Dolar’ın genel olarak değer kaybettiği bir süreci tetikledi.

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik veri akışı yönünden oldukça sakin geride bıraktığımız günün ilk %50 sinde Euro bölgesinden GFK Tüketici Güven Endeksi rakamları beklentilerin üstünde negatif seyretti. “Covid-19 virüs” salgınına dair alınan önlemlerin genişletilmesi ve ekonomik faaliyetlerdeki kademeli normalleşme ile risk iştahının artış gösterdiğini takip ettik ve güvenli liman talebinde gözlemlenen azalma Dolar’ın genel olarak değer kaybettiği bir süreci tetikledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, “Covid-19 virüs” salgınının ekonomik etkilerinin derinleşmeye devam ettiğini belirterek, daha önce %3,9 küçülmesini beklediği küresel ekonominin bu yıl %4,6 daralacağını öngörüsünde bulundu.

OECD’nin senenin ilk çeyrek büyüme bilgileri açıklandı. Buna göre, OECD bölgesinde geride bıraktığımız senenin son çeyreğinde %0,2 olarak gerçekleşen büyüme, bu senenin birinci çeyreğinde konumunu %1,8 olarak küçülmeye bıraktı.

ABD Başkanı Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Çin’in Uygur Türklerine yönelik aldığı kararları eleştirdi.Uygur Türklerine yönelik baskı siyasetine dair Çinli birtakım yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının Temsilciler Meclisinde onaylanmasının sonrasında önüne geleceğinin hatırlatılması üstüne Trump, “Bu hafta sonundan önce Çin konusu ile ilgili güçlü bir adım duyacaksınız.” diye konuştu

AB Konseyi Başkanı Michel, Çin’in hükümet karşıtı gruplarla mücadeleyi sağlamlaştırmak amacıyla çıkarmak istediği “Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası”na dair, “tek ülke, iki sistem”den yana olduklarını bildirdi. Çin’deki gelişmelerin 29 Mayıs’ta AB Dışişleri Bakanları Toplantısında da ele alınması bekleniyor. Geçtiğimiz hafta, İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, Avustralya Dışişleri Bakanı Payne ve Kanada Dışişleri Bakanı Champagne’ın 22 Mayıs’taki ortak açıklamasında, Çin’in girişiminden derin kaygı duyulduğu belirtilmişti. Çin yönetiminin aldığı kararlara yönelik eleştiriler ve Çin’e yönelik negatif algıların gündemde kalması piyasalar üstünde yeni bir baskı öğesi olarak gündemde gelmekte.