Covid-19 virüs salgınında 2. Dalga korkuları

ABD yönetimi, “Covid-19 virüs” salgınının Latin Amerika’daki merkez üssü haline gelen Brezilya’dan ABDye girişlerin durdurulduğunu açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü McEnany’in yaptığı yazılı açıklamada Brezilya’nın salgının yeni merkez üslerinden biri olması sebebi ile bu kararın alındığını belirtti. Mevcut durumda Brezilya geçtiğimiz hafta itibari ile olay sayısında Rusya’yı geride bırakarak ABD’nin ardından en fazla vaka sayısı görülen 2. Ülke konumuna yükseldi. Ülkeler arası bloke ve karantinaların yeniden gündeme gelmesi “2. Dalga” korkularını destekleyen ve negatif yorumları artıran en önemli gelişmelerin başında gelmekte.

Geçtiğimiz haftaki yoğun ekonomik veri akışı ve hızlı gündemin ardından yeni haftanın ilk günü daha sakin bir fiyatlama eğilimine sahip olması beklenmekte. Fakat geçtiğimiz haftanın ana günden maddeleri olan “Covid-19 virüs” salgınında “2. Dalga” korkuları, ABD-Çin gerginliği ve tekrardan gündeme gelmeye başlayan Küresel risk iştahı üzerinde giderek etkisinin artırmaya başlayan Suriye, Libya gibi bölgesel tehlikelere dair ilerlemeler ve haber akışı etkili olmaya devam edecek.

ABD Başkanı Trump, Ford Motors fabrikasını gezerken verdiği demeçte, “Covid-19 virüs” salgınında ikinci dalganın yaşanacağı yönündeki uyarılarla ilgili olarak, bu tür bir hal olsa bile ülkedeki faaliyetleri durdurmayacağını söyledi. Trump, ikinci dalgayla karşılaşılsa dahi ilk dalga sürecindeki kısıtlamaların olmayacağı sinyalini vererek, “Ülkemizi yeniden kapatmayacağız” dedi.

ABD Başkanı Trump ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı’nca yapılan bilgilendirmeye göre, görüşmede Libya, Suriye, ikili ilişkiler ve “Covid-19 virüs” salgını gibi konuları ele aldı.Beyaz Saray açıklamasında, iki liderin bölümde ve ikili konuları da masaya yatırdığı kaydedildi. Açıklamada, ”Başkan Trump Libya’da kötüleşen yabancı müdahaleye dair kaygılarını ve gerilimin süratle düşürülmesi ihtiyacını yineledi. Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’deki çatışmaya siyasi çözüm bulunması ve ülke genelinde insani yardımlara engelsiz biçimde erişimin sağlanmasına yönelik acil ihtiyacın bir kez daha altını çizdi” ifadeleri kullanıldı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde Pekin yönetiminin hükümet karşıtı gruplarla mücadeleyi sağlamlaştırmak amacıyla yeni güvenlik yasası çıkarma girişimine karşı protesto düzenlendi. Siyah kıyafetler giyen yüzlerce protestocu, ünlü alışveriş bölgesi Causeway Bay’de bir araya gelerek, yasa girişimine tepki gösterdi. 2019’un son çeyreğinin ana gündem maddelerinden biri olan Hong Kong protestoları ABD-Çin ikili ilişkileri üzerinde de etkili bulunduğu amacıyla jeopolitik riskleri arasında yer almakta ve konuya dair tansiyonun yükselmesi küresel risk iştahı üzerinde yeni bir baskı unsuru olabilir.