TL varlıklar üzerindeki negatif baskı yeniden gündeme gelebilir

Türkiye ve Rusya’nın İdlib’de silahların susmasını sağlayan mutabakatının ardından bölgeden tekrar sıcak temas haberleri gelmekte. Suriye’nin kuzey batısında muhalifler Şam yönetiminin elindeki bazı noktalarda hakimiyeti sağladı. AP haber ajansının muhalif kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre yaşanan çatışmalarda iki taraftan toplam en az 40 kişi hayatını kaybetti. Bölgede tansiyonun tekrar yükselmesi halinde TL varlıklar üzerindeki negatif baskı yeniden gündeme gelebilir.

Dünya Bankası (WB), 6 ayda bir yayınladığı Küresel Ekonomik Beklentiler Raporu’nun Haziran 2020 sayısında, “Covid-19 virüs” salgınının yarattığı hızlı ve büyük şok ile salgına karşı alınan önlemlerin ekonomiyi ciddi bir daralmaya sürüklediğine dikkat çekerek, küresel ekonominin bu yıl %5,2 küçüleceği tahminine yer verildi. Gelişmiş ekonomilerdeki iç talep ve arz, ticaret ile finans alanlarında ciddi bozulmaların yaşandığı belirtilen raporda, bu ülkelerin ekonomilerinin 2020’de ortalama %7 daralmasının, gelecek yıl ise %3,9 büyümesinin beklendiği de ifade edildi. WB raporunda ABD ekonomisinin bu yıl % 6,1 küçüleceği, gelecek yıl %4 büyüyeceğini, Euro Bölgesi ekonomisinin ise bu yıl %9,1 daralacağını, gelecek yıl % 4,5’lik büyüme performansı göstereceği değerlendirildi.

ABD’de Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun (NBER) raporuna göre ABD ekonomisi 128 aylık rekor büyüme döneminin ardından Şubat ayında resesyona girdi. Raporda “Covid-19 virüs”ün neden olduğu daralmanın, önceki küçülmelere kıyasla daha kısa ve öz olsa da, şiddeti ve uzunluğunun geçmiş uygulamadan ayrışmayı beraberinde getirdiği belirtildi.

Ekonomik veri akışının dengelenmesi ile fiyatlamalarında denge arayışında olduğu haftanın ikinci günü geçtiğimiz hafta görülen sert fiyatlamaların teknik düzeltme eğiliminde olduğu bir gün geçmekte. Sabah saatlerinde Almanya’dan gelen Ticari Denge rakamları beklentilerin çok üzerinde daralma göstererek 2008 finans krizi döneminde daha fazla daralma gösterdi. Diğer taraftan Euro Bölgesi Büyüme rakamlarına baktığımızda aylık ve yıllık bazda %3’den fazla daralma görülmesine karşın beklentilerden daha olumlu rakamlar dikkati çekmekte.