Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizi %10 olarak tahmin edildi.

Goldman Sachs, Türkiye piyasası ve faiz oranlarına ilişkin yayınladığı raporda, 2020 yıl sonu için Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) politika faizi %10 olarak tahmin edildi. Yayımlanan raporda, politika faiz oranının yıl sonunda %8,25’ten %10’a yükselmesinin ve gelecek yıl her çeyrekte 100 baz puan artmasının ve 2021 yılı sonunda %14’e ulaşmasının beklendiği belirtildi.

Türkiye’de yurt içi piyasada, Salı günü yaşanan hareketliliğin merkezinde yer alan Londra swap piyasasında yaşanan TL sıkışıklığı Çarşamba günü itibari ile kısmen de olsa dengelenmiş durumda. Yabancı yatırımcıların TL ihtiyacını karşılayamaması nedeniyle TL’de %1000’lerin üzerine çıkan gecelik faizler dün sabah itibarıyla %40’ların altına geriledi.

FED Başkan Yardımcısı Clarida, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yeniden yükselişe geçen salgına rağmen büyümesi gerektiğini ve Kongre’den gelecek diğer bir mali destek paketinin buna yardımcı olacağını söyledi. Clarida, özel bir tv kanalına yaptığı açıklamada,, “Ekonomik faaliyetin Mayıs ve Haziran’da toparlanmaya başladığını düşünüyorum ve benim şahsi tahminim, bu toparlanmanın yılın ikinci yarısı boyunca süreceği şeklinde” dedi. Clarida, “Kongre’den yeni bir mali destek paketi gelecek gibi görünüyor ve bu da toparlanmaya önemli bir destek sağlayacaktır” şeklinde konuştu

ABD’li ilaç üreticisi Johnson & Johnson, 100 milyon dozluk “Covid-19 virüs” aşısının üretimi ve teslimi için ABD hükümetiyle 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı. Şirketten yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında “Ad26.COV2.S” adı verilen aşı adayının ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden acil durum kullanım izni ya da onayını almasının ardından ABD’de kullanılacağı bildirildi.

ADP istihdam verisindeki şok yavaşlamaya karşın, ABD Başkanı Trump, Cuma günü açıklanacak Tarım Dışı İstihdam raporuyla ilgili özel bir ABD’li Tv’ye yaptığı değerlendirmede, “Cuma günü istihdam rakamında büyük bir artış olacak.” dedi. Trump, ABD ekonomisinin güçlü bir “V” şekilde toparlanmaya yöneldiğini ifade etti.

Euro Bölgesi Temmuz ayında beklenenden güçlü toparlanarak. Satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 54.9 seviyesine yükselerek Mart ayından bu yana ilk kez 50 seviyesinin üzerine yükseldi. Siparişler beş aydan bu yana ilk kez yükseldi. Almanya’da açıklanan verilere göre, PMI 55,3 seviyesinde gelerek, iki yılın en yüksek düzeyine çıktı. ABD’de ADP özel sektör istihdam Temmuzda 1.5 milyonluk beklentiye karşın, 167 bin ile beklentinin altında kaldı. ABD’de istihdam artışı Temmuz ayında sert bir şekilde yavaşlayarak “Covid19 virüs” vakalarındaki artışın iş gücü piyasası ve ekonomik toparlanmada frene basıldığına işaret etti.