Dünya Sağlık Örgütü’ne uluslararası bağımsız bir soruşturma yapılması kararlaştırıldı.

Dün itibari ile ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell ve başka FED yetkilileri ile ABD Hazine Bakanı Mnuchin’in açıklamalarının tesiri fiyatlamaların kısmen negatife döndüğü küresel piyasalarda gün boyu TÜFE bilgileri fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam edecek.İngiltere’de TÜFE Nisan ayında senelik bazda %0.8 artış göstererek beklentilerin altında kaldı. enerji fiyatlarındaki düşüş ve “Covid-19 virüs” karantinalarının ekonomik aktivite üzerinde ağırlık oluşturması ile 2016’dan bu yana en zayıf orantısında gerçekleşti. Euro Bölgesi TÜFE rakamları ise senelik bazda %0,3 beklenti altında artış kaydetti.

“Covid-19 virüs” salgını karşısındaki tutumu nedeniyle eleştirilerin odağı olan Dünya Sıhhat Örgütü’ne (WHO) uluslararası bağımsız bir tahkîkat yapılması kararlaştırıldı. Aralarında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin’in de olduğu Birleşmiş Milletler (UN) delegesi 194 ülke, WHO’nun pandemi idaresi konusu ile ilgili “bağımsız olarak denetlenmesi’ hedefiyle sunulan önergeyi onayladı.. Buna göre “en kısa zamanki WHO’nun tarafsız ve bağımsız olarak tümüyle soruşturulacağı” belirtildi. Avrupa Birliği doğrulusunda sunulan tavsiye kapsamında kurumun attığı adımların, aldığı önlemlerin ve takip ettiği süre çizelgesinin de inceleneceği ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması günlük 5 milyar Dolar karşılığından, 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi. Anlaşmayla iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlanmasının hedeflendiği belirtildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinden oluşturulan açıklamada, Katar’ın ardından, başka ülkelerle de swap anlaşmaları hedefiyle görüşmelerin sürdüğü, imzalanan anlaşmaların kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. Swap görüşmelerinin başta G20 gibi Türkiye’nin büyük ticari ilişkileri olan ülkeler ile yürütüldüğünü bildiren yetkililer, serbest ticaret anlaşması olan ülkeler, ticaret açığının büyük olduğu ülkeler ve dış ticaret potansiyelinin olduğu ülkeler ile görüşmelerin devam ettiğini aktardı