Halife Hafter’in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurdu

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL), Libya hükümeti ile ülkenin doğusundaki gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiğini duyurdu. UNSMIL tarafından yapılan yazılı açıklamada, ateşkes görüşmeleri ve ilgili güvenlik düzenlemelerinin, BM misyonunun 23 Şubat’ta 5+5 formatındaki ortak askeri komite görüşmelerinde sunduğu anlaşmaya binaen gerçekleştirileceği ifade edildi.

ABD’de Minneapolis kentinde siyahi George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından düzenlenen protestolarda yaşanan şiddet olayları nedeniyle başkent Washington DC’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) topluluk dışı ortakları ile birlikte gelecek hafta 09-10 Haziran tarihlerinde yapılması planlanan toplantıyı erkene çekerek 4 haziran tarihinde gerçekleştirecek. Toplantının erkene alınması ile OPEC+’dan ek üretim kesintisi ihtimali düşük görülürken mevcut kesintilerin süresinin uzatılması beklentileri güçlenmiş durumda.

Jeopolitik risklerin gündemde kalmaya devam ettiği ve ekonomik veri akışı açısından yoğun geçmesi beklenen haftanın ilk günü, ekonomiler için önemli bir gösterge olarak kabul edilen İmalat sektörü Satın Alma Müdürleri Endeksi verileri takip edildi. Dün takip edilen verilerde genel olarak beklentilerin altında kalan performanslar kaydedildi. Euro Bölgesi ve Almanya İmalat PMI rakamları kısmen beklentilerin altında gerçekleşirken, İngiltere’de beklenti dahilinde sınırlı toparlanma kaydedildi. ABD ekonomisi için önemli bir gösterge olarak kabul edilen Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) imalat sanayi endeksi, mayısta bir önceki aya kıyasla 1,6 puan artarak 43,1 değerine yükseldi. nisanda 11 yılın en sert düşünü kaydeden verinin mayısta toparlanmasını, imalat sektöründe en kötünün geride kaldığı şeklinde yorumladı.