Ekonomik takvim açısından sakin, gündem açısından yoğun

Geçtiğimiz hafta boyunca gelen yoğun ekonomik veri akışı ve haber akışı kaynaklı sürpriz hareketlerin görüldüğü piyasalarda ekonomik takvim açısından daha sakin ama gündem açısından benzer yoğunlukta bir hafta piyasaları beklemekte.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin B1/negatif olan kredi notunu teyit ettiği raporunda, büyük, çeşitlendirilmiş ekonomi ve ılımlı kamu borçluluğu seviyesi ile yüksek dış kırılganlıklar, kurumsal güçte ve politika etkinliğinde devam eden aşınma arasında dengeyi yansıttığını bildirdi. Raporunda Türkiye’nin dış borcunun büyük bölümünün özel sektöre ait olması nedeniyle Türk hükümetinin finansman risklerini sınırlı olduğunu belirten Moody’s, bununla birlikte Türk özel sektörünün krize güçlü bir ekonomik durumda girmediğine dikkat çekti.

AB BREXİT baş müzakerecisi Barnier, AB ve İngiltere arasında geçen hafta gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin, “Doğruyu söylemek gerekirse, bu hafta boyunca yapılan müzakerelerde önemli bir ilerleme sağlanamadı. Bu durumu sonsuza kadar sürdüremeyiz.” dedi. Müzakerelerin çok kapsamlı olduğunu ve İngiltere tarafının müzakerelere daha fazla zaman tanımak istemediğini söyleyen Barnier, “AB tarafı olarak müzakereleri ve geçiş sürecini 1-2 yıl uzatmaya açığız.” ifadesini kullandı.

Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan anketlere göre ABD’de halkın %80’i siyahi Amerikalı George Floyd‘un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin kontrolden çıktığını düşünüyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC), küresel petrol piyasasındaki arz fazlasına ve “Covid-19 virüs” salgını nedeniyle zayıf devam eden petrol talebine karşı alınacak tedbirlerin görüşüldüğü video konferans yoluyla gerçekleşen bakanlar toplantısından, 30 Haziran’da süresi dolacak günlük 9,7 milyon varillik üretim kesintisi anlaşmasının temmuz sonuna kadar uzatılması kararı çıktı. Toplantıdan kararın beklenti dahilinde olması sebebi ile petrol fiyatlarında çok büyük hareketlilik olmayacağı beklentisi hakim.