Lagarde, Kuzey Yıldızı Zirvesi’nde konuştu

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, Avrupa İş Liderleri Konvensiyonu tarafından dijital ortamda düzenlenen Kuzey Yıldızı Zirvesi’nde konuştu. “Covid-19 virüs” salgınının sebep olduğu ekonomik krizde dip noktasının Euro Bölgesi’nde muhtemelen geçildiğini söyledi. Ekonomide toparlanmanın “karmaşık” bir mesele olacağını belirten Lagarde, “Bu toparlanma eksik olacak ve belki dönüşümsel olacak.” dedi. Başkan Lagarde, AB liderlerinin salgının neden olduğu krizi hafifletmek için AB tarafından oluşturulacak kurtarma fonuna yönelik nihai bir anlaşmaya 17 Temmuz’da varamayacaklarını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Haftanın son işlem günü ekonomik veri akışı açısından sakin başlamasana karşın “Covid-19 virüs” kaynaklı artan vaka sayıları ve ekonomiler üzerindeki etkilerine dair atılacak adımlar ve alınacak önlemler gündemi kalabalık tutmaya devam ediyor. ABD’de dün kaydedilen 45bin kişilik vaka sayılarının günlük bazda rekor olması “2. Dalga” kaygılarını yeniden gündemde taşıdı. Fakat piyasalarda yeni teşvik programlarına dair gelen haberler risk iştahını dönem dönem yeniden beslemeye devam ediyor.

Alman Lufthansa’nın kurtarılmasının ardından, bölgenin en büyük ikinci hava yolu şirketi olan Air France-KLM, Fransa’dan aldığı destek sonrasında Hollanda hükümetinden 3.4 milyar euro yardım alacak. Air France-KLM’nin Hollanda birimi, hava yolu şirketinin “covid-19 virüs” krizinden çıkmak için ne kadar yardıma ihtiyacı olduğuna ilişkin mücadeleyle geçen haftaların ardından Hollanda’dan 3.4 milyar euroluk (3.8 milyar dolar) kurtarma paketi alacak. ABD’li havayolu firmalarının CEO’ları “Covid-19 virüs”ün yol açtığı sorunları konuşmak için Beyaz Sarayda yetkililer ile bir araya gelecek.

ABD’de Nisan ayında rapor edilen rekor seviyenin de üzerine çıkan “Covid-19 virüs” vaka artışlarına rağmen, ABD Başkanı Trump toplantılar ve seyahatlerin normal düzeninde devam etmesine yönelik duyurular yapıyor. Başkan Trump, hastanelerin tam kapasite durumunda çalışmalarına rağmen, salgın tedbirlerinin gevşetilmesi, toplantı, seyahat gibi konularda normal düzene geçiş duyurularında bulunarak, Amerikalılardan günlük rutinlerini değiştirmemelerini istedi. Trump yönetiminin üst düzey yetkilileri Mart ayındaki gibi ABD ekonomisini çökertecek tam karantinaların uygulanmayacağını belirtti.