FED toplantısı bu haftanın beklentilerini şekillendirecek

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve hükümet sözcüsü Petsas, Yunanistan’da yayın yapan bir televizyon kanalına yaptığı açıklamalarda son aylarda Türkiye ile Atina yönetimi arasında Doğu Akdeniz’de yükselen tansiyon sonrası her türlü sonuca karşı hazırlıklı olduklarını belirterek “Türkiye’den korkmuyoruz” dedi. Petras, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün geçtiğimiz günlerde yaptığı “Türkiye’nin eylemleri kışkırtıcı ve sorunların çözümüne yardımcı değil” şeklinde yaptığı açıklamayı da olumlu bulduğunu ve Washington hükümetinin Yunanistan’dan yana tavır aldığını söyledi.

Reuters haber ajansı, Rus özel güvenlik şirketi Wagner tarafından Libya’ya gönderilen Suriyeli savaşçı sayısının Mayıs ayında büyük oranda arttığını iddia etti. Ajans, bu iddiasını Suriyeli muhalif kaynaklara ve bölgeden konuya yakın bir isme dayandırdı.

Libya Ordusu Genelkurmay Başkanı Eş-Şerif, yerel basına yaptığı açıklamada, Hafter milislerinin başkent Trablus’un il sınırlarının tamamından çıkardıklarını, başkentin 90 kilometre güneydoğusundaki Terhune vilayetinde kontrolü sağladığını duyurmuştu. Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’e bağlı milisler, başkent Trablus’un güneydoğusundaki Beni Velid kentini de terk etti. Libya’da ayrılıkçı Hafter güçlerinin güç kaybetmesi bölgesel riskleri baskıladığı için ilerleyen günlerde TL varlıklar üzerindeki negatif baskının kısmen azalması beklenmekte.

ABD Başkanı Trump, Amerikan ıstakozları üzerindeki gümrük vergisini azaltmamaları durumunda, AB ve Çin’e daha fazla vergi uygulayabileceğini söyledi.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde ortaya çıkan “Covid-19 virüs” vaka sayısı dünya genelinde 7 milyonu geçti. Salgının yeni merkez üssü olan Brezilyada vaka ve hayatını kaybedenlerin sayılarının açıklanmayacağı beklentisi hakim.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Dünya Sağlık Örgütünü (WHO) “ideolojik taraf” olmakla suçladı ve ülkesinin bu organizasyondan çekilebileceğini bildirdi. Bolsonara, “ABD, WHO’dan çekildi, biz de üzerinde çalışıyoruz. Ya WHO ideolojik taraf olmadan çalışır ya da biz de bu organizasyondan çekiliriz.” ifadesini kullandı.

Wall Street Journal ve NBC News tarafından yapılan anketlere göre ABD’de halkın %80’i siyahi Amerikalı George Floyd‘un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından ülkenin kontrolden çıktığını düşünüyor. ABD’nin Virginia eyaletinde, bir grup protestocu, Amerikan İç Savaşı sırasındaki Konfederasyon ordusu komutanlarından Williams Carter Wickham’ın anıtını yıktı. ABD’de devam eden sokak hareketlerinin kontrol altına alınamaması halinde ABD ekonomisi ve varlıkları üzerinde bakı oluşturacağı beklenmekte. İngiltere’nin Bristol kentinde ırkçılık karşıtı gösteri düzenleyenler bir köle tacirinin heykelini yıktı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin B1/negatif olan kredi notunun, büyük, çeşitlendirilmiş ekonomi ve ılımlı kamu borçluluğu seviyesi ile yüksek dış kırılganlıklar, kurumsal güçte ve politika etkinliğinde devam eden aşınma arasında dengeyi yansıttığını bildirdi. Raporunda Türkiye’nin dış borcunun büyük bölümünün özel sektöre ait olması nedeniyle Türk hükümetinin finansman risklerini sınırlı olduğunu belirten Moody’s, bununla birlikte Türk özel sektörünün krize güçlü bir ekonomik durumda girmediğine dikkat çekti.

