TL işlemlerinin Bridge adı verilen platformda askıya alınmasına karar verildi

Geçtiğimiz haftayı ABD ve Çin arasında 2020 başında imzalanan “Faz1” ticaret anlaşmasına yönelik karşılıklı açıklamaların ve olası yeni gerginliğin korku ve etkileri ile geçiren piyasalar yeni hafta başlangıcında da ABD-Çin arasındaki gerginliğe ABD-İran gerginliğinin katılabileceği kaygıları ve fiyatlamaları ile başlamış durumda. Jeopolitik risklerin yeniden gündemde gelmeye başlamasının yanında “Covid-19 virüs” salgınına ilişkin ise ekonomilerin açılması ve önlemlerin kademeli olarak gevşetilmesi “güvenli liman” talebinin yanında endekslerde “risk iştahını” desteklemekte.

Avrupa Birliği (EU) ülkeleri “Covid-19 virüs” salgını ile mücadele kapsamında peş peşe alınan ve yaklaşık 3 aydır devam eden önlemler EU içinde kademeli olarak azaltmaya ve Birlik içinde sınırları açmaya başlıyor. İtalya’da hükümet, “Covid-19 virüs” salgınına ilişkin önlemlerin gevşetilmesi kapsamında 3 Haziran’dan itibaren sınırlarını AB ülkelerine açacak. Almanya “Covid-19 virüs” önlemleri kapsamında ülkeye gelenleri 14 gün karantinada tutma uygulamasını EU ülkelerinden gelenler için kaldırdığı bildirildi.

Britanya’da kıdemli Bakan Gove, Avrupa Birliği ile bir ticaret anlaşması için yapılan üçüncü tur müzakerelerde çok az ilerleme sağlandığının açıklanması sonrası yaptığı açıklamada, müzakereler bir çıkmaza girmiş gibi görünse de hala bir ticaret anlaşmasının olabileceğine inandığını söyledi.

ABD’de Trump yönetimi Çin’e karşı takınılan negatif tutuma devam etmekte. Dışişleri Bakanı Pompeo, Çinli teknoloji şirketi Huawei ile ABD teknolojisini kullanarak iş yapan firmalara da kısıtlama getirileceğini duyurdu. Huawei’nin ABD teknolojisi ve yazılımının kullanıldığı yarı iletken çip alımlarını engelleyeceklerini duyurdu.

Lüksemburg merkezli takas şirketi Clearstream Banking ve Belçika merkezli menkul kıymet takas şirketi Euroclear Bank, 18 Mayıs itibarıyla ortak iletişim platformları üzerinden Türk Lirası cinsinden işlemleri askıya alma yönünde ortak karar aldı. Konu hakkındaki haberlere göre Frankfurt merkezli Deutsche Börse’nin sahibi olduğu Clearstream Banking’in internet sitesinde yapılan açıklamada ‘“Covid-19 virüs” bağlı olarak TL’ye getirilen likidite kısıtlamaları’ yüzünden geçici olarak TL işlemlerinin Bridge adı verilen platformda askıya alınmasına karar verildiği belirtildi.