına dair cevap vereceğini belirtti. Hem de Merkel, “Anlaşmazlığı gidermek için seçeneklerin kullanılmasıyla ilgileniyorum.” dedi ve Alman mahkemesinin kararını sorgulamada Avrupa Komisyonu’nun haklı çıktığını ifade etti.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell, ABD ekonomisinin daha evvelce aynısı görülmemiş aşağı yönlü risklerle karşı karşıya olduğunu ve bu risklerin, maliye ve para politikası yapıcılarının bu zorluğa karşı baş kaldırmamaları durumunda, hane halkı ve işletmelere sıksık bir hasar verebileceğini söyledi. Powell, ekonomik görünümün yüksek oranda belirsiz ve aşağı yönlü risklerin ciddi olduğunu söyledi. FED’in bu hafta, daha evvelce aynısı görülmemiş bir adım atarak, büyük şirketlerin borçlandıkları piyasada likiditeye destek için, özel sektör tahvillerine yatırım yapan Borsa fonlarını (ETF) satın almaya da başladı. Powell, FED’in ekonomiyi desteklemek için gösterge faizi negatif bölgeye indirme fikrine karşı olduğunu işaret etti.

St. Louis Fed Başkanı Bullard, kapanmaların sürmesi durumunda “geniş çaplı işletme iflaslarının yaşanabileceği ve depresyona girme ihtimalinin ortaya çıkacağı” uyarısında bulundu

ABD Başkanı Trump, Huawei ve diğer Çinli telekomünikasyon şirketi ZTE Corp.’un ABD’de ekipmanlarını satmasını yasaklayan ulusal bir acil durum emrini bir yıl boyunca yeniledi. Bu karar, ABD ile Çin arasında 5G teknoloji ağlarına yönelik savaşın sürüdüğünü gösteriyor.

Güncelleme

14 Mayıs 2020 – 14:30

Küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell’ın dün yaptığı karamsar açıklamalar fiyatlamalar üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Günün ilk yarısındaki ekonomik veri akışına baktığımızda Almanya TÜFE verisi aylık ve yıllık bazda beklentilerden daha olumlu açıklanması Powell ile oluşan karamsar havanın kısmen dağılmasını sağladı. Almanya TÜFE Nisan ayında senelik bazda %0,9 aylık bazda ise %0,4 olarak açıklandı. Yurt içersinde ise Türkiye Sanayi üretimi Mart’ta aylık bazda % 7.1, senelik % 2 düştü. Tahminlerden çok düşen sanayi üretimi pandeminin Türkiye ekonomisi üzerindeki negatif etkisini yansıtıyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVİD-19 hastalığına yol açan “Covid-19 virüs”ün HIV gibi bir endemiye dönüşebileceği ve kalıcı olabileceği uyarısında bulundu. Endemi terimi, nüfus içersinde varlığını sürdüren hastalıklar için kullanılıyor.

Çin, ikinci bir salgın dalgasını erkenden bertaraf etmek için harekete geçti. Yetkililer, salgının ilk meydana çıktığı belirtilen Wuhan kentindeki 11 milyon kişiye “Covid-19 virüs” testi yapmaya başladı. Karar, geçen ay sonlarına doğru sıfır vaka açıklamasının yapıldığı kentte son günlerde salgının yeniden görülmesi üzerine alındı.

Finans dünyasının en büyük isimleri birkaç hafta önce pek de mümkün görünmeyen fikre giderek yaklaşıyorlar: Hisse senetleri büyük ölçüde çok değerli. Efsane yatırımcılar Stan Druckenmiller ve David Tepper, hisse senetlerinde risk/getiri dengesinin yıllardır görülen en kötü seviyelerde olduğu yönünde paralel açıklamalarda bulundu. Druckenmiller göre “V şeklinde bir toparlanmanın fanteziden ibaret”, Tepper ise hisse senetlerinin 1999’a kıyasla gördüğü en fazla değerli halinde olduğunu belirtti. Bu kanaat Wall Street fon yöneticileri arasında güç kazanmaya başladı. Hem de yatırımcılar da FED’in desteği ve 3 trilyon dolarlık tahvil teşvikinin yükselen işsizliği, iflas dalgasını ve sonu görünmeyen pandemiyi telafi edemeyeceğini düşünmeye başlıyor. Aralarında Bill Miller, Paul Singer ve Paul Tudor Jones’un da bulunduğu fon yöneticileri piyasalar ya da ekonomiye ilişkin endişelerini ve endeksler ve ekonomik verilerin fiyatlama bazında ayrışmasına yönelik benzer kaygıları diler getirmişlerdi.