WHO Genel Direktörü Ghebreyesus, katıldığı bir sanal zirvede konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Genel Direktörü Ghebreyesus, katıldığı bir sanal zirvede konuştu. WHO’nun Genel Direktörü, Güney ve Kuzey Amerika’da ve özellikle Brezilya’da hem vaka sayısının hem de ölüm sayısının hızla arttığını söyledi. Ghebreyesus, Melbourne ve Lizbon ile birlikte Pekin gibi noktalarda da salgınların başladığını hatırlatarak, “Salgın hızlanmaya devam ediyor. Dünyanın karşılaştığı en büyük tehlike 465 binden fazla insanı öldüren ve 9 milyonu hasta eden salgın değil, küresel olarak birlikte ve beraberlik gösteremememiz ve küresel liderlik eksikliği” dedi.

Haftanın en yoğun ekonomik veri akışının takip edildiği günün ilk yarısında Avrupa ekonomilerine ait Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) rakamları peş peşe takip edildi. PMI rakamlarına göre Euro Bölgesi ekonomisi rekor düşüş sonrası toparlanıyor. Haziran PMI rakamları Hizmet ve İmalat sektörü için toparlanmaya işaret ederken, güven endeksi de Şubattan beri en yüksek seviyeye çıktı. IHS Markit bileşik PMI Endeksi Mayıs’taki 31.9’dan Haziran ayında 47.5 seviyesine yükseldi. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da da PMI rakamlarında iyileşme görülürken Fransa’da sürpriz biçimde endeks 50’yi aştı. Bu da daralma bölgesinden çıkıldığına işaret ediyor. Almanya’da bileşik PMI 32.3’ten 45.8’e çıkarak tahminleri aştı. Fransa’da da bileşik PMI Endeksi 32.1’den 51.3’e tırmanarak özel sektör aktivitesinin 4 ayda ilk kez büyüdüğünü gösterdi. Beklenti 46.8’di. Ülkede imalat ve hizmet endeksleri de 50’yi aştı. “Covid-19 virüs” pandemisi sonrası ekonomilerin yeniden açılmaya başlamasıyla aktivitede toparlanma bekleniyordu ancak virüsün uzun vadeli etkilerine dair hala belirsizlikler mevcut. İngiltere imalat sektörü PMI Haziran’da Mayıs ayındaki 40.7’lik seviyeden 50.1 seviyesine yükseldi.

Morgan Stanley’e göre altın, yeni faiz artırımları döngüsü beklentileriyle tetiklenecek düzeltme öncesinde, destekleyici finansal koşulların etkisiyle bu yılın ikinci yarısı ve 2021’in ilk yarısı boyunca yükselecek.