FED ile başlayan Merkez Bankaları toplantıları bu haftada devam ederken, 2. Dalga korkuları artmaya devam ediyor

Almanya, ülke ekonomisini İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en sert resesyondan çıkarmak için 130 milyar euroluk (145 milyar dolar) teşvik paketiyle ilgili ilerleme kaydetti. Almanya Başbakanı Merkel’in kabinesi, Cuma günü gerçekleştirilen bir toplantıda koalisyonun geçen hafta üzerinde anlaştığı kilit önemdeki birçok konuda imzayı attı. Şimdiyse hükümet, Temmuz başlarında başlayan yaz tatili öncesinde planın önemli bir kısmını parlamentoda onaylatmayı hedefliyor. Almanya’nın üzerinde çalıştığı teşvik paketinin netleşmesi halinde ekonomiye yönelik olumlu beklentilerin güçlenmesi ve DAX ve Euro üzerinde pozitif etki oluşturması beklenmekte.

Fransa Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin “agresif” bir politika ile Libya’ya müdahale etmesinin “kabul edilemez” olduğunu açıkladı. Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, Libya açıklarında 7 gemi konuşlandırdı ve silah ambargosunu ihlal ediyor. Türkiye’nin Libya’ya müdahalesi kabul edilemez, hoş görülemez” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin “NATO’dan faydalandığını” belirten Elysee Sarayı, “Fransa buna izin veremez. Bu konuda NATO üyeleriyle de görüşmeler yapacağız” açıklamasını yaptı.

ABD’nin Georgia eyaletinin başkenti Atlanta’da cuma akşamı Rayshard Brooks adlı bir siyahinin polis tarafından göz altına alınmaya çalışılırken çıkan arbedede polise elektroşok tabancası uzatması üzerine polislerce vurularak öldürülmesinin ardından bölgede protestolar başladı. ABD’de devam eden sokak olaylarının üzerine tekrar polis şiddetinin gündeme gelmesi önümüzdeki hafta boyunca ABD’de ki sokak olaylarının gündemde kalmaya devam edeceğinin teyidini vermekte.

İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) gelecek hafta tahvil alımlarını artırarak “Covid-19 virüsün” ekonomik etkisiyle mücadelesine hız kazandırması bekleniyor. BoE Başkanı Bailey, daha önce yaptığı açıklamlarda ekonomik daralma ve salgının negatif etkileri ile mücadele için gereken tüm adımların atılacağı yönündeki taahhütü beklentileri güçlendirmekte.. Bloomberg’ün anketine göre BoE Para Politikası Kurulu, Perşembe günü varlık alım hedefini oy birliğiyle 100 milyar sterlin (126 milyar dolar) artırarak 745 milyar sterline çıkaracak. Ayrıca politika faizini değiştirmeyerek %0.1 seviyesinde bırakacak. Bazı ekonomistler ise varlık alımlarının 200 milyar sterlin artırılmasını bekliyor. İngiltere ekonomisi Nisan’da yüzde %20’den fazla daralarak, İngiltere ekonomisi tarihinde örneğine az rastlanır seviyede daralmıştı. Bailey, Cuma günkü yaptığı açıklamalarda, yetkililerin ekonomiyi desteklemek için hazır bulunduğu yönündeki taahhüdünü yineledi.

Reklamlar

ABD Merkez Bankası (FED), tarafından yılda 2 kez hazırlanan yarıyıllık Para Politikası Raporu’nun haziran sayısı yayımlandı. FED
Başkanı Powell’ın haftaya Kongrede sunacağı raporda, “Covid-19 virüs” salgınının ABD ve dünya genelinde ekonomik zorluklara neden
olduğu belirtildi. Salgını kontrol altına almaya yönelik önlemlerin ekonomik faaliyette sert düşüşe neden olduğuna işaret edilen raporda, iş
kayıplarının arttığı ve salgından önce son 50 yılın en düşük seviyesinde olan işsizlik oranının rekor seviyelere yükseldiği hatırlatıldı.

Raporda, “FED, bu zorlu dönemde ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçlarını kullanmaya, böylece maksimum istihdam ile fiyat istikrarı hedeflerini desteklemeye kararlıdır.” ifadesi kullanıldı. Yabancı hükümetler ve merkez bankalarının da piyasaya likidite sağlamak için güçlü ve hızlı müdahalelerde bulunduğu vurgulanan raporda, son dönemde salgına karşı alınan önlemler hafifletildikçe ekonomik faaliyetin bazı yabancı ekonomilerde canlanmaya başladığı bildirildi. Raporun geneline bakıldığında ekonomik görünüme yönelik olağanüstü bir belirsizlik bulunduğu, ekonomik durgunluğun hasarının oldukça kalıcı olabileceği yönündeki uyarılar, FED Başkanı Powell’ın geçtiğimiz hafta FED toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasında dikkat çektiği istihdam piyasasındaki bozulmanın belli oranda kalıcı olabileceği açıklamaları ile paralellik göstermekte.

