Çin’de vaka sayısında görülen artış 2. Dalga kaygılarını tekrar gündemde taşımakta

Çin’de “Covid-19 virüs” salgınına yönelik Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, 57 yeni vaka tespit edildiği bildirildi. Bu sayının 13 Nisan’dan bu yana günlük bazda kaydedilen en yüksek sayı olduğu belirtildi. Çin’de vaka sayısında görülen artış “2. Dalga” kaygılarını tekrar gündemde taşımakta. Geçtiğimiz hafta ABD’de görülen vaka artışlarının ardından Çin’de de vaka sayısındaki artışın diğer bazı ülkelerdeki sayılarla paralellik göstermesi “2. Dalga” korkularının sadece bölgesel değil küresel olarak yeniden gündeme gelebileceği beklentilerini gündemde taşımakta.

Geride bırakılan haftada küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası (FED) toplantısı ve FED başkanın Powell’ın konuşmasının takip edilmesinin ardından yeni haftada Japonya Merkez Bankası (BoJ) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) toplantılarından çıkacak kararların etkili olması beklenirken, artan “Covid-19 virüs” salgınına dair “2. Dalga” korkularının fiyatlamalar üzerindeki etkisinin gündemde kalmaya devam etmesi beklenmekte.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çin’in yükselişiyle küresel güç dengesinde radikal bir değişim yaşanabileceğini dile getirdi. Almanya’da yayımlanan bir gazeteye açıklamalarda buluna Stoltenberg, Çin’in Avrupa’ya ulaşabilecek uzun menzilli füzeler ve nükleer silahlara yatırım yaptığına dikkat çekerek, Batı ittifakının bu yeni güçlüğe karşı birlik olması gerektiğini ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Kesin olan bir şey varsa o da Çin’in Avrupa’nın kapısına giderek yaklaştığı” diye konuştu. Çin’in Kuzey Kutup Bölgesi’nde, Afrika’da ve Akdeniz’de varlığını artırmanın yanı sıra, Avrupa’da da kritik altyapı yatırımları yaptığını ifade eden Stoltenberg, ülkenin siber dünyada da büyük bir bir güç olduğuna dikkat çekti.

ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da cuma akşamı Rayshard Brooks adlı bir siyahinin polis tarafından göz altına alınmaya çalışılırken çıkan arbedede polise elektroşok tabancası uzatması üzerine polislerce vurularak öldürülmesinin ardından bölgede protestolar başladı. ABD’de devam eden sokak olaylarının üzerine tekrar polis şiddetinin gündeme gelmesi önümüzdeki hafta boyunca ABD’de ki sokak olaylarının gündemde kalmaya devam edeceğinin teyidini vermekte.