Yeni haftada fiyatlamlar üzerinde etkili olması beklenen gelişmeler

Almanya Başbakanı Merkel, Almanya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı sırasında izleyeceği programı tanıtmak amacıyla Brüksel’e gitti. Merkel, bu çerçevede Avrupa Parlamentosu’nda bir konuşma yaptı. Merkel, “Covid-19 virüs” karşısında Avrupa ülkelerinin birlik ve beraberlik içinde hareket etmesi gerektiğini vurguladı. “Hiç kimse bu krizden tek başına çıkamaz. Hepimiz kırılganız” diyen Merkel, “Ortaklık ruhunu güçlendirirsek Avrupa krizden güçlenerek çıkacaktır” diye konuştu.

İtalya Ulusal İstatistik Kurumu (Istat) tarafından yapılan araştırmaya göre ülke genelinde 3’ten fazla çalışanı olan şirketlerin %38’i, pandemiden kaynaklanan ekonomik ve organizasyonel sıkıntılar nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya. Küçük işletmelerde bu oran %40’ın üzerine çıkıyor. Otel ve restoranların da %65’i bir yıl içinde kapanma riski taşıyor.

Tesla hisselerinin son 1 yılda 250$ seviyesinden 1500$ aşarak %500’ün üzerinde yükselmesiyle, ABD merkezli elektrikli otomobil üreticisi dünyanın en değerli otomobil üreticisi oldu. 286 milyar dolar piyasa değerine ulaşan Tesla, yaklaşık 200 milyar dolarlık Toyota’yı geride bıraktı. Hatta, Tesla’nın Borsadaki ani yükselişiyle ulaştığı değere onlarca yıllık mazisi olan Ford, Volkswagen, BMW, Daimler ve General Motors’un toplamı dahi yetişemiyor. Bu hafta itibari ile ABD’de bilanço döneminin başlaması sebebi ile hafta boyunca endekslerde bilanço haberlerinin etkisi ile önemli fiyat hareketleri gündemde gelebilir.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan sınırında yaşanan çatışmada iki taraftan da kayıplar olduğunu belirtti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada “12 Temmuz günü öğleden sonra Ermenistan Silahlı Kuvvetleri birimleri, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki Tovuz bölgesinde ateşkes rejimini kabaca ihlal ederek, topçu birliklerinden mevzilerimizi ateş altına aldı. Her iki taraftan da kayıplar var. Şu anda bu yöndeki çatışmalar sürüyor. Birimlerimiz operasyonel durumu kontrol ediyor” ifadeleri kullanıldı. Ermenistan Savunma Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Azerbaycan tarafını sınırı ihlal etmekle suçlayarak “Askerler destek noktasını ele geçirmeye çalıştı, ancak ateşle karşılık verilmesi üzerine geri çekildi” ifadelerine yer verilerek, Ermeni tarafında kayıp olmadığı belirtildi. Konuya ilişkin haber akışı sabah saatlerinde de devam etmeyi sürdürüyor. Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Stepanyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Düşman güçleri üç saatlik aradan sonra, pazartesi sabahı provokatif eylemlerine yeniden başlayarak, Ermeni mevzilerine topçu mermileriyle saldırılarına devam etti. Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, orantılı şekilde yanıt verdi” ifadelerini kullandı. Stepanyan, Azerbaycan güçlerinin kayıplarının artması ihtimalini dışlamadıklarını kaydetti. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nın basın dairesinden yapılan açıklamada ise Ermeni güçlerinin bu gece sınırdaki bir köye saldırılarını sürdürdüğü bildirilmişti.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Mart ayından bu yana uygulanan pandemi önlemleri nedeniyle bugün ilk kez Brüksel’de bir araya geliyor. Türkiye-AB ilişkilerinin görüşüleceği toplantıda, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetleri, Libya’daki rolü ve mülteci krizine karşı AB’nin alacağı tutum değerlendirilecek. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama faaliyetlerini “yasadışı” olarak nitelendiren AB, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu delerek Libya’ya silah gönderdiğini de tahmin ediyor. Son olarak Almanya Dışişleri Bakanı Maas geçen haftalarda Libya’ya yönelik silah ambargosunu delen ve ülkede çatışan taraflara silah sevkiyatını sürdüren ülkelere baskının artırılmasını ve ambargoyu delen ülkelerin isimlerinin açıklanmasını istemişti. Maas, “Kamuoyunda bu ülkelerin isimlerini vermekten sürekli kaçınamayız. AB’de bunu yapma isteği giderek artıyor” diye konuşmuştu.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türkiye’nin İngiltere ile sanayi ürünleri, tarım ürünleri ve hizmetleri kapsayan bir serbest ticaret anlaşması imzalamaya çok yakın olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çarşamba günü Londra’ya yaptığı ziyaret kapsamında verdiği röportajda, iki taraf arasında prensipte anlaşmaya ilişkin hiçbir görüş ayrılığı olmadığını ancak bazı teknik konulara son halinin verilmesi gerektiğini belirtti. Serbest ticaret anlaşması müzakereleri için “Çok iyi gidiyor ve sonuçlandırmaya çok yakınız” değerlendirmesinde bulunan Çavuşoğlu, “İkili ticaretimizin hacmine bakarsanız, bunun %95’ini sanayi ürünleri oluşturuyor ve bu konuda mutabık kaldık. Yüzde 5’i ise tarım ürünleri ve hizmetlerden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günü yapılacak olan OPEC teknik görünüm toplantısında daha önce kararlaştırılan şekilde “üretim kısıtlarının” uzatılması yada artırılması beklenmemekte.

