Powell, FED toplantısının ardından açıklamalarda bulundu

FED Başkanı Powell, FED toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Powell, FED’in gerektiği sürece tüm araçlarını kullanmaya hazır olduğunu söyledi ve Mayıs’ta görülen toparlanmaya rağmen işsizlik oranının tarihi yüksek seviyelerde olduğunu ve salgın öncesi seviyelere dönüşün zaman alacağının altını çizdi. Kredi akışı sağlanmasının ekonominin işleyişi için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Powell, “İnsanlar güvende hissedene kadar tam bir toparlanma mümkün değil.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Powell, “Gerektiği durumda tahvil alımlarını ayarlamaya hazırız.” derken, faiz artışına ilişkin gelen bir soruya “Faiz artırmayı düşünmeyi dahi düşünmüyoruz” şeklinde cevap verdi.

Küresel piyasaların gündemini hafta başından bu yana meşgul eden ABD Merkez Bankası (FED) Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tamamlandı. FOMC detayları ve FED Başkanı Powell’ın konuşmaları piyasalara volatiliteyi getirdi. FED öncesi takip edilen verilerde ise, Türkiye Çeyreklik İşsizlik Oranı Mart ayında %0,9 azalarak %13.2 olarak açıklandı. ABD’de TÜFE pandemi kaynaklı azalan talep kaynaklı, 3. ayda düşüş göstererek Mayıs’ta aylık %0.1 düştü, yıllık bazda da %0.1 ile tahminlerin altında arttı. ABD Ham Petrol Stoklarında 5.7 Milyon varillik artış kaydedildi. ABD API stok rakamlarında da artış kaydedilmesi ile petrol fiyatlarında satış baskısı etkili olma eğiliminde.

FOMC üyeleri beklenti dahilinde oy birliği ile %0-%25 aralığında bırakıldı. FOMC üyeleri ekonominin “Covid-19 virüsün” tetiklediği resesyondan hızlı bir şekilde toparlanması için faizlerin en azından 2022 yılına kadar sıfıra yakın seviyede kalmasını bekliyor. FOMC’nin Çarşamba günü yayınlanan açıklamasında “Tüketici ve işletmelere kredi akışını desteklemek için FED, piyasanın aksamadan çalışması için gelecek aylarda bilançosundaki Hazine tahvillerini ve ticari Mortgage’a dayalı menkul kıymetleri en az şu anki temposunda artıracaktır.” ifadesi yer aldı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) 2020’de “Covid-19 virüs” pandemisi nedeniyle küresel ekonomi için oldukça karamsar bir tablo çizdi. OECD, küresel daralmanın bu yıl %6 olacağını tahmin etti. Kuruluş böylelikle Dünya Bankası’nın bu hafta açıkladığı %5.2’lik küresel daralmadan da daha kötümser bir öngörüde bulundu. OECD, Türkiye ekonomisinin %4.8 daralmasını beklediğini açıkladı. Pandemi’de “2, Dalga” yaşanması durumunda ise bu daralmanın %8,1 olabileceğini beklemekte.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) pandemi krizi sonrası ödenmeyecek milyarlarca Euro değerindeki krediyle baş edebilmek için “Kötü Banka” projesi üzerine çalışıyor. Proje, eğer artan işsizlik hane halkı gelirinde bir düşüşe yol açarsa ve krediler ödenemeyecek konuma gelirse, ticari bankaları olası bir ikinci krizden korumak için batık kredilerin toplanacağı bir “kötü banka” kurulması yönünde. Bilgi veren kaynaklardan biri ECB’nin batık kredileri üzerine alacak bir “kötü banka” kurulması için özel bir birim görevlendirdiğini aktardı. Projenin modeline yönelik şimdilik bilgi akışı bulunmazken haberin detaylandırılması durumunda Avrupa Bankacılık sektörü üzerindeki negatif baskısının azalması gündemde gelecektir.