Ekonomiyi durdurursanız daha fazla zarara neden olacağını öğrendiğimizi düşünüyorum

ABD Hazine Bakanı Mnuchin ekonomide toparlanma sinyalleri görülse de özellikle “covid-19 virüs” pandemisinden kaynaklanan kapatmalardan zarar gören işletmelere yönelik ABD’nin ek mali teşviğe ihtiyacı olduğunu söyledi. FED toplantısının ardından FED Başkanı Powell’ın Çarşamba akşamı FED’in atacağı adımların tek başına yeterli olmayacağını açıklamış olması Mnuchin’in açıklamalarına yönelik beklentileri güçlendirmişti. Bakan Mnuchin, “Covid-19 virüs” salgınında “2. Dalga” endişelerine ilişkin “Ekonomiyi yeniden durduramayız. Ekonomiyi durdurursanız daha fazla zarara neden olacağını öğrendiğimizi düşünüyorum.” dedi.

ABD medyasında yer alan haberlere göre, “Covid-19 virüs” salgınına karşı alınan önlemlerin aşamalı olarak gevşetildiği ülkede 21 eyalette vaka sayısında artış yaşandı. ABD’de son bir haftada güney eyaletlerinde virüse yakalananların sayısındaki artış ilk etapta dikkati çekmekte. ABD’de George Floyd’un polis gözetiminde öldürülmesinin ardından başlayan sokak hareketlerinin devam etmesi sebebi ile ilerleyen günlerde vaka sayısında artışın devam edeceğine yönelik kaygılar artış göstermekte.. Salgınında “2, dalgaya” ilişkin endişeler ile FED’in ekonomide hızlı toparlanmaya dair beklentileri desteklemeyen öngörüleri etkili oldu.

Dünyanın en büyükleri varlık fonlarından biri olan ve 230 Milyar Dolarlık varlık yöneten Abu Dhabi varlık fonu, tüm dünyada hisse senedi alımları için hazırlık yaptığını belirtti. ABD endeksleri ve hisse senetlerinde de olmak üzere nakit stokunu kullanmaya hazırlandığını belirten Fon, FED’in 2022’ye kadar faizleri sabit ve sıfıra tutacağını açıklamasının ardından gündemde gelen bu haber ile küresel endekslerde yeni bir pozitif trendi tetikleyebilir.

Haftanın en önemli ekonomik gelişmesi olan ABD Merkez Bankası (FED) toplantısının piyasalar üzerindeki etkisi halen devam ederken dün piyasalar FED fiyatlamalarının yanında gelen ABD verilerini de takip etti. ABD’de İşsizlik Hakları başvuruları geçtiğimiz hafta 1.54 milyon doldu. Başvuruların bir önceki hafta 1.9 milyon seviyesinde olduğu düşünüldüğünde toparlanma söz konusu ama mevcut seviyeler halen çok yüksek olarak değerlendiriliyor. ABD’de Çarşamba günü açıklanan TÜFE’de beklentilerin altında kalan rakamların ardından, dün açıklanan ÜFE Mayıs’ta aylık bazda %0.4 artarak %0.1’lik bir beklentiyi geride bıraktı.