Enflasyon rakamları ve TL swap faizleri gündemi oluşturdu

Alman tabipler birliği “Marburger Bund” Başkanı Johna, ikinci “Covid19 virüs” dalgasının Almanya’ya ulaştığı görüşünde olduğunu söyledi. Yerel bir gazeteye konuşan Johna, “İkinci dalga düşük bir eğilimle başladı. Her ne kadar bugünkü vaka sayılarını Mart ya da Nisan aylarında görülen vakalarla kıyaslamak mümkün olmasa da yeni vaka sayılarında artış söz konusu” dedi.

Fransa’da bilim kurulu, “Covid-19 virüs”e karşı “her an” kontrolün kaybedilebileceği uyarısında bulundu. Paris sokakta maske zorunluluğu getirmeye hazırlanıyor. Macron ise bakıcılara bin euroya varan prim sözü verdi.

ABD’de Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi ile ABD Hazine Bakanı Mnuchin, “Covid-19 virüs” destek paketi için yapılan müzakerelerde ilerleme kaydedildiğini belirtti. Süresi dolan işsizlik sigortası gibi en kritik önemdeki konular üzerinde hala anlaşma sağlanmış değil. Başkan Trump’ın gerekirse kongre olmadan “destek paketini” geçirmeyi düşündüklerini söylemesine rağmen, kaydedilen ilerleme, pozitif beklentileri gündemde tutarak risk iştahını desteklemekte.

Londra Bankalar arası piyasada TL likidite sıkışıklığı sebebi ile gecelik vadede Lira faizi en son tam gün işlem olan 29 Temmuz’daki %6.8 olan seviyeden %850’nin üzerine yükseldi. Londra swap piyasalarında gecelik vadede lira faizleri Türk bankalarının Londra piyasalarına lira akışını durdurmalarıyla Nisan 2019’da yüzde 1.200’e yükselmişti ve faizlerdeki bu sıçrama USDTRY’de 5.40’li seviyelerden 6.25’e kadar atağı gündeme taşımıştı. Jeopolitik ve bölgesel risklerin gündemde kalmaya devam etmesi sebebi ile ilerleyen süreçte TL varlıklarda yeni bir atak gündeme gelebilir

Haftanın son günlerinde takip edilecek yoğun veri akışının bugün itibari ile başlaması öncesinde sakin bir veri akışının takip edildiği dün, Türkiye ekonomisinden gelen enflasyon rakamları ve TL swap faizleri gündemi oluşturdu. Türkiye’de TÜFE Temmuz ayında, aylık bazda %0,58 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterirken, yıllık enflasyon, baz etkisi ile haziran ayındaki %12,62 seviyesinden %11,76 seviyesine geriledi. Yurt içi ÜFE ise aylık bazda %1,02 seviyesinde gerçekleşti ve yıllık bazda %6,2’den % 8,3’e yükseldi.