Bu hafta gözler TCMB toplantısında ve faiz kararında olacak.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde ve Almanya Başbakanı Merkel, Cuma günkü bir video konferans toplantısında, AB ülkelerinin teşvik paketinde anlaşamamaları durumunda sonuçların vahim olabileceği konusunda AB liderlerini uyardı. Avrupalı liderler ekonomilerinin “Covid-19 virüs” kapanmalarından çıkmalarına yardımcı olmaya yönelik 750 milyar euroluk (840 milyar dolar) plan üzerinde müzakerelere başladı. Almanya ve Fransa gelecek ay bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya varılması için çabalıyor.

Moody’s‘ten yapılan açıklamada, ABD’nin istisnai ekonomik gücü, kurumsal sağlamlığının yüksek olması, dolar ile ABD tahvil piyasasının küresel finansal sistemdeki benzersiz ve merkezi rolünün önemine dikkat çekerek, mevcut kredi notunu “Aaa” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiğini belirtildi. Kurum ABD’nin toparlanmayı derinleştirmek içim mali teşviklerde ihtiyaç duyacağını belirterek, ABD ekonomisinin zaman içinde toparlanmasının ve kredi profilinin şoklara karşı dayanıklı kalmaya devam etmesinin beklendiği bildirildi.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi’nin Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin Sirte kentine saldırması durumunda ülkesinin doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, ‘kırmızı çizgi uyarısı’ yapmasına destek verdi. Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan, sınırlarını ve halkını koruma hakkı konusunda Mısır’ın yanında yer almakta ve ona destek vermektedir.” ifadesi kullanıldı. BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Libya’daki gelişmeler “endişe verici” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “BAE, istikrarını ve güvenliğini sağlamak için yapacağı her türlü icraatlarından dolayı Mısır’ın yanında yer almaktadır.” ifadesine yer verildi. Libya’da yaşanan gerginliğin gündemde kalmaya devam etmesi ve olası yeni gelişmeler TL varlıklar üzerinde yeni haftada negatif baskıyı gündeme taşıyabilir.

Geçtiğimiz haftayı yoğun Merkez bankası takvimi ile geride bırakmanın ardından bu haftada gözler Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) toplantısında ve faiz kararında olacak. Ayrıca Hafta boyunca takip edilecek yoğun veri akışının yanında “Covid-19 virüs” salgınına ilişkin gelişmeler ve kaygılar gündemde kalmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü günlük vaka sayısındaki görülen zirve seviyelerin ardından salgına dair kaygılarını ve uyarılarını yeniden gündeme getirdi.