Son günlerde Türkiye’de artan vaka sayılarına ilişkin Türkiye Sağlık Bakanı Koca: “İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, tedbirsiz iyimserlik. Tedbirli iyimser olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim.” uyarılarında bulundu. Türkiye’de de vaka sayılarında artış görülmesi ilerleyen süreçte olası yeni bir karantina süreci korkularını tetiklediği için TL varlıklar üzerinde baskı oluşturmakta.

Avrupa ülkeleri “Covid-19 virüs” salgınıyla mücadele kapsamında aldıkları tedbirleri kaldırmayı sürdürürken “yeni normal” olarak adlandırılan süreçte bugün itibari ile büyük ölçüde son aşamaya girilecek. Salgının yayılma hızının azalmaya başlamasıyla birçok ülke bir süredir kademeli olarak önlemleri gevşetti, ülkeler arasındaki sınırlar da hafta başından itibaren yeniden açılmaya başlayacak. Virüsün yayılma hızının kıtada azalması ve ülkeler arasındaki durumun benzerlik göstermesi dolayısıyla Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, AB ve Schengen ülkelerine iç sınırlardaki kısıtlamaları 15 Haziran’da kaldırmaları tavsiyesinde bulundu. Almanya ve Fransa büyük ölçüde normalleşme sürecini tamamlarken, İtalya, Portekiz ve Yunanistan normalleşmeye yönelik önemli adımları atıyor. Avrupa’da şu anda önlemlerin en yüksek olduğu ülke ise İspanya olmakta. AB içinde önlemlerin kaldırılması ve normalleşme Avrupa ticaret ve turizm verilerine yönelik pozitif beklentileri güçlendirmekte.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Çin’in yükselişiyle küresel güç dengesinde radikal bir değişim yaşanabileceğini dile getirdi. Almanya’da yayımlanan bir gazeteye açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Çin’in Avrupa’ya ulaşabilecek uzun menzilli füzeler ve nükleer silahlara yatırım yaptığına dikkat çekerek, Batı ittifakının bu yeni güçlüğe karşı birlik olması gerektiğini ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Kesin olan bir şey varsa o da Çin’in Avrupa’nın kapısına giderek yaklaştığı” diye konuştu. Çin’in Kuzey Kutup Bölgesi’nde, Afrika’da ve Akdeniz’de varlığını artırmanın yanı sıra, Avrupa’da da kritik altyapı yatırımları yaptığını ifade eden Stoltenberg, ülkenin siber dünyada da büyük bir bir güç olduğuna dikkat çekti.

Dünyanın en büyük 2. Ekonomisi olan küresel ticaretin dinamiklerini büyük oranda belirleyen Çin ekonomisi, Mayıs ayında sanayi üretiminde artış kaydedilmesi ile toparlanma ivmesini sürdürürken üretim daralma bölgesinde kalmaya devam etti. Sanayi üretimi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre %4.4 yükselirken, %5 yükselmesi beklentilerinin altında kaldı. Perakende satışlar %2.3 azalma beklentisine karşın %2.8 geriledi. Çin ekonomisinin “Covid-19 virüs” salgını kaynaklı yaşanan ekonomik daralmadan toparlanma hızı küresel ticaret ve diğer ekonomiler için önemli bir gösterge olacağı beklentileri hakim.

Çin’de “Covid-19 virüs” salgınına yönelik Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından Pazar günü yapılan açıklamada, 57 yeni vaka tespit edildiği bildirildi. Bu sayının 13 Nisan’dan bu yana günlük bazda kaydedilen en yüksek sayı olduğu belirtildi. Çin’de vaka sayısında görülen artış “2. Dalga” kaygılarını tekrar gündemde taşımakta. Geçtiğimiz hafta ABD’de görülen vaka artışlarının ardından Çin’de de vaka sayısındaki artışın diğer bazı ülkelerdeki sayılarla paralellik göstermesi “2. Dalga” korkularının sadece bölgesel değil küresel olarak yeniden gündeme gelebileceği beklentilerini gündemde taşımakta. Dünya geneline bakıldığında 7,9 milyona yakın kişinin virüse yakalandığı ve hayatını kaybedenlerin sayısının 440 bine yaklaştığı görülmekte. Vaka sayılarında artışın devamı “2. Dalga” korkularını tüm dünyada gündemde tutmaya devam ediyor.

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) “Covid-19 virüs” sonrası Küresel ekonomiye yönelik %5 seviyesinde daralma öngörüsünü yayınlamıştı. OECD Genel Sekreteri Gurría verdiği bir mülakatta, ‘İkinci dalga olursa küçülme %7,5’leri aşabilir’ şeklinde açıklamalarda bulunarak “2. Dalga” tehdidine dikkat çekti.