FED kararının takip edileceği haftada “Covid-19 virüs” ve jeopolitik riskler gündemde kalmaya devam edecek

ABD, bir yandan “Covid-19 virüs” salgınıyla boğuşurken, diğer taraftan tam 100 gün sonraki başkanlık seçimleri için geri sayıma başladı. Anketlerde eski Başkan Yardımcısı Biden %14’e yaklaşan farkla yarışı şimdilik önde götürürken, ABD’de salgının büyümesinden sorumlu tutulan ve yeterli önlemleri almamakla eleştirilen Trump’a ise destek azalıyor. Trump, seçimlere sadece üç ay kala kontrol altına alınamayan bir salgın, ekonomide belirsizlik ve siyahi Amerikalı George Floyd’un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesinin ardından başlayan ırkçılık karşıtı protestolar ve polis reformlarına karşı tutumu nedeniyle seçmenlerinin desteğini kaybetti. ABD’de seçim sürecinin yaklaşması ile ilerleyen günlerde yeni gelişmelerin etkisi ile fiyatlama üzerinde etkisinin artması beklenmekte.

Haftanın en önemli ekonomik gelişmesi, ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu hafta gerçekleştireceği toplantısı olacak. FED’in bu toplantısında, faiz ve varlık alımında herhangi bir değişikliğe gitmesi beklenmezken, gerçekleştirmeyi planladığı yeni politikalara işaret edebileceği belirtiliyor. Ekonomistler, FED’in, faiz ve varlık alımında değişikliğe gitmeyeceğini ancak sözle yönlendirmede yapılacak değişiklikleri ima edebileceği ve enflasyon stratejisini açıklayabileceği tahmininde bulunuyor. FED başkanı Powell’ın yapacağı açıklamalardaki satır arası mesajları ile fiyatlamalar üzerinde yeni hareketlilikler gündeme gelebilir.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global Ratings, Türkiye’nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altında “B+” olarak teyit etti. Ayrıca kurum, not görünümünü değiştirmeyerek “durağan”da bıraktı. Kuruluş yaptığı açıklamada, Türkiye ekonomisinin pandeminin etkilerinden dolayı bu yıl reel %3.3 daralmasını beklediğini kaydetti. S&P, ekonomik büyümenin yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklemelerine rağmen, kredi genişlemesindeki hızlı büyüme, çift haneli enflasyon ve önümüzdeki aylarda genişlemekte olan cari işlemler açığı gibi geçmişteki dengesizliklerin yeniden ortaya çıktığına ilişkin işaretlerin olduğunu belirtti.

ABD’nin, petrol endüstrisinin görünümü ve kısa dönem ham petrol üretimine ilişkin gösterge kabul edilen petrol sondaj kulesi sayısı geçtiğimiz hafta, mart ayından bu yana ilk kez artış göstererek, 1 adet artış kaydetti. Petrol piyasasında Mart’tan bu yana ilk defa artış kaydedilmesi mevcut fiyatların yeniden yatırımların denge bulabileceği seviyelere işaret ettiğini ve sürpriz gelişmeler olmaması halinde fiyatlarda dengelenme eğilimi olabileceği beklentilerini gündeme taşıdı.

ABD Senatosunda Cumhuriyetçiler’in Pazartesi günü 1 trilyon dolarlık “Covid-19 virüs” yardım paketinin içeriğini açıklamaya hazırlandıkları beliritildi. Pakette federal işsizlik yardımlarının azaltılması da yer alıyor. Hazine Bakanı Mnuchin Demokratlar’la birlikte tasarının yasalaşması için hızlı şekilde çalışabileceklerini söyledi. Senato Çoğunluk lideri McConnell, paketin geçen hafta açıklanacağını bildirmişti, ancak Senato’daki Cumhuriyetçiler ve Beyaz Saray’ın tasarı üzerinde yaşadığı bazı anlaşmazlıklar gecikmeye neden oldu.

