FED Başkanı Powell’ın bir etkinlikte yapacağı konuşma

Günün ikinci yarısında, Kanada Perakende Satış rakamlarının yanında FED Başkanı Powell’ın bir etkinlikte yapacağı konuşmadan çıkacak mesajlar ile ABD Petrol sektörünün kısa vadeli üretim ve genel performansını gösteren Baker Hughes Petrol Sondaj Kulesi verileri takip edilecek.

Küresel piyasalarda haber akışı ve gündemin karışık seyrettiği günün ilk yarısında dar fiyat hareketleri dikkati çekmekte. Günün ilk yarısında İngiltere Perakende Satış rakamları ile Almanya ÜFE verisi takip edildi. İngiltere Perakende Satış rakamlarında beklentilerden daha olumlu rakamlar görülmesine karşın Perakende sektöründe daralmanın devam etmesi Sterlin üzerindeki baskıyı artırmakta. Almanya ÜFE verisinde daralma beklentilerinde üzerinde gerçekleşti. Almanya ÜFE verisi enflasyon hedeflemelerinin uzun süre uzağında kalınacağı beklentilerini desteklemekte.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) St. Louis eyaleti FED Başkanı Bullard, “covid-19 virüs” salgını kaynaklı yaşanan ekonomik daralmaya istinaden, toplanmanın finans krizi sonrasına kıyasla daha hızlı olacağını ancak birçok şeyin virüs ile ilgili gelişmelere bağlı olduğunu söyledi. Başkan Bullard, “Tehlikeden kurtulduğumuzu kesinlikle düşünmüyorum. Nisan’ın en kötü ay olduğunu umuyorum. Mevcut veriler bunu işaret ediyor.” dedi.

ABD ve Çin arasında 2020 başında imzalanan “Faz 1” ticaret anlaşması kapsamında bu hafta Hawai’de yapılan görüşmelerin ardından, Çin “Covid-19 virüs” pandemisi dolayısıyla aksaklığa uğrayan ithalatını artırma güvencesi verdi. Çin yönetimi ABD’den soya fasulyesinden mısıra ve etanole kadar geniş bir yelpazede tarım ürünlerini alımını artırmayı taahhüt etti