ABD’de 3 kasımda gerçekleştirilecek Başkanlık Seçimlerinde Demokrat Parti Başkan adaylarından Joe Biden ön seçimlerde 1991 sınırını aşarak Demokrat Parti başkan adaylığını büyük oranda sağlamlaştırdı. Biden yaptığı açıklamada, “Demokrat Parti’nin bugüne kadar sahaya çıkardığı en yetenekli aday gruplarından biriyle rekabet etmek bir onurdu ve bu genel seçime birleşik bir parti yapacağımızı söylemekten gurur duyuyorum .Bu büyük ülkenin dört bir yanındaki Amerikalıların oylarını kazanmak için bugün ve 3 Kasım’a arasında her gün harcayacağım, böylece birlikte, bu ulusun ruhu için savaşı kazanabiliriz ve ekonomiyi tekrar inşa edebiliriz ” dedi. Biden’ın büyük sermaye gruplarına yönelik savunduğu politikalar sebebi ile başkanlık ihtimalinin güçlenmesi halinde endeksler üzerinde baskı oluşturabileceği beklenmekte.

AB Komisyonun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Johansson, tüm AB ülkelerinin “Covid-19 virüs” önlemleri çerçevesinde kapattıkları sınırlarını Haziran sonuna kadar tekrar açması gerektiğini bildirdi. Johansson, Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda üye ülkelerin, önce AB’nin iç sınırlarının ardından dış sınırlarının açılmasını desteklediklerini, bununla birlikte AB ülkelerinin neredeyse tamamının 15 Haziran’da sona erecek olan “üçüncü ülkelere seyahat kısıtlamasının uzatılması” yönünde görüş bildirdiğini kaydetti.

AB Brexit Baş müzakerecisi Barnier, Brüksel’de AB’den 31 Ocak’ta ayrılan İngiltere ile gelecekteki ilişkileri belirleyecek anlaşma müzakerelerinin 4’üncü turuna ilişkini müzakere sürecinde amaçlarının önemli bütün konularda eş zamanlı olarak ilerleme sağlamak olduğunu belirterek, “Doğruyu söylemek gerekirse, bu hafta boyunca yapılan müzakerelerde önemli bir ilerleme sağlanamadı. Bu durumu sonsuza kadar sürdüremeyiz.” dedi. Müzakerelerin çok kapsamlı olduğunu ve İngiltere tarafının müzakerelere daha fazla zaman tanımak istemediğini söyleyen Barnier, “AB tarafı olarak müzakereleri ve geçiş sürecini 1-2 yıl uzatmaya açığız.” ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomi şefi Gentiloni, 750 milyar euroluk kurtarma programının Temmuz’da tamamlanmasının beklendiğini kaydetti. Gentiloni, bazı ülkelerden masada bulunan taslağa yönelik muhalif seslerin gelmesine rağmen, topluluk ekonomilerinin “Covid-19 virüs”ün neden olduğu resesyondan çıkmasına yardımcı olabilmek için hazırlanan 750 milyar euroluk (850 milyar dolar) paketin anlaşmasının Temmuz ayında imzalanabileceğini kaydetti.

Reklamlar

ABD’nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta 16 adet azalarak 12 hafta üst üste düşüş gösterdi. OPEC tarafında üretim kısıtlarının sadece 1 ay uzatılmasının ardından petrol fiyatlarında yaşanan toparlanmanın ilerleyen dönemlerde ABD’de tekrar üretimin artabileceği yönündeki beklentileri güçlendirmekte.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC), küresel petrol piyasasındaki arz fazlasına ve “Covid-19 virüs” salgını nedeniyle zayıf devam eden petrol talebine karşı alınacak tedbirlerin görüşüldüğü video konferans yoluyla gerçekleşen bakanlar toplantısından, 30 Haziran’da süresi dolacak günlük 9,7 milyon varillik üretim kesintisi anlaşmasının temmuz sonuna kadar uzatılması kararı çıktı. Toplantıdan kararın beklenti dahilinde olması sebebi ile petrol fiyatlarında çok büyük hareketlilik olmayacağı beklentisi hakim.

ABD’de endeksler geçtiğimiz haftayı yükseliş ile kapattı. Mayıs ayında beklenmedik bir şekilde artış gösteren istihdam verisi ve “Covid19 virüs” salgınından etkilenen ekonominin normalleşmeye başladığına dair artan iyimserlik etkili oldu.

Geçtiğimiz hafta sermaye piyasaları açısından son dönemlerin en yoğun ekonomik veri ve haber akışı takip edilmişti. Yeni haftaya başlarken geride bıraktığımı haftanın ana gündem maddeleri olan Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararı, ABD’den gelen sürpriz istihdam toparlanması ve haftasonu gerçekleştirilen Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) toplantısı ve kararları yeni haftanın başı itibari ile fiyatlamalar üzerinde etkili olmaya devam edecek. ABD’de siyahi bir vatandaşın polis gözetimi altında iken öldürülmesine ilişkin protestolar ve sokak hareketleri gündemin bir diğer önemli maddesi olarak kalmaya devam ediyor.