Fiyatlamalar beklenen haftaya ilişkin ilk sinyalleri verdi.

Ekonomik veri akışı açısından hafta başlangıcı itibari ile sakin bir takvim olmasına karşın haber akışı ve açıklama trafiği önemli fiyatlamalar beklenen haftaya ilişkin ilk sinyalleri verdi.

ABD’li biyoteknoloji şirketi Moderna Inc.’in deneysel bir aşısı, ilk insanlı deneylerden gelen sınırlı bilgilere göre bağışıklık sisteminin “Covid-19 virüs” defetmesine yardımcı olabileceği tarafında ümitlendirici erken sinyaller verdi. Salgına yönelik aşı haberleri piyasada olumlu etki oluşturmaya devam ediyor.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), yılın ikinci çeyreğinde ülkede ekonomik faaliyetlerin ilk çeyreğe göre önemli ölçüde düşük kalacağı konusunda uyarıda bulundu. Bundesbank raporda, “Covid-19 virüs” salgınının yayılmasını önlemek amacıyla getirilen kısıtlamaların hafifletilmesine rağmen, Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte ciddi bir daralma yaşayacağı vurgulandı.

ABD’de Trump yönetimi “Covid-19 virüs” pandemisi için Çin’i sorumlu tutmaya yönelik tutumunu Çin’in enfeksiyonu yaymak amacıyla yurt dışına hava yolu ile yolcu gönderdiğini iddia ederek sürdürdü. ABD’de bir Tv programına konuşan Beyaz Saray Ticaret Danışmanı Navarro, ”Bu virüs Wuhan’da doğdu ve Kasım ayında hiç hasta yoktu” açıklamasında bulundu. Navarro, “Çinliler Dünya Sağlık Örgütü’nün kalkanının arka kısmına geçerek virüsü dünyadan iki ay süresince sakladı ve yüzbinlerce Çinliyi uçaklarla Milano, New York ve dünyanın geri kalanına gönderdi” dedi. Trump yönetiminin Çin’e yönelik doğrudan eleştirileri iki ülke arasındaki tansiyonun düşmesine ve risk fiyatlamalarının devreden çıkmasına izin vermiyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bir raporunda Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) 3 kamu bankasının sermayesini 21 milyar TL artırma kararının salgın nedeniyle oluşan zorlu faaliyet koşullarını azaltacağı ve kredi profilleri üzerinde oluşan baskıyı yönetmelerine yardımcı olacağını bildirdi. TVF tarafından atılacak adımın Bankacılık sektörü ve dolayısı ile parasal genişlemeye yardımcı olması beklenirken yurt içi ekonomik faaliyetler üzerindeki baskınında kademeli olarak azalması beklentisi hakim.