ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 13 Haziran’da sona eren haftada 1.5 milyon oldu

Merkez Bankaları kararlarının takip edildiği Perşembe gününe baktığımızda, ABD’de işsizlik maaşına başvuranların sayısı 13 Haziran’da sona eren haftada 1.5 milyon oldu, “Covid-19 virüs” pandemisi nedeniyle başvurular böylece 13. haftada da 1 milyonun üzerinde gerçekleşti

Eski ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton’un Beyaz Saray’da görev yaptığı döneme ait anılarını yazdığı kitabına ilişkin spekülasyon ve haber akışı devam ediyor. Bolton’ın kitabında, ABD Başkanı Trump’ın yeniden seçilebilmek için Çin ve Ukrayna ile yaptığı görüşmeleri, ABD’nin dış politikasında atılan bazı adımları ve ABD-Türkiye ilişkilerini de ilgilendiren detayların bulunması ilerleyen günlerde gündemde kalmayı sürdürebileceğini ve olası yeni politik krizleri gündemde taşıyabileceği beklenmekte.

Brezilya Merkez Bankası (BCB) art arda . kez faizlerde indirime gitti. BCB 75 baz puan faiz indirimi yaparak faizi %2.25 seviyesine çekti Banka faizi rekor düşük seviyeye çekmesinin ardından daha fazla teşvik için de açık kapı bıraktı. Endonezya Merkez Bankası(DJB) “Covid-19 virüs” pandemisinin ekonomik etkilerine ilişkin endişelerin etkisiyle faiz indirdi. Banka 2020 büyüme tahminini düşürdü DJB, 2020 büyüme tahminini -%0,9’dan -%1,9’a düşürdü. Endonezya hükümeti günler önce ekonominin pandemiden sert bir darbe alacağı uyarısında bulunmuştu. Gelişmekte olan Ülke Merkez bankalarından gelen faiz indirimleri ve salgına ilişkin negatif yorumlar gelişmekte olan para birimlerinde değer kayıplarını tetiklemekte.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Haziran ayı toplantısında beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek %0.10’da tuttu, varlık alım hedefini 100 milyar sterlin artırarak 645 milyar sterlinden 745 milyar sterline yükseltti. Faizleri değiştirmeme kararı oy birliğiyle alındı. Banka ekonomiyi desteklemek için gerektiğinde daha fazla adım atmaya hazır olduklarını bildirdi. Para politikası metninde riskli varlık fiyatlamalarının Mart’taki dip seviyelerden toparlandığı, yine de pandemi konusundaki haber akışına duyarlı kalmaya devam ettiği belirtildi.

İsviçre Merkez Bankası (SNB) bugün gerçekleştirdiği toplantısında beklendiği üzere faizlerde değişikliğe gitmeyerek, agresif döviz müdahalelerinin, frankta “Covid-19 virüs” pandemisinin neden olduğu yükselişle mücadelede esas araç olmayı sürdürdüğünü söyledi. SNB Başkanı Jordan frankın “fazla değerli” olduğunu belirtti ve merkez bankasının ihtiyaç duydukça satmaya devam edeceğinin altını çizdi. Yetkililer İsviçre ekonomisinin bu yıl %6 civarında daralacağı konusunda uyardı.