Yoğun veri akışı devam etmekte

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey, bankalara anlaşmasız Brexit hazırlıklarına başlamalarını söyleyerek, İngiltere ile Avrupa Birliği’nin (AB) büyük ihtimalle sene sonuna kadar ticaret anlaşmasına varmayacağı şeklindeki çoğalan korkuların sinyalini verdi. İngiltere’nin en büyük bankalarının yöneticileriyle yapılan bir toplantıda konuşan Bailey, görüşme ile ilgili bilgi sahibi bir kaynağa göre Brexit sonrasına geçiş döneminin anlaşmasız bir şekilde sona erdiği bir senaryo amacıyla planlarını hızlandırmaları gerekliliğini belirtti.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) yetkililerinden verdiği bilgilere göre, Suudi Arabistan ve Rusya, 9,7 milyon varil/gün seviyesindeki OPEC+ petrol arz kısıntısının Temmuz ayı sonuna kadar uzatılması konusu ile ilgili anlaştı. Varılan anlaşmaya göre üretim kısıntısı her ay gözden geçirilecek

Piyasalarda risk iştahı devam eder iken haftanın son 3 işlem günün uzun süredir görülmemiş bir ekonomik veri akışı yoğunluğu ile geçmekte. Dün takip edilen bilgiler arasında enflasyon, İstihdam ve PMI rakamları takip eidldi. Türkiye’de mayıs ayı enflasyon rakamı beklenmedik şekilde, aylık %1.36 olurken senelik %11.39’a yükseldi. Enflasyon rakamlarındaki sürpriz artış TL varlıklar lehine devam eden süreci tersine çevirmiş durumda. Avrupa’dan gelen bilgilerde ise Almanya İşsizlik seviyesi beklentilerin üstünde artarak %6,3’e yükseldi, Euro Bölgesi işsizlik seviyesi ise benzer şekilde %7.3’e yükseldi. Pazartesi takip edilen İmalat Sektörü Satın Alma Müdürleri Endeksi(PMI) bilgilerinin devamı olarak kabul edilen Hizmet sektörü PMI rakamlarında Almanya, İngiltere ve Euro Bölgesi bilgileri toparlanmaya devam ediyor. ABD’de ADP özel sektör istihdamı pandemi nedeniyle çoğu iş yerinin kapatılmasıyla Mayıs’ta 9 milyonluk beklentiye rağmen 2.76 milyon azaldı. ABD’den takip edilen PMI rakamlarında ISM İmalat Dışı PMI ve Hizmet PMI rakamlarında toparlanma eğilimi devam etmekte.