Credit Suisse Bankası Kıdemli Yatırım Stratejisti değerlendirmede bulundu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yeni eurosistem Repo Programı (EUREP) ile Euro Bölgesi dışındaki merkez bankalarına euro likiditesi sağlayacak yeni repo programı başlattığını duyurdu. Açıklamada, bankanın bu adımı, Euro Bölgesi dışındaki merkez bankalarının “Covid-19 virüs” salgını nedeniyle likidite ihtiyacının karşılanması amacıyla tedbir amaçlı olarak sunulduğu belirtildi. ECB açıklamasında, yeni programın Euro Bölgesi dışındaki merkez bankalarına euro cinsinden borçlanma imkanı tanıyacağı, programın 2021 yılının haziran ayının sonuna kadar süreceği kaydedildi.

Dünyanın en büyük bankalarından biri olan Credit Suisse Kıdemli Yatırım Stratejisti, “Covid-19 virüs” vaka sayılarındaki artış neticesinde tekrar karantina Mart ayındaki ile aynı koşullarda olmasının çok olası olmadığını bildirdi. Bankadan yayınlanan raporda, “Yatırımcılar ikinci dalga bir endişe kaynağı, fakat Mart ayındaki durumdan farklı olarak bu defa küresel bir karantina uygulama olasılığı düşük.” değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Nisan ayında bu yıl için %3 olarak açıkladığı küresel ekonomide küçülme tahminini, salgının ekonomide oluşturduğu etkinin beklenenden daha olumsuz olduğu gerekçesiyle %4,9’a yükselltti.

İngiltere ekonomisinde BREXİT görüşmelerinde yaşanan tıkanıklık ve “Covid-19 virüs” vaka sayılarındaki artış ve bunların olası etkilerine ilişkin endişeler güvenli liman niteliğindeki varlıkları destekliyor. Yatırımcıların güvenli liman arayışına girmeleri, İngiltere’nin beş yıl vadeli tahvillerinin faizinin tüm zamanların en düşük seviyesine inmesine neden oldu.