FED ile başlayan Merkez Bankaları toplantıları bu haftada devam ederken, 2. Dalga korkuları artmaya devam ediyor

Dünya Sağlık Örgüyü (‘HO) “Covid-19 virüs” salgınında toplam vaka sayısı tüm dünyada 8,5 milyona ulaşırken, salgınının başlangıcından bu yana günlük vaka sayılarında 150 bin vaka ile en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldığını açıkladı. WHO Genel Direktörü Ghebreyesus örgütün Cenevre’deki merkezinde Cuma günü yaptığı basın toplantısında “Dünya yeni ve tehlikeli bir evrede” ifadelerini kullandı. Ghebreyesus virüsün hala hızlı bir şekilde yayıldığı uyarısında bulundu ve herkesi sosyal mesafe kurallarına uymaya çağırdı. Ghebreyesus “Virüs hala hızla yayılıyor, hala ölümcül ve birçok insan hala (virüse karşı) duyarlı” dedi. WHO Başkanı yeni vakaların yarıya yakınının tespit edildiği Amerika kıtası haricinde Güney Asya ve Ortadoğu’da da yeni vaka sayılarında önemli artış kaydedildiğini açıkladı.

Çin’in resmi haber ajansı Şinhua’daki habere göre, Çin Sağlık Bilimleri Akademisi bünyesindeki Tıbbi Biyoloji Enstitüsü (IMBCAMS) tarafından yürütülen “covid-19 virüs” aşı adayının klinik deneylerinde ikinci aşamaya geçildiği bildirildi. Bu aşamada aşının sağlıklı insanların bağışıklık sistemindeki etkileri değerlendirilecek. Çin’de bu aşının dışında 5 farklı Kovid-19 aşı adayına ilişkin çalışmalar sürüyor.

Türkiye ile Fransa arasında Libya kaynaklı gerginlik gündemde kalmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Akdenizde yaşanan “fırkateyn gerginliği” sonrasında NATO savunma Bakanları toplantısında Fransa’nın Türkiye’yi Libya’ya uygulanan silah ambargosunu delmekle suçlamasının ardından iki ülke arasındaki gerginlik artmaya devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Akar, Fransa’nın Akdeniz’de NATO misyonu çerçevesinde görev yapan fırkateyninin Türk gemileri tarafından taciz edildiği açıklamalarının “gerçek dışı olduğunu” söyledi. Libya ve Doğu Akdeniz’de gündemde kalmaya devam eden doğal gaz arama çalışmaları sebebi ile artan tansiyon ilerleyen günlerde gündemde kalmayı sürdüreceği beklentileri yeni gerginlikleri ve TL varlıklar üzerinde yeni baskıları gündeme taşıyabilir.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri, (BAE) Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi’nin Türkiye’nin desteklediği Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı güçlerin Sirte kentine saldırması durumunda ülkesinin doğrudan çatışmaya girebileceğini söyleyerek, ‘kırmızı çizgi uyarısı’ yapmasına destek verdi. Suudi Arabistan resmi haber ajansından yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan, sınırlarını ve halkını koruma hakkı konusunda Mısır’ın yanında yer almakta ve ona destek vermektedir.” ifadesi kullanıldı. BAE Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Libya’daki gelişmeler “endişe verici” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “BAE, istikrarını ve güvenliğini sağlamak için yapacağı her türlü icraatlarından dolayı Mısır’ın yanında yer almaktadır.” ifadesine yer verildi. Libya’da yaşanan gerginliğin gündemde kalmaya devam etmesi ve olası yeni gelişmeler TL varlıklar üzerinde yeni haftada negatif baskıyı gündeme taşıyabilir.