Wall Street Journal (WSJ), yılın başından bu yana oynak şekilde seyreden petrol fiyatının varil başına 100$ üzerine çıkabileceğini, 2025 yılına kadar ise 150$’a yükselebileceğini yazdı. WSJ görüşlerine başvurduğu analistlerin tahminlerine dayanarak, yatırımlarda düşüş olacağı ve bunun da fiyatların yükselmesine neden olacağını belirtti. JPMorgan analistlerine göre ise, yatırımların azaltılması petrol üretiminin üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olacak. Üretim günde beş milyon varil, yani kriz öncesi seviyenin %5’i oranında azalacak. 2030 yılına kadar arz ve talebin dengeye ulaşması için yaklaşık 625 milyar $ bir yatırımın yapılması gerekecek ve bu da fiyatların artmasına neden olacak.

ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi, Fransa’nın bazı Amerikalı teknoloji firmalarına getirdiği dijital hizmet vergisine karşılık olarak yaklaşık 1,3 milyar dolar değerindeki Fransız ürünlerine %25 gümrük vergisi uygulayacağını duyurdu. Ofisin konuya ilişkin yayımladığı tebliğde, Fransa’nın hayata geçirdiği dijital hizmet vergisinin “ayrımcı” bir uygulama olduğu ve ABD ticaretini kısıtladığı ifade edildi. Tebliğde, söz konusu gümrük tarifesinin 6 Ocak 2021’de yürürlüğe gireceği bildirildi.

ABD Başkanı Donald Trump, “Covid-19 virüs” salgını nedeniyle ABD ve Çin ilişkilerinin “ciddi hasar gördüğünü” belirterek, bu ülkeyle ikinci faz ticaret anlaşmasını düşünmediklerini açıkladı. Trump, “Çin ile ikinci faz ticaret anlaşmasının masada olma olasılığı var mı?” sorusuna Trump, “Bunu şu an düşünmüyoruz. Çin ile ilişkilerimiz ciddi hasar gördü. Vebayı (Covid-19 virüs) durdurabilirlerdi ama yapmadılar.” değerlendirmesinde bulundu. Trump, gündeminde Çin ile bir ticaret anlaşmasından daha çok şey olduğunu vurguladı.

ABD’nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 4 adet azaldı. Böylece ülkedeki petrol sondaj kulesi sayısı 17 hafta üst üste düşüş göstermiş ve toplam 502 adet azalmış oldu.

Sırbistan’da Cumhurbaşkanı Vucic’in sokağa çıkma yasağı ilan etmesi üzerine başlayan gösterilerde polisle göstericiler arasında çatışma çıktı. Gösterilere Vucic’in Cuma gününden Pazartesi gününe kadar geçerli olmak üzere dört günlük sokağa çıkma yasağı ilan etmesi neden oldu. Protestolar üzerine Vucic Belgrad’da daha sert korona tedbirleri alınacağını belirterek kriz yönetiminin “sokağa çıkma yasağının olmaması gerektiği fikrine vardığını” ifade etti.

