1 trilyon doların üstündeki ek yardım ile teşvik önlemlerini artırıyor.

Bloomberg doğrulusunda oluşturulan habere göre Japonya Başbakanı Abe, “Covid-19 virüs” resesyonu nedeniyle işletme ve tüketicileri güvenirliğini sağlamak amacıyla 1 trilyon doların üstündeki ek yardım ile teşvik önlemlerini artırıyor.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde katıldığı bir webinarda Euro Bölgesi ekonomisinin, ECB’nin en kötü hal senaryosuna yakın olduğunu ve 2020’de Euro Bölgesi üretiminin %8 ila %12 aralığında daralacağını ve daha ılımlı bir senaryo amacıyla tahminlerin bundan sonra gündem dışı kaldığını söyledi.

Avrupa Birliği’nin (AB) icra organı Avrupa Komisyonu, 750 milyar euroluk rekor bir teşvik paketini sonuçlandırmaya çok yakın. Paketin 500 milyar euroluk alanı üye ülkelere hibe olarak dağıtılacak ve 250 milyar euroluk alanı ise kredi şeklinde verilecek.. Mevcut paketten en büyük payı Pandemi krizinden en çok etkilenen ve AB içindeki geleceği tartışılan ve ayrılma olasılığı gündemde gelen İtalya alacak, İtalya’yı İspanya takip edecek.

ABD Başkanı Trump’ın demeşleri ve kararları gündemin ana maddelerinden olmaya devam ediyor. Başkan Trump’ın Twitter başta olmak üzere birtakım sosyal medya platformlarına yönelik “kapatma” tehdidinin sonrasında, Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, Başkanın, perşembe günü sosyal medya platformlarına dair bir kararname imzalayacağını açıkladı. ABD Temsilciler Meclisi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki Uygur Türkleri’ne yönelik baskı politikalarından ötürü Çinli yetkililere yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul edildi. Tasarının onaylanmasının sonrasında nihai onay amacıyla Başkan Trump’ın onayına sunuldu.

Haftanın ikinci işlem gününde ekonomik veri akışı yönünden gerektiğince sakin geride bıraktığımız günün ilk yarısında Euro bölgesinden GFK Tüketici Güven Endeksi rakamları beklentilerin üstünde negatif seyretti. “Covid-19 virüs” salgınına dair alınan önlemlerin genişletilmesi ve ekonomik faaliyetlerdeki kademeli normalleşme ile risk iştahının artış gösterdiğini takip ettik ve güvenilir liman talebinde gözlemlenen azalma Dolar’ın genel olarak değer kaybettiği bir süreci tetikledi.