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkede askeri müdahale tehdidinde bulunan Mısır Cumhurbaşkanı, es-Sisi’yi kınadı. UMH yetkilisi Şater, Sisi’yi “savaş davulları çalmakla” suçladı. Aynı zamanda Libya Devlet Yüksek Konseyi üyesi olan Şater, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sisi’nin açıklamasının Libya’da güvenliği ve demokrasiyi tehlikeye attığını söyledi. Şater, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Sisi’ye hitaben, “Ellerini üzerimizden çek. Yemen’deki trajedini tekrarlama” dedi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu Başkanı Dmitriyev, küresel ekonominin toparlanmaya başladığını ve bununda petrol talebinde artışı gündeme getirdiğini belirterek, “Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) nezdinde varılan petrol üretim anlaşmasındaki üst seviye kesintileri bir ay daha uzatmak mantıklı değil” dedi. Petrol piyasalarında tüm ülkelerin kendi ulusal çıkarları doğrultusunda hareket ettiğine dikkati çeken Dmitriyev, “Ancak, OPEC anlaşması Rusya, Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin birlikte hareket edebileceklerini gösterdi.” ifadesini kullandı. Anlaşmanın etkin sonuçları olduğunu savunan Dmitriyev, “Petrol fiyatı varil başına 25$’dan 40$’a çıktı. Sonuçlar şimdiden görülüyor.” diye konuştu.

Rusya Enerji Bakanı Novak, OPEC ve OPEC dışı üreticilerin Ortak Bakanlar İzleme Komitesi’nin (JMMC) toplantı sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Mevcut talep artışı dinamikleri ve anlaşmanın uygulanmasının yanı sıra, OPEC + üyesi olmayan ülkelerin üretiminde de günlük yaklaşık 3.5 milyon varil civarında bir azalma gözleniyor. Bu dinamiklerle bu yılın sonu veya gelecek yılın ortalarında yeterince hızlı bir şekilde dengeli bir pazara girebiliriz.” dedi. Petrol fiyatlarına ilişkin yetkilerden gelen açıklamalar mevcut pandemide “2. Dalga”nın gündemde gelmemesi halinde fiyatlarda dengelenme beklenildiğini ortaya koydu.

ING’nin Perşembe günkü Ekonomik ve Finansal Analiz raporunda Brüksel merkezli Euroclear Bank ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine Bakanlığı arasında yapılan anlaşmanın ardından uluslararası yatırımcıların yakında Türkiye tahvil piyasasına erişiminin artabileceği belirtildi. Raporda, Türkiye’nin uluslararası piyasalardan uzaklaştığı yönündeki endişelerin yıllarca sürmesinin ardından söz konusu gelişmenin önemli bir adım olduğunu altı çizildi. Sekiz yıllık görüşmelerin ardından Euroclear Bank ve Uluslararası Merkezi Menkul Kıymet Saklama (ICSD) ile Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı arasında anlaşmaya varıldığı ve uluslararası yatırımcıların yurt içi tahvil piyasalarına erişimini sağlayan Euroclear bağlantısının başlatıldığına dikkat çekildi. Yabancı yatırımcıların yerel pazara daha güvenli ve standart bir yoldan erişebileceği belirtilen raporda, bu şekilde Hazine’nin de daha geniş likidite havuzlarına erişiminin olacağı vurgulandı. Ayrıca geçtiğimiz hafta Cuma günü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası (PBoC) arasında yapılan ilk swap kanalı işlemi yurt içi yerleşiklerin yabancı para birimlerine ulaşım ve erişim imkanlarını artırıcı etki yapması beklenmekte. Diğer benzer durumlar göz önünde bulundurulduğunda borçlanma maliyetlerinin genel volatilitesinde düşüş potansiyeli olduğu eklendi. TL varlıklara yabancı yatırımcıların daha güvenli ve kolay yollardan erişiminin yolunu açacak olan anlaşmanın ilerleyen vadelerde negatif haber akışında, TL varlıklar üzerindeki volatilite baskısını azaltacağı beklenmekte.

ABD Merkez Bankası (FED) bu ayki toplantısında faizleri değiştirmezken pandemi nedeniyle ekonominin tamamen toparlanmasının yıllar süreceğini vurgulamıştı. Ancak beklentiden iyi gelen ekonomik veriler, tahminlerden daha düşük gelen işsizlik rakamları ve Mayıs ayı perakende sarışlar verileri ekonominin hızlıca toparlandığına dair umutları gündeme getirmişti. FED yetkilileri ise bu görüşte değil. Boston FED Başkanı Rosengren ekonominin yeniden açılmasıyla vaka artışının karantina süresini daha da uzatacağını, bunun da tüketim ve yatırımın azalması, işsizliğin yükselmesi anlamına geleceğini belirtti. Minneapolis FED Başkanı Kashkari ise, Özel bir ABD’li televizyonda verdiği mülakatında ekonomide toparlanma sürecinin düşündüğünden daha uzun zaman sonra gerçekleşebileceğini söyledi. Kashkari işsizlik rakamlarında son pozitif trendin tersine dönebileceği konusunda da uyardı ve “benim baz senaryom muhtemelen bu sonbaharda virüste ikinci dalgayı yaşayacağımız yönünde. Eğer ikinci dalga olursa işsizlik de yeniden yükselecektir” ifadesini kullandı. Geçen hafta Kongre’de sunum yapan FED Başkanı Powell da toparlanma sürecinde dahi işsizlik oranının milyonlarca olacağını ifade etmişti. FED yetkililerinden gelen temkinli mesajlar piyasaların üzerindeki coşku ve risk iştahını kısmen sınırlandırmış durumda.