Arjantin Devlet Başkanı Fernandez, “Covid-19 virüs” aşı adayının ülkesinde insanlar üzerinde test edileceğini açıkladı. Fernandez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Fernandez, aday aşının denenmesi için Arjantin’in seçilmesinden duyduğu mutluluğu belirterek, “Bu herkes için büyük bir gurur” değerlendirmesinde bulundu. Yerel basında çıkan haberlere göre, denemelerin ağustos ayında başkent Buenos Aires’te başlayabileceği ve ilk etapta 18 yaşından büyük olan ve virüsün bulaşmadığı kişiler üzerinde deneneceği belirtildi.

İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene, ABD yaptırımları nedeniyle petrol üretiminin düşük olduğunu belirterek, “İran petrol sanayisi hiçbir şart altında teslim olmayacak.” dedi.İran’ın petrol üretiminin yaptırımlar nedeniyle düşük olduğunu ancak gerektiğinde kullanmak üzere kapasitelerini artırmaları gerektiğini ifade eden Zengene, “İran petrol sanayisi hiçbir şart altında teslim olmayacak. Kapasite, petrol sanayisinde stratejik bir meseledir.” görüşlerini paylaştı.

Geride bıraktığımız haftada ki görece sakin ekonomik takvime rağmen gündemin sürekli yoğun olduğu ve buna bağlı önemli fiyatlama hareketlerinin gündemde geldiğini görmüştük. Özellikle endeksler tarafında risk iştahının teknoloji şirketleri öncülüğünde devam ettiği ve NASDAQ’da yenilenen tarihi zirvenin yanında “güvenli liman” talebini gündemde olduğu sürede de Altında son 8 yılın zirvesinin yenilendiği bir hafta geride kaldı. Yeni haftada ise ekonomik takvimin özellikle Salı gününden sonra ciddi yoğunlaşacağı ve bunun yanında artan Jeopolitik risklerin gündemde kalmaya devam edeceği bir hafta bizleri beklemekte.

Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyaya yayılan “Covid-19 virüs” tespit edilen kişi sayısı dünya genelinde 13 milyona yaklaştı. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Cuma günü açıkladığı rakamlara göre, dünya çapında son 24 saatte 228 bin 102 yeni “Covid-19 virüs” vakası tespit edildi. Bu, salgının başlangıcından bu yana bir günde kaydedilen en fazla vaka sayısına tekabül ediyor. WHO’nun verileri, en fazla vaka artışının Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika’da yaşandığını ortaya koyuyor. Örgüt, günlük ölüm vakasının da yaklaşık 5 bin olduğunu bildirdi.

ABD’nin güney eyaleti Florida hafta sonu 15k yeni vakayla günlük vaka sayısı rekorunu kırdı. Son verilere göre Florida bir ülke olsaydı ABD, Brezilya ve Hindistan’ın ardından dünyada vaka sayısı en fazla olan dördüncü ülke olacaktı. Özellikle ülkenin güneyindeki Florida, Arizona ve Teksas gibi eyaletlerde vaka sayılarında rekor artışlar yaşanıyor.

İran’da perşembe günü açıklanan 221 can kaybının 24 saatte ölüm sayısı rekoru olarak kayda geçmesi karşısında yeniden insanların eve kapanması ve işyerlerinin açılmaması ihtimali gündeme geldi. Ancak Cumhurbaşkanı Ruhani “İran’ın her ne kadar “Covid-19 virüs” vakaları artsa da ekonomisini kapatmayı kaldıramayacağını” söyleyerek bu ihtimali reddetti. Sokağa çıkma kısıtlamalarının nisandan itibaren aşamalı kaldırılmasıyla ilgili Sağlık Bakanı Namaki, “daha fazlasını kaldıramayacağı için diz çökmüş haldeki ekonomiyi yeniden açtıklarını” söylemişti. “Hiçbir hükümet ekonomik faaliyetlerini uzun vadeli kapatmayı kaldıramaz” diyen Ruhani, düğün, taziye töreni, parti, şenlik ve benzeri eğlencelerin içinde bulunulan durumda “kabul edilemez” olduğunu söyleyerek İranlıları bu şekilde bir araya gelmemeleri yönünde uyardı.