ABD ekonomisinin Mayıs ayında üretimin yıllık bazda %9,5 azaldığı kaydedildi.

İngiliz hükümeti, İngiltere ve Japonya arasında serbest ticaret müzakerelerine başlama hazırlığının yapıldığını ve serbest ticaret anlaşmasına yönelik müzakerelerin İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanı Truss ve Japonya Dışişleri Bakanı Motegi arasında telekonferans yoluyla yapılacağı belirtildi. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Truss, “Japonya ile daha önce Avrupa Birliği (AB) ile varılmış olan anlaşmanın çok daha ötesinde, dijital ticaret ve hizmetler alanında iddialı standartlar sunacak kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasını imzalamayı hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı. İngiltere’nin AB ile devam eden müzakerelerinde somut gelişme kaydedilememesine karşın Japonya ve Kanada gibi ülkelerle görüşme halinde olması anlaşmasız BREXİT ihtimalinde İngiliz varlıkları üzerindeki negatif baskıyı sınırlandıracaktır.

Küresel piyasalarda son haftalarda etkili olan ve negatif gelişmelere rağmen yüksek kalmaya devam eden risk iştahında dün itibari ile dengelenme arayışı dikkatleri çekti. Dün açıklanan verilerde, Almanya’dan gelen Ticari Denge rakamları beklentilerin çok üzerinde daralma göstererek 2008 finans krizi döneminde daha fazla daralma gösterdi. Diğer taraftan Euro Bölgesi Büyüme rakamlarına baktığımızda aylık ve yıllık bazda %3,6 daralma görülmesine karşın beklentilerden daha olumlu rakamlar dikkati çekmekte. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2019’un aynı dönemine göre de %3,1 azaldı.

ABD’de Ulusal Ekonomik Araştırma Bürosu’nun (NBER) raporuna göre ABD ekonomisi 128 aylık rekor büyüme döneminin ardından Şubat ayında resesyona girdi. Raporda “Covid-19 virüs”ün neden olduğu daralmanın, önceki küçülmelere kıyasla daha kısa ve öz olsa da, şiddeti ve uzunluğunun geçmiş uygulamadan ayrışmayı beraberinde getirdiği belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings‘ten yapılan açıklamada, ABD’de üretimin Nisan’da yıllık bazda yaklaşık %15,5 düşüş gösterdiği belirtildi. Nisan ayında “Covid-19 virüs” salgınına karşı alınan sert önlemlerin gevşetilmesi ile ise Mayıs ayında ABD ekonomisinde toparlanma eğilimi olduğu paylaşıldı. Açıklamada, ABD ekonomisinin Mayıs ayında üretimin yıllık bazda %9,5 azaldığı kaydedildi.