Goldman Sachs düşük faiz ortamı ve para birimlerindeki değer kaybı endişeleriyle altının ons fiyatının 2 bin dolara yükseleceğini öngördü. Banka 12 aylık fiyat tahminini 1.800$’dan 2.000$’a, 3 aylık tahminini 1.600$’dan 1.800$’a, 6 aylık tahminini ise 1.650$’a 1.900$’a yükseltti. Ekonomilerin toparlanma emareleri gösterdiği bu dönemde altına yatırım talebinin arttığını belirten kurum analistleri “aynı zamanda karantinaların azalması ve dolardaki zayıflığın gelişen ülkelerin tüketici talebini desteklediğini görüyoruz” yorumunu yaptı.

Moody’s’ten yapılan açıklamada, ABD’nin istisnai ekonomik gücü, kurumsal sağlamlığının yüksek olması, dolar ile ABD tahvil piyasasının küresel finansal sistemdeki benzersiz ve merkezi rolünün önemine dikkat çekerek, mevcut kredi notunu “Aaa” ve not görünümünün “durağan” olarak teyit edildiğini belirtildi. Kurum ABD’nin toparlanmayı derinleştirmek içim mali teşviklerde ihtiyaç duyacağını belirterek, ABD ekonomisinin zaman içinde toparlanmasının ve kredi profilinin şoklara karşı dayanıklı kalmaya devam etmesinin beklendiği bildirildi.

ABD’nin petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen Baker Hughes petrol sondaj kulesi sayısı, bu hafta 10 azalarak 189’a düştü ve 14 hafta üst üste düşüş kaydetmeye devam etti.

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin liderleri, “Covid-19 virüs” salgınının ekonomik sonuçlarıyla mücadeleye yönelik hazırlanan kurtarma programı ve birliğin gelecekteki bütçesine ilişkin konular ile alakalı Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda, uzlaşı sağlayamadı. AB Komisyon Lideri Von Der Loyen görüş ayrılıklarının olduğuna dikkat çekerken Temmuz ayında yapılacak yeni bir toplantıda konuların tekrar ele alınacağını müzakere aşamasına geldiklerini belirtti. AB liderleri arasında el teşvik paketi ile ilgili anlaşmanın sağlanamaması halinde birliğin geleceği ile ilgili kaygılar sorgulamaların tekrar gündemde gelmesi beklenmekte.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde ve Almanya Başbakanı Merkel, Cuma günkü bir video konferans toplantısında, AB ülkelerinin teşvik paketinde anlaşamamaları durumunda sonuçların vahim olabileceği konusunda AB liderlerini uyardı. Avrupalı liderler ekonomilerinin “Covid-19 virüs” kapanmalarından çıkmalarına yardımcı olmaya yönelik 750 milyar euroluk (840 milyar dolar) plan üzerinde müzakerelere başladı. Almanya ve Fransa gelecek ay bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya varılması için çabalıyor.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey, Bloomberg Opinion’a gönderdiği yazısında, BoE’nin acil durum teşvikinin geri alınmasına ilişkin stratejisinde büyük bir değişikliğin sinyalini vererek, faiz artırımından önce kurumun bilançosunun daraltılması ihtiyacını dile getirdi. Bailey, bu şekilde uygulanacak bir planın yetkililere gelecek krizlerde daha fazla ateş gücü sağlayacağını söyledi. BoE’nin bilançosu “Covid-19 virüs” dönemindeki sıra dışı önlemler nedeniyle neredeyse 700 miyar sterline (864 milyar dolar) yükseldi. Tahvil alım programı nedeniyle çok daha fazla büyümeye hazırlanıyor.