Risk iştahı ekonomilerin kademeli açılması haberleriyle güçleniyor

Powell’in büyümede ve varlık fiyatlarında aşağı yönlüriskleri altını çizen konuşmasına rağmen, risk iştahı ekonomilerin kademeli açılması haberleriyle güçleniyor. ABD ve Almanya vadelilerinde %1’in üstünde yükselişle haftaya kuvvetli bir başlangıç yapıldı. Petrol, bakır ve gümüş vadelilerindeki yükseliş ve güçlenen gelişmekte olan ülke paraları pozitif bir tablo çiziyor.

Türkiye varlıkları dünyaya göre daha güçlü performansını sürdürüyor. MSCI Türkiye %0,9 yükselişe Mayıs ayında gelişmekte olan ülkelerle arasında oluşan makası kapattı. İngiltere ve Japonya merkez bankalarıyla swap anlaşmalarını satın alan Türk lirası kuvvetli performans gösteren gelişmekte olan ülke paraları arasında yer alıyor.

Türk lirasındaki güçlenmesi ve enflasyon beklentilerinin aşağı çekilmesi Merkez Bankası’nın faiz indirimine devam etmesi için uygun bir bölge yaratıyor. Merkez Bankası’nın beklentileri (50bp) aşarak 75-100 baz puan faiz indirmesi ihtimali artıyor.

Türkiye varlıklarının haftaya kuvvetli bir başlangıç yapmasını bekleniyor. ABD, Avrupa vadelilerindeki yükseliş Borsa İstanbul’da kuvvetli (%1 civarı) bir açılışa işaret ediyor. Borsa İstanbul’un önündeki ilk direnç olarak 100.800 seviyesi öne çıkıyor. Piyasaların yükseliş trendine dönmesi için 102.500 ana direncinin kırılması gerekiyor.

Şirketler cephesinde Sabancı Holding, kamu bankaları ve Tofas’ın piyasayı yenmesini bekleniyor. İlk çeyrek karında pozitif sürpriz yapan Sabancı Holding, pazara göre yüksek fiyatlardan sermaye artırımı yapan kamu bankaları ve devlet garantili yüksek miktarda kredi sağlayan Fiat haberi üstüne Tofas hisselerinde görece kuvvetli bir seyir öngörülüyor.