ABD merkezli teknoloji devleri Amazon, Apple, Google ve Facebook’un CEO’ları Bezos, Cook, Pichai ve Zuckerberg, Kongre’de tekelleşme konusunda rekabet alt komitesinin karşısına çıkarak ifade verecek. 4 büyük şirketin CEO’su, çarşamba günü geçen seneden beri devam eden soruşturma kapsamında, şirketlerinin pazar hakimiyetine yönelik komitenin sorularını yanıtlayacak. Soruşturmalara ilişkin haber akışı ve gelişmeler rekor seviyelerdeki teknoloji şirketleri üzerindeki satış baskısını derinleştirerek trend değişiminin gündemde taşıyabilir. ABD teknoloji şirketlerinin 30 temmuz Perşembe günü başlayacak bilanço açıklamaları endeksler ve hisse senetleri fiyatlamalarında hareketliliği tekrar gündeme taşıyabilir

ABD-Çin arasındaki gerilim devam ediyor. ABD’de Federal Ajanların Çin’in Houston Başkonsolusluğu’na baskın düzenlemesi ile yeni boyutlara taşınma eğiliminde. ABD’de bir Singapur vatandaşı, Amerikalı yetkililer tarafından, ABD’deki siyasi danışmanlık faaliyetlerini Çin istihbaratına bilgi toplama amacıyla kullanmakla suçlanıyor. ABD Adalet Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Cuma günü federal mahkemedeki ifadesinde suçunu kabul edip 2015-2019 yılları arasında Çin hükümeti için yasa dışı casusluk faaliyetleri yaptığını söyledi. Ülkedeki siyasi danışmanlık faaliyetlerini, kamuoyuna açık olmayan bilgiler toplayıp Çin istihbaratına iletmekle suçlanıyordu. Diğer yandan, Çin ordusuyla bağlantılarını saklamakla suçlanan Çinli bir kadın araştırma görevlisi de California’da gözaltına alındı. California’da göz altına alının Çin vatandaşı araştırma görevlisinin Çin Ordusu ile bağlantısının olduğu ve askeri üniformalı fotoğraflarının ele geçirildiği haberi , iki ülke arasındaki tansiyona yeni bir boyut ekleyebilir.

Geçtiğimiz hafta Küresel piyasaların ve fiyatlamaların gündeminde olan Avrupa Birliği Liderlerinin 750 milyar Euroluk teşvik paketi üzerindeki anlaşmasının ardından esen olumlu hava ve risk iştahı haftanın sonuna doğru yeni gelişmelerin etkisi ile yerini yeniden dengelenmeye bırakma eğilimindeydi. Jeopolitik risklerin gündemde kalmaya devam etmesi, yüksek likidite ortamı ve negatif faizlerin etkisi, emtia fiyatlarını etkilemeye ve zirve seviyelere taşımaya devam ediyor. Haftanın ilk işlem saatlerinde Altın’ın 1945$’a kadar yükselmesi ile kaydedilen tarihi rekor hafta boyunca fiyatlamalar üzerinde etkili olması beklenmekte.

İlk defa Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve sene başından bu yana Dünya gündemini meşgul eden “Covid-19 virüs” vaka sayısı Dünya genelinde 16 milyonu geçmiş durumda. Çin Mart ayının ortasından bu yana en yüksek sayıda yurt içi vaka sayısını rapor etti. Avustralya’nın Victoria eyaletinde ise 532 kişide “Covid-19 virüs” vakası saptandı. Yerel medyada yer alan habere göre, art arda beş günde 100 bölgesel vakanın tespit edilmesinin ardından Hong Kong’da restaurantlarda yemek yemek yasaklandı ve kamuya açık alanlarda iki kişiden daha fazla insanın bir araya gelmesi yasaklandı. Hindistan ise pandeminin dünyada en hızlı yayılan ülke konumunda. Ülkedeki vaka sayısı geçtiğimiz hafta %20 yükseldi. ABD’nin güneyindeki Florida eyaleti, California’nın ardından bir dönem salgının merkezi olan New York’u geride bırakan ikinci eyalet oldu.

İspanya’da özellikle ülkenin doğusundaki Katalonya ve Aragon özerk bölgelerinde yoğunlaşan, “Covid-19 virüs” vaka sayılarındaki ani yükseliş Avrupa’da yeniden “2. Dalga” kaygılarını gündeme taşımakta. Fransa’nın ardından Belçika da vatandaşlarına Katalonya’ya gitmemeleri tavsiyesinde bulundu. Belçika Dışişleri Bakanlığının, İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Lleida ve Aragon bölgesindeki Huesca kentlerine gidişlerin zorunluluk gerektirmeyen durumlarda yasaklandığı belirtildi. İngiltere Dışişleri Bakanı Raab, İspanya’nın, “14 gün karantinadan muaf tutulan ülkeler listesi”nden çıkarılmasına ilişkin kararı savunarak, “Önlemler alınmadığı takdirde “Covid-19 virüs” vakalarında ikinci dalgayı ve yeni bir karantina dönemini yaşayabiliriz.